Na Białorusi nie ma obostrzeń, a w 2020 odnotowali najmniej zgonów od lat

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Foto: PAP/ITAR-TASS
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka. Foto: PAP/ITAR-TASS

W Polsce mamy obostrzenia i odnotowaliśmy w 2020 roku najwięcej zgonów od II wojny światowej. Na Białorusi obostrzeń nie ma i pobito tam rekord w drugą stronę. Wnioski?

Minister Adam Niedzielski przez większą część konferencji, która dla zmylenia dziennikarzy była zapowiadana jako dotycząca obostrzeń, wypluwał ze swojego przysłoniętego materiałem otworu gębowego dane na temat sytuacji w różnych europejskich państwach.

A to, że w Niemczech tragedia i gospodarka zamknięta na trzy spusty; a to, że w Hiszpanii apokalipsa i restrykcje o jakich się Polakom nie śniło; a we Francji z kolei… I tak minister wymieniał państwo za państwem.

Nikt z rządzących nie zauważył, że wszystkie te państwa stosują lockdowny i wciąż mają problem z pandemią. Tymczasem na Białorusi reżimu nie ma (no, przynajmniej covidowego) i zapaści w służbie zdrowia też nie.

Podczas gdy w Polsce zmarło najwięcej osób od czasów II wojny światowej, to odnotowano najmniej zgonów od 1991 roku.

Przed czym więc chroni nas rząd? Tylko przed umieraniem na Covid? Tj. na wszystko inne umierać można – nawet nadliczbowo, ale przed covidem kosztem innych żyć nas obronią?

Jeśli nasz rząd z braku własnej inicjatywy tak bardzo chce się oglądać na inne państwa, to może niech zacznie od tych, które mają wyniki.

Źródło: knoema.com

28 KOMENTARZE

 1. Zachodowi obecnie niestety daleko do Białorusi, tak intelektualnie jak i organizacyjnie.
  A że *jeszcze* Zachód jest bogatszy i ma lepsze technologie – w tym kontekście słowo „jeszcze” jest kluczowe bo globalny układ sił szybko się zmienia a tzw cywilizacja łacińska i wywodzący się z niej Zachód idzie na śmietnik historii.
  Białoruś oczywiście potęgą nie będzie ale w powstający układ rosyjsko-chiński dobrze się wpisze.
  Baćka dobrze daje sobie radę.

 2. Wy naprawdę wierzycie w statystyki reżimu autorytarnego? Przecież tego typu państwa mogą zaniżać statystyki żeby wzmocnić poparcie dla władzy,bo inaczej zostałaby pogoniona za nieradzenie sobie.Ignorant . Białoruś jest autorytarna i tyle i żaden nie znający się na sprawie autor artykułu tego nie zmieni.

 3. …i to w dodatku pełnym protestów. Mordowieckiemu i jego akolitom wciąż z rąk kapie świeża krew niewinnych Polaków, kiedy zakrzepnie? Jak przejmia wszystkie nieruchomosci należące do ludzi którzy chcą się rozwijać

 4. Bo nie ma żadnej pandemii Covid to ściema
  Białoruś przeszkadza zachodowi na czele z USralem, Watykanem …
  do tego jeszcze są Rosja, Iran, Syria, Korea Pn
  chętnie by wcisnęli im demokracje za pomocą Swietlany, Aleksa Nawalnego i innych

 5. Czas otworzyć przychodnie, bo ludzie nie mogą normalnie załatwić recept żeby wykupić leki. Oprócz covid-a są jeszcze tysiące innych schorzeń a do przychodni nie można się dodzwonić, skrzynki poczty głosowej zapchane nie przyjmują wiadomości. Nie można wprowadzić uproszczeń w załatwianiu leków? Co na to Ministerstwo Zdrowia? Tysiące ludzi czekają na + reakcję, czas na zdecydowane działanie. Sprawa pilna bo Polska może być krajem ludzi umierających niekoniecznie na covid.

 6. jakiś cymbał pisze tutaj o wiarygodność Lukaszenki, a jaka jest wiarygodność krajów europejskich, czy Polski?, w USA zamach stanu nazywa się wyborami prezydenckimi, Białoruś zaczyna być ostoją wonego świata.

Comments are closed.