Kody QR, specjalne paszporty. Rzecznik Niedzielskiego o przywilejach dla zaszczepionych

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. / foto: Prt Sc Polsat News

Osoby zaszczepione drugą dawką są zwalniane z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną lub po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy. Zaszczepieni nie są również uwzględniani w limicie osób, które mogą przebywać na imprezach domowych – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu był pytany z jakich obostrzeń będą zwalniane osoby, które otrzymają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Andrusiewicz przypomniał, że „osoby, które są zaszczepione drugą dawką m.in. są zwalniane z kwarantanny w przypadku, kiedy ta kwarantanna byłaby dla nich obligatoryjna po kontakcie z osobą zakażoną, nie muszą podlegać kwarantannie po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy, nie są uwzględniane w liczbie osób, które mogą przebywać na spotkaniach i imprezach domowych”.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1.

Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej.

Będzie on potwierdzał, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką.

23 KOMENTARZE

 1. Segregacja szczepionkowa
  To już było np.
  Tylko dla Niemców
  a jaką ktoś ma pewność że zaszczepieni nie zarażają bardziej od niezaszczepionych ? Były jakieś badania ?

  • W izraelu zaszczepieni drugą dawką zarażają. Zwolnienia z niektórych rygorów zostały im cofnięte. Tak będzie też w Polsce, taką gadkę sobie urządzają, co by się kasa im zgadzała.

  • właśnie nie było, rządzi przekaz dnia i dziennikarze zaprzyjaźnieni a źródłem obowiązującego prawa są konferencje prasowe.

 2. Kody należy wydrukować na opaskę i założyć ją na prawe ramię – zwalnia od kontroli na rampie załadunkowej komunikacji zbiorowej.

 3. A kidy będą szczepić Ukraińców, ktorych 2 miliony pracuje w Polsce np. przy przygotowwywaniu żywności w fastfoodach?

 4. tzn w Auschwitz też mieli kody na przedramionach i do tego dążycie w syny kury rządowe?? jesteście FASZYSTAMI !!! STOP KORONA ŚCIEMIE !!!

 5. ta szczepionka nic nie wnosi! szczepinki maja jedynie zlagodzic obiawy Covida. Ludzie zaszczepini dalej przenasza wirusa i dalej beda niebezpieczni dla osob starszych! Czyli PiSowi nie chodzi o zmniejszenie liczby zgonow tylko o sprzedaz szczepionki.
  PiS sie konczy, elektorat „Pomylencow i Skorwysynow” po wyszczepieniu umrze i zostana mlodzi idioci ktorzy zaglosuja na 2050.

 6. To tylko do czasu.
  Jak raz na to pozwolimy.
  Nastepnym razem zrobia plandemie przy najmniejszych problemach z czymkolwiek.
  Gotowanie zaby

 7. Ten przydupas rządowy nie będzie mi mówił ile osób mogę przyjmować w moim prywatnym domu.Won od mojej rodziny i przyjaciół.Nie będzie gówniarz mi mówił co mam robić,oj nie.
  Skąd taką ofiarę losu,niedorobioną wzięli i rzecznikiem zrobili?

Comments are closed.