PILNE! Wraca temat aborcji. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku

PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com/koronawirusem/koronawirusa
PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com

Trybunał Konstytucyjny, po trzech miesiącach, opublikował uzasadnienie pisemne wyroku w sprawie aborcji. 22 października 2020 roku TK orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Uzasadnienie tego orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Liczy 154 strony.

22 października ub.r. TK – po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji – orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że wyrok zostanie dzisiaj opublikowany w Dzienniku Ustaw. Pierwotnie miało to nastąpić do 2 listopada 2020 r.

Po wyroku TK z października w Polsce wybuchła fala protestów spod znaku „Strajku Kobiet”. Niewykluczone, że w najbliższych dniach będziemy świadkami powtórki.

 

48 KOMENTARZE

  • Tak sobie myślę, że te potencjalne zadymy mogą być jednak korzystne dla akcji #OtwieraMY, bo policjanci zamiast robić naloty będą zajęci bezpieczeństwem na ulicach. A jak kobity zgłodnieją to i na schabowego wstąpią.

  • Na pewno tak to traktuje naczelnik państwa, który jest człowiekiem bez zasad. I rzeczywiście jest to poszczucie innych ludzi bez zasad moralnych, takiej grupy która mordowanie małych ludzi niezdolnych jeszcze do zaprotestowania w jakikolwiek sposób uważa jedynie za usunięcie „kłopotu” na ludzi, którzy ze względów moralnych nie mogą zaakceptować morderstw.

 1. No to znowu escort-girls sorosa (celowo z małej litery) wyjdą na ulice, ewentualnie na Twittera i zaczną wrzeszczeć te swoje rewolucyjne wulgaryzmy…

  • Łatwiej będzie się otwierać przedsiębiorcom bo policja będzie zajęta. No chyba, że chcą tym przysłonić pacyfikację przedsiębiorców. Doradzam czujność. No i Konfederacja niech się nie zajmuje tym tematem. To PiSowska pułapka na Konfederację. Przyłębska na zlecenie Jarka powołała to do bytu to niech PiS bierze za to odpowiedzialność. Konfederacja niech się skupi na pomocy przedsiębiorcom.

   • Pójdą z sanepidem pacyfikować przedsiębiorców. Wrzeszczące macice zostawią w spokoju – nie będą się narażać, bo łatwiej jest pacyfikować bezbronną Panią z pizzerii niżeli rozwścieczoną dzicz, żądającą prawa do mordowania poczętych.

    • Część na pewno pójdzie. Ale nie zostawią Warszawki bez obstawy bo im wściekłe macice do sejmu wejdą.
     A na sanepid to wystarczy art. 231. i 191 KK. Ale jak przedsiębiorcy nie zbierają danych inspektorów to już sami są sobie winni. Na wszelki wypadek powinni brać. Podejrzewam, że inspekcja przeprowadzana jest grzecznie i nie nakładają mandatu. Ale mogą nałożyć go później.

 2. To samo pomyślałem. Wszędzie znowu będą wałkować temat wyroku, a pisostwo w międzyczasie przepchnie jakieś rozporządzenia o zakazie działalności gospodarczej i może dorzuci do tego paręnaście nowych podatków.

  • Co „głupiego” mają zrobić? W programie wyborczym mieli ochronę życia poczętego i je chronią. Jeśli ktoś na nich głosował i o tym nie wiedział, a teraz się oburza, to albo kiepsko to świadczy o stanie jego inteligencji, albo nigdy na nich nie głosował i tylko podburza innych.

   • Obecny kompromis jest dobrym rozwiązaniem.
    Wielu wyborców Konfederacji to konserwatywni liberałowie/libertarianie. którzy popierają program gospodarczy Konfederacji natomiast niekoniecznie są katolickimi fundamentalistami.
    Wszelkie propozycje „zaostrzenia” będą odebrane jako działania oszołomskie przez taki elektorat.
    Stąd oczekiwany spadek poparcia, co zresztą było już przerabiane.
    W dodatku takie zaostrzenia w średniej perspektywie są nie do utrzymania.

    • Bycie „katolickim fundamentalistą” rzeczywiście sprzyja niezgodzie na „kompromis” oznaczający mordowanie małych, bezbronnych ludzi. Jednakże nie jest warunkiem koniecznym. Jest wielu ludzi kierujących się w ocenie aborcji względami naukowymi. Biologia to nauka, a gdy zdamy sobie sprawę co ona nam mówi, potem zostaje do rozstrzygnięcia kwestia etyczna.

