Powstał „feministyczny” Uber z opcją „tylko dla kobiet”

Uber, aplikacja. Fot. www.quotecatalog.com/CC BY 2.0/Wikimedia Commons
Uber, aplikacja. Fot. www.quotecatalog.com/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

W Meksyku powstał Uber Ellas, czyli specjalne przejazdy tylko dla kobiet, świadczone przez kobiety. Taka opcja ma być gwarancją bezpieczeństwa i „aktywizacji zawodowej”.

Z doniesień portalu F5.pl wynika, że Uber Ellas (hiszp. „one”) na stałe wszedł do oferty popularnej aplikacji. Nie jest to jednak pierwszy krok w tym kierunku. Wcześniej bowiem kobiety-kierowcy mogły filtrować klientów pod względem płci. Ostatecznie rozszerzono tę opcję także na klientki.

Początkowo Uber Ellas było dostępne w wersji testowej w 10 meksykańskich miastach. Z takiego rozwiązania cieszyła się zdecydowana większość kobiet pracujących za kierownicą. Model został przyjęty entuzjastycznie, więc rozszerzono go także na użytkowniczki aplikacji. Obecnie Uber Ellas jest dostępny już w ponad 50 miastach w Meksyku. Opcja ta działa wszędzie tam, gdzie jest dostępny Uber.

Po co wprowadzono opcję „tylko dla kobiet”? Głównym powodem miały być względy bezpieczeństwa, ale nie obyło się także bez „przeciwdziałania nierównościom na rynku pracy”. Dyrektor generalna Ubera w Meksyku wyraziła nadzieję, że Uber Ellas pozwoli „zaktywizować zawodowo” kobiety, które zachęcone nowymi możliwościami może zechcą wejść na rynek pracy. Ponadto – w celu „aktywizacji zawodowej” – ma być także nawiązana współpraca z instytucjami bankowymi, które mają ułatwić finansowanie zakupu pojazdów.

Z policyjnych statystyk wynika, że dziennie średnio dziesięć kobiet umiera w Meksyku w wyniku przestępstw. Stosunkowo często dochodzi też do porwań w taksówkach. Kobiety pracujące jako taksówkarze twierdzą więc, że nie czują się bezpiecznie. I problem ten ma rozwiązać „segregacja płciowa” podczas przejazdów…

Źródła: F5.pl/bezprawnik.pl

13 KOMENTARZE

  1. Spoko, na czas kursu zadeklaruję się jako kobieta i biada homofom, którzy będą chcieli to zakwestionować!

  2. Taki pomysł to czysty seksizm. A co z osobami trans? Myślę że problem można by lepiej rozwiązać montując pod siedzeniem pasażera dwururkę, z mechanizmem spustowym pod kierownicą. Tapicerkę jakoś by doczyściły.

  3. No tak, mężczyźni to degeneraci i przestępcy, najlepiej albo eksterminować, albo do obozów zamknąć, oczywiście po przymusowej kastracji bez znieczulenia, wtedy będzie świetnie, pięknie, fajnie, bezpiecznie, wszyscy będą mieli wszystko…

    … mają fest nasr… w głowach.

    • Spoko. Mafia zacznie wynajmować kobiety do brudnej roboty. Psycholek nie brakuje, a są zwykle bardziej cyniczne od facetów.

  4. Ci ludzie zatoczą koło. Feministki wrócą do czasów, gdy kobiety były traktowane jak upośledzone umysłowo, a homo do czasów, gdy byli zamykani w więzieniach.

Comments are closed.