W czasach pandemii squattersi zajmują domy. Para emerytów przeżywa już drugi najazd na domek

squat albański we Francji
"Dach nad głową jest prawem" - napis przy wejściu na squat w Valences Fot. FB

W kilku krajach różne przepisy chroniące dzikich lokatorów zachęcają do bezprawnego zajmowania mieszkań i domów właścicieli. Tak jest w Hiszpanii, ale i w sąsiedniej Francji. Para emerytów z Marsylii przeżywa taki horror już po raz drugi.

Letniskowy dom emerytów zajęło i zamieniło w skłot około trzydziestu osób. Ten sam dom stał się obiektem najazdu jeszcze w 2017 roku, ale wówczas udało się ich eksmitować. Tym razem owi zwolennicy „sprawiedliwości społecznej” nie zamierzają szybko ustąpić.

Wezwany przez właścicieli komornik w towarzystwie czterech policjantów nie dał rady eksmitować dzikich lokatorów. Squatttersi korzystają z poradników prawnych, ale i zimowego okresu chroniącego we Francji lokatorów.

Właściciele skarżą się, że ich dom został zamieniony w śmietnisko. Emeryt Patrick Siffredi mówi, że jest po prostu zły na rząd, który nie chroni prywatnej własności. Procedury prawne ciągną się tygodniami.

„Państwo porzuca ludzi i faworyzuje tych, którzy naruszają prawo”- dodaje prawnik pary emerytów Caroline Caussé. W dodatku właściciele są zmuszeni nadal wnosić opłaty za media i płacić podatki za dom, z którego nie mogą korzystać.

Zdesperowana para zapowiada pozbycie się letniskowej nieruchomości. Jednak spraedaż w tej chwili okupowanego budynku jest nierealna. Koszmar więc trwa.

Źródło: Le Figaro

11 KOMENTARZE

  1. Chcieliśta: demokracji, tolerancji, pluralizmu, różnorodności, akceptacji, solidarności społecznej, równości? No to mata! Jeszcze będziecie płakać rzewnymi łzami nie raz.

Comments are closed.