     • Najpierw martwmy się o już urodzonych i żyjących dzisiaj. Nie głosowałem nigdy na JKM ze względu na aborcję tylko na gospodarkę. Kompromis uważam za dobre rozwiązanie. Nie trzeba było tego ruszać. Teraz na ulicach mamy wściekłe macice, które zdążyły już pobić dziennikarzy mediów narodowych i ukraść sprzęt.

   • Dodam jeszcze:
    Pozycja Konfederacji w tym temacie jest zupełnie bez znaczenia, w związku z czym należy wykorzystać okazję, żeby siedzieć cicho.
    Strategicznie dobrze byłoby żeby PiS się takimi awanturami wykańczał ale nie ciągnąc Konfederację za sobą na dno.
    Bo co Kaczor podrzuci to Konfederaci łykają jak pelikany, idą na dno a Kaczor wychodzi na „genialnego stratega”.

    • Robiłeś rzeczywiste badania? Jednych odrzuca, innych przyciąga.
     Patrząc politycznie: jak myślisz, jaki elektorat warto przyciągnąć/przeciągnąć na naszą stronę? Który jest realny? PO-KO? Lewica? Pozostaje PiS.

     • Przymiarkę miałeś w listopadzie, kiedy doszło do pierwszej odsłony awantury aborcyjnej i Konfederaci poparli PiS.
      Poparcie Konfederacji poszło w okolice 4%.
      Teraz trochę odbiło do góry ze względu na anty-covidianizm, ale to też się skończy.
      Oszołomstwo aborcyjne PiSu i Konfederacji doprowadzi do rządu lewaków na dluuuuuuugie lata i do likwidacji jakichkolwiek form ochrony dzieci nienarodzonych z ogromnym poparciem społecznym.

     • Czy ono rzeczywiście poszło do 4%, to bardzo śmiem wątpić. Łykasz te sondaże jak pelikan, zapominając chociażby o błędzie statystycznym ok. 3 pkt. %.

     • Najniższe średnie notowanie K. zaliczyła w grudniu i wyniosło ono… 6%. Sic! W środku grudnia np. IBRiS dawał (dawał wydaje się adekwatnym słowem) K. najmniej – 4%, a w tym samym czasie Social Changes… 10%.
      Tak, wtedy K. obniżyła notowania. Ale! Wtedy K. zaliczyła trend spadkowy, który trwał od września, także nieuprawnionym jest widzieć przyczynę w stawaniu w obronie życia.

    • Żadna formacja do tej pory nie reprezentowała sobą wartości, zawsze je tylko wykorzystywała politycznie. Myślisz, że ludzie tego nie widzą?
     Teraz jest Konfederacja – nie psuj tego. A trzeba czasu, by ludzie ją zaakceptowali. K. istnieje dopiero 2 lata. Ludzie patrzą czy przetrwa, czy to będzie takie Petru czy Palikot.
     I nie oczekuj od ludzi zbyt wielkiej ideowości, ludzie zbyt mocno nie myślą. I nie oczekuj poparcia 25%.

     • Zapewniam cię, że dzięki aborcji Konfederacja wpadnie pod ciężarówkę ze żwirem. Nawet kaczor unikał tego tematu. A wyciągnął go tylko po to by dopieprzyć Konfederacji. I w sporej części mu się udało.

     • Mam zdanie odmienne. Oczywiście w tej chwili K. na ogół powinna wypowiadać się w tonie poszanowania prawa, które rozstrzygnął TK.

   • Otóż to, Szanowny Don Pedro. Kiepsko to świadczy o stanie inteligencji pewnych osób. Zataczających się gdy wiatr powieje z tej czy innej strony od płotu do płotu.

    • Nie zataczam się od ściany do ściany. Moje poglądy są stałe. Jak Konfederacja chce się na siłę zajmować aborcją to skończy jak Marek Jurek na wysypisku historii. I znowu będziemy bez przedstawicieli w parlamencie. Wtedy nikt nas nie obroni przed globalistami i nastanie nowa komuna i dla wielu dół z wapnem. Na ta chwilę mamy ważniejsze priorytety niż spieranie się o aborcję.

     • O ile dobrze pamiętam, to program Marka Jurka sprowadzał się do… powiedzmy – katolicyzmu. Widzisz różnicę w podejściu Konfederacji?

     • A czy ja wspominałem jakiegokolwiek Cześka jako zataczającego się? Ale skoro Czesiek chce by się do niego samego odnosić to odnotuję, że jest on barbarzyńcą gotowym poświęcić sprawy etyczne dla być może iluzorycznej chwilowej korzyści. Bo tylko tak można zrozumieć postulat: „Machnijmy ręką na mordowanie nienarodzonych”.

