Socjalistyczna Kalifornia. San Francisco odbiera 44 szkołom imię amerykańskich prezydentów

Szkoła Jeffersona w San Francisco Fot. Google Maps
REKLAMA

Nazwiska kilku amerykańskich prezydentów zostaną wycofane z 44 szkół w San Francisco. Chodzi rzecz jasna o rewindykacje ruchu BLM i „rasistowską przeszłość kraju”.

Były już nazwy ulic i placów, później obalano posągi, teraz zmienia się patronów szkół. Aktywiści „walki z rasizmem” z okolic Black Lives Matter atakują jednak wielkich prezydentów z historii swojego kraju.

Jak donosi San Francisco Chronicle, po miesiącach dyskusji, rady miejska przegłosowała 6:1 usunięcie patronatu takich prezydentów jak Thomas Jefferson, George Washington i Abraham Lincoln (abolicjonista) dla 44 szkół miejskich.

REKLAMA

W kolejce do „antyrasistowskiego” przeglądu czekają kolejne placówki oświaty. Uzasadniono to związkami patronów z „przeszłością niewolnictwa, rasizmem, uciskiem i temu podobnymi kryteriami”.

Jeden z członków Rady tłumaczył decyzję miasta San Francisco tym, że jest to „przesłanie dla rodzin naszych uczniów i naszej wspólnoty”. Jego zdaniem to nie tylko gest „symboliczny”, ale przede wszystkim „moralny”.

Radni na razie wyłączyli ze zmian szkołę im. Roosevelta. Nie wiedzieli bowiem, czy nazwa Roosevelt Middle School odnosi się do Theodore’a czy Franklina Delano?

Rada miejska skorzystała z sugestii specjalnie powołanej w tym celu komisji doradczej. Komisję krytykowano za dziwne kryteria ocen prezydentów. Okazało się np. że korzystali bardziej z Wikipedii, niż źródeł naukowych.

Teraz rodzice dzieci personel szkół ma mają czas do kwietnia na wymyślenie nazwisk nowych patronów. Później odbędzie się w tej sprawie głosowanie. Według sondaży, podobno 80% rodziców takie zmiany popiera.

Krytycy wskazują na bezrefleksyjną gorączkę zmian pod wpływem BLM, a także na związane ze zmianami koszty. Opłacenie „doradców”, organizacja głosowań, wymiana tablic i dokumentów szkolnych, nawet mundurków, to w sumie co najmniej 1 milion dolarów. Tymczasem okręg San Francisco boryka się z deficytem budżetowym przekraczającym 75 milionów dolarów.

Tymczasem komisja nie tylko dodatkowo zaleciła przeprosiny dodatkowo „rdzennych Amerykanów” za „ból i traumę”, ale i zaleciła np. przekazanie 200 000 dolarów na usunięcie wszystkich „dezinformujących” informacji i „stereotypów” związanych np. ze Świętem Dziękczynienia” w podręcznikach szkolnych.

Źródło: VA

REKLAMA