Te zmiany chorobowe występują u prawie połowy zakażonych koronawirusem

A Ty co zrobiłbyś, gdybyś zauważył u siebie symptomy choroby? Foto ilustracyjne: Pixabay
A Ty co zrobiłbyś, gdybyś zauważył u siebie symptomy choroby? Foto ilustracyjne: Pixabay

Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach, będące rezultatem infekcji koronawirusem, pojawiają częściej, niż dotychczas przypuszczano – twierdzi zespół hiszpańskich badaczy z Madrytu. Szacują oni, że objawy te występują nawet u 25-40 proc. zakażonych.

Jak odnotowali lekarze z madryckiego szpitala La Paz, we wcześniejszych badaniach przeprowadzanych w Hiszpanii oraz w kilku innych państwach świata podczas pierwszej fali Covid-19 wskazywano, że pojawienie się zmian na powierzchni języka oraz skórze dłoni i stóp nigdy nie było aż tak wysokie.

Wyniki badań opublikowane w piśmie specjalistycznym “British Journal of Dermatology” dowodzą, że symptomy zaobserwowane przez lekarzy z Madrytu “powinny zostać uznane jako jedne z powszechnych” podczas infekcji SARS-CoV-2.

Według hiszpańskich badaczy u 25 proc. z prawie 700 przebadanych pacjentów leczonych na Covid-19 występowały niewielkich rozmiarów rany na powierzchni języka lub wewnątrz jamy ustnej.

Autorzy badania wskazali, że pojawiające się na płaskiej części języka rany są często powodem utraty smaku u osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Lekarze z madryckiego szpitala La Paz wskazali, że zdecydowanie częstszym objawem, który dotychczas również nie był uwzględniany jako główny symptom Covid-19, są zmiany na skórze dłoni oraz stóp.

Szacują, że czerwone plamy pojawiające się na rękach i stopach zainfekowanych występują u ponad 40 proc. pacjentów chorych na Covid-19.

“Dzięki zaobserwowaniu tych zmian możliwe jest szybsze zdiagnozowanie zakażenia koronawirusem” – napisali we wnioskach ze studium madryccy lekarze, którzy swoje badanie przeprowadzili w okresie pierwszej fali epidemii. Objęło ono pacjentów zarówno ze szpitala La Paz, jak też hospitalizowanych w szpitalu polowym na stołecznych targach IFEMA.

Źródło: PAP

10 KOMENTARZE

 1. nic dziwnego z obrazków naukowych wiemy że covidek niezależnie od kolorów ma kolce którymi rani gardło i co popadnie horban z simonem najlepiej wiedzą bo wyodrębnili covidka z jego wszystkimi odmianami a pismaki to powielają

 2. „Te zmiany chorobowe występują u prawie połowy zakażonych koronawirusem”

  Mnie juz reka boli od prostowania sensacji pana Sommera…
  Jakim ‚koronawirusem’?
  Przeciez pan Mikke wszem i wobec oswiadczyl, ze nie ma zadnego koronawirusa. Ze wmyslili go lewacy i pismaki.
  A wy dalej nic tylko w kolko koronawirus.

  • E tam, nic takiego nie mówił. Co najwyżej mówił, że nie ma pandemii, zaś co do koronawirusa to co najwyżej to że nikt go nie widział, tak jak nie widział rozkazów podpisanych przez Hitlera by wymordować Żydów. Pan Mikke już tak ma, że lubi mówić rzeczy denerwujące wielu, ale zazwyczaj prawdziwe.

 3. najpierw oglosili ze to nie grypa bo ludzie umieraja, chociaz na grype tez umieraja. teraz glosza ze sa zmiany na jezyku, chociaz przy grypie tez sa. a na koncu czerwone plamy, ktore ma kazdy bo to grzybica, albo watroba, tez sa wina wirusa. niedlugo objawem kowida bedzie pruchnica albo ciaza.

 4. W mojej rodzinie przeszli tę grypę wszyscy (za wyjątkiem teściowej!), jedni bardzo lekko, prawie niezauważalnie, inni trochę mocniej, ale nikt nie miał / nie ma czegoś takiego.

 5. Czy te covidowe artykuły to jakiś listek figowy, czy to tak na serio? Jeśli tak na serio, to napiszcie jeszcze o innych chorobach, to może pojawią się reklamy „leków bez recepty” lub „suplementów diety”.

Comments are closed.