Jakub Kulesza zdradza NAM plany Konfederacji. Co się wydarzy?

Jakub Kulesza, szef koła poselskiego Konfederacja. Foto: PAP/Leszek Szymański
Jakub Kulesza, szef koła poselskiego Konfederacja. Foto: PAP/Leszek Szymański
Prenumerata Najwyższego Czasu!

O planach Konfederacji na najbliższe tygodnie, o wsparciu przedsiębiorców otwierających biznesy mimo zakazu ze strony władzy, o chaosie w polityce – z przewodniczącym koła poselskiego Konfederacji, Jakubem Kuleszą rozmawia Rafał Pazio.

Rafał Pazio: Jak posłowie i liderzy Konfederacji podchodzą do lekko wzrastających wyników sondaży, jak je interpretujecie, jakie wyciągacie wnioski

Jakub Kulesza: Nasze plany wewnętrzne z uwagi na dynamikę zdarzeń zeszły na dalszy plan. O wiele ważniejszym zadaniem niż realizacja planów strategicznych jest reagowanie na to, co się dzieje, co robi rząd, czyli na zamykanie gospodarki. Wszystkie działania w Konfederacji są skupione na tym, by uchronić, obronić przedsiębiorców, pracowników, klientów przed tym, co robi rząd.

Mamy oczywiście cykliczne spotkania strategiczne i programowe, na których omawiamy różne obszary, które chcielibyśmy reformować, ale obecnie wszyscy posłowie, także nasze struktury partii, kluby Konfederacji nastawione są na to, by doprowadzić do otworzenia gospodarki i wyjścia z lockdownu. W tym celu podjęto wiele inicjatyw. Sławomir Mentzen z Kongresem Polskiego Biznesu uruchomił zrzutkę na pomoc prawną dla przedsiębiorców. Byliśmy na konferencji w Zakopanem, poświęconej wsparciu veta góralskiego czy veta ogólnopolskiego przedsiębiorców. Nasi posłowie starają się być obecni tam, gdzie przedsiębiorcy decydują się na otworzenie swoich firm, by wesprzeć ich w relacjach z organami kontrolującymi. To jest nasz najważniejszy plan, który wysuwa się przed szereg. W zasadzie temu poświęcamy najwięcej uwagi.

Ale jak interpretujecie poziom poparcia w sondażach? Czy wzrost to efekt reakcji na bieżące wydarzenia, czy efekt jakichś innych działań, które podtrzymują wynik sondażowy

Przede wszystkim w polityce pojawia się wiele czynników zewnętrznych, na które nie zawsze ma się wpływ. Czasami można je przewidzieć, czasem można pewne efekty zniwelować, czasem trzeba zaakceptować. Staramy się przewidywać pewne wydarzenia, które mogą wpływać na poparcie Konfederacji, nawet w sytuacji, w której, jak wiemy, Konfederacja nie zmienia poglądów.

Pewne tematy stają się ważniejsze, bo zostają narzucone przez ugrupowanie, które ma rzeczywisty wpływ na to, co dzieje się w Polsce, czyli ugrupowanie rządzące. My nie patrzymy na poszczególne sondaże, ponieważ nawet te zamówione przez nas mogą być związane z dużym błędem, zniekształceniem, związanym z doborem próby, źle zadanymi pytaniami. Zwłaszcza przy mniejszych ugrupowaniach te różnice i odchylenia mogą być jeszcze większe. Dlatego też staramy się bazować na średnich sondaży, np. średnich miesięcznych czy porównywaniu sondaży przeprowadzonych daną metodą i patrzenie na trend, a nie na same wartości.

Co wynika z tej średniej?

Trend jest zgodny z naszą analizą. Mianowicie po wydarzeniach w październiku mieliśmy spadek, a teraz mamy odbicie do wartości z początku października.

O które wydarzenie z października chodzi?

O strajk kobiet. Bez wątpienia był kluczowy. Ale z miesiąca na miesiąc ta pula tematów się zmienia. O ile w październiku tamte tematy były dla części społeczeństwa najważniejsze, to teraz hierarcha tematów trochę się zmieniła (rozmowa została przeprowadzona przed opublikowaniem wyroku ws. aborcji przez Trybunał Konstytucyjny – red.).

Każdy strateg planuje na kilka ruchów do przodu. Jakie są zamiary Konfederacji na kilka tygodni do przodu? Czego można się spodziewać na koniec zimy i początek wiosny?

Nie jestem przekonany, że wszystkie ugrupowania myślą w strategiczny sposób. Bardzo często różne działania, które są efektem niekompetencji, błędów, porażek, różni analitycy, publicyści starają się wytłumaczyć geniuszem tego czy innego strata politycznego. Prawda jest taka, że w polityce jest dużo chaosu.