     • Tak. Jestem barbarzyńcom bo chcę żeby Konfederacja zrobiła coś więcej a nie rozbiła się na puszcze Pandory zwanej aborcją. To jest wojna. A na wojnie trzeba poświęcać wiele rzeczy. Nie poświecisz to przegrasz. Wtedy wrócą lewacy i wprowadzą aborcję na życzenie. Jeżeli zapędzisz przeciwnika w kozi róg i nie dasz mu możliwości ucieczki to może cię on pokonać. Sun Tzu. Wyrok TK to odebranie drogi ucieczki.

     • Ale o co chodzi? Teraz stoimy w innym punkcie. Jakby nie patrzeć – mleko się rozlało. Wyrok jest, uzasadnienie jest, pewnie wydrukują. Już nie trzeba o to walczyć.
      Tak, źle by było, gdyby K. zredukowała się do obrony życia. Ale czy tak jest? Bo ja nie widzę tego.

   • Ja głosuję ze względów gospodarczych. Znam nawet umiarkowanych lewaków, którzy chętnie zagłosują ze względu na program gospodarczy. Aborcja to niestety puszka Pandory, która zniechęca ludzi do Konfederacji. Zresztą konfederacja już porządnie oberwała. Sprawa aborcji jest w tej chwili nie do ruszenia. Co najwyżej sprawi, że wahadło wychyli się w druga stronę i zginie więcej nienarodzonych.

 3. Będą przeciwko – narażą się, zwyzywa się ich od oszołomów. Będą za – narażą się komuś innemu, zwyzywa się ich od zdrajców. Będą siedzieć cicho – narażą się na komentarze w stylu „nic nie robicie tylko gadacie”, których już jest pełno od „życzliwych wyborców” z logiem PiS w profilowym. Nie dogodzisz.

   • Totalnie nie masz racji. Mam ze 20 znajomych, którzy nie chcą poprzeć K., bo:
    1. JKM
    2. nie mają jeszcze pewności co do K.
    3. widzą w PiSie realną przewagę wobec PO-KO-Q

   • ad. 1. JKM jest 1z11
    ad. 2. trzeba czasu, moje spostrzeżenia są sprzed roku (koronoświrus), być może już są bardziej przekonani, ale na pewno obserwują z uwagą poczynania K.
    ad. 3. są coraz bardziej wkurzeni na PiS i coraz bardziej widzą Wielki Reset, a jego wprowadza PiS

    Oczywiście nie mam złudzeń, że elektorat PiSu przerzuci się na K., ale te kilka % powinno.

    • Może tak może nie. Choć nie sadzę żeby głosowali na PiS ze względu na aborcję. Prędzej dla 500+. Swoją droga masz często zjadliwe komentarze pod adresem Konfederacji tak wiec nie sadzę żeby twoje podpowiedzi miały wyjść jej na dobre. Jak im przeszkadza JKM to nie muszą na niego głosować. To bardzo proste. Ale przypadkiem tak się składa, że to JKM ma największy elektorat. Takie podżeganie jest celowe. Wyrzucić JKM i wbić Konfederację na minę w postaci aborcji.

     • Głosowali na PiS ze względu na wartości – dużo jest takich i o nich mówimy, nie o patologiach.
      PiS ich oszukał – jedni to już widzą, inni jeszcze nie.

      Ja – larum prawdziwy – nie mam w ogóle zjadliwych komentarzy wobec K. Natomiast jest taki ch.j, który się pode mnie podszywa, płatny troll, który ma za zadanie tu mącić, zniechęcać i rozbijać. I jak widać, udaje mu się. Niestety, NCzas bierze w tym udział.

      JKM cenię. Nie mam zamiaru go wyrzucać. Ale cieszę się, że gra teraz w Jedenastce.

 4. To SLD głosowało za bezprawnym przekazaniu danych osobowych z bazy PESEL, aby odbyły się niekonstytucyjne wybory.
  To PO i SLD głosowało z dyktatorem Kaczyńskim za bezkarnością urzędników pisowskich.
  To PO i SLD głosowało z dyktatorem Kaczyńskim za likwidacją gałęzi gospodarki w czasie kryzysu bez realnych odszkodowań.
  To PO i SLD spiskowało z dyktatorem Kaczyńskim za plecami wyborców, głosując za większą subwencją m.in. dla PiSu, żeby miał większą przewagę finansową w przyszłych wyborach.

Comments are closed.