Oczywiście Konfederacja ma odpowiednią komórkę do analizy strategicznej tego, co się w Polsce dzieje, czym powinniśmy się zajmować. Analizujemy sytuacje, nawet na dłużej niż na najbliższe miesiące. Analizujemy, co będzie się działo przy kolejnych wyborach czy w następnej kadencji z perspektywy rozwoju sytuacji na świecie, ale także w Polsce. To nie znaczy, że o wszystkich naszych przemyśleniach będziemy od razu informować.

Informujemy o naszych bieżących działaniach. Dziś największa aktywność związana jest z lockdownem. Jeżeli stanie się luźniej, będziemy mogli poinformować o wydarzeniach związanych z działaniami w terenie, które teraz ze względu na ograniczenia rządu były rzadsze.

Skoro wiadomo, co daje Konfederacji wzrost, to proszę przedstawić jakiś jeden pomysł, niekoniecznie ujawniając szersze plany. Na jaką aktywność powinni się nastawić ludzie, którzy chcą wspierać Konfederację?

Każdy obszar w działaniach jest warty uwagi, ale mocno zaniedbana jest działalność w terenie, możliwość organizowania spotkań, eventów, happeningów, także większych wydarzeń typu konwencje, zbieranie podpisów. To zostało mocno ograniczone. Takimi działaniami będziemy się starali ten okres po pandemii, być może już wkrótce, na wiosnę wypełnić. O szczegółach nie chcę informować, bo o takich akcjach trzeba informować po decyzji o ich rozpoczęciu. Sytuacja jest dynamiczna. Plany są planami, ale dobrze, kiedy przechodzą w fazę realizacji.

Jest dużo akcji, których celem jest odblokowanie gospodarki. Czy wskutek takich działań jak na przykład „Góralskie Veto” rząd cofnie zakazy?

Gdybym nie widział takiej szansy, nie namawiałbym wprost do tego obywatelskiego nieposłuszeństwa, a tak naprawdę do działania zgodnego z prawem, bo te obostrzenia, rozporządzenia są bezprawne, o czym już orzekają sądy w całej Polsce. Już widać, że rząd w obawie, iż pojawi się punkt przełamania i przedsiębiorcy zdecydują się masowo nie przestrzegać tych bezprawnych ograniczeń, będzie zmuszony ustąpić. Być może coś obieca i te ograniczenia będą zniesione wcześniej.

Natomiast w żadne obietnice rządu nikt już nie powinien wierzyć. Obiecywali, pokazywali grafiki, że przy tylu zachorowaniach przejdziemy z czarnej do fioletowej, z fioletowej do czerwonej i wreszcie do żółtej strefy. Obecnie jesteśmy w strefie żółtej, ale nadal pozostajemy w czarnej. Rząd łamie wszystkie obietnice. Miały być obostrzenia do 17 stycznia, teraz mówią, że do kwietnia. W kwietniu powiedzą, że do czerwca. To się nigdy nie skończy, jeżeli obywatele nie powiedzą „dosyć”.

rozmawiał Rafał Pazio


POLECAMY W BIBLIOTECE WOLNOŚCI

31 KOMENTARZE

 1. To normalne, że Kulesza zdradza. To jego 4 partia – a ma dopiero 29 lat. Drugi Rysiu Czarnecki. Jak tak dalej pójdzie to skończy u Biedronia, a po drodze: PiS, PO, PSL, SLD.

  • A ponieważ troll z Konf-bolszewii zaspał z kopiuj-wklej, robię to za niego:
   co byś nie zrobił i co byś nie napisał to i tak cię tu wszyscy znają, antypolska świnio karmiona przez Sorosa, Mosad, CIA, BND, FSB.Usiłujesz zniszczyć jedyne bolszewickie, pasożytnicze ugrupowanie. Takie małe, a tak się go boicie, lewacka hołoto.
   Jesteś antypolską gnidą bez honoru, godności, sumienia, człowiekiem już nie jesteś. Dziady:”Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”

  • gdzie mu tam do 2 najprawdziwszych Polakow,katolikow jak Misiek Kaminski czy Lubicki. Ono za soba maja janczarie w ZCHN. tym tylko SLD i Wiosna Biedronia i Razwm Zandberga pozostaje do zaliczenia,

 2. „Oczywiście Konfederacja ma odpowiednią komórkę do analizy strategicznej tego, co się w Polsce dzieje, czym powinniśmy się zajmować. Analizujemy sytuacje, nawet na dłużej niż na najbliższe miesiące. A ta komórka mieści się w Liceum w piwnicy konseratora oraz w ZDZ. „-Pacany wy nigdy nie byliście na swoim, boicie się wszystkiego i te pierdoły to Kulesza możesz pociskać swojej babci.

 3. Niczego nie potrzeba zdradzać: Konfederacja zwycięży w najbliższych wyborach z bardzo dobrym wynikiem co najmniej 60 %, a kto wie, może nawet 100 % i to by było na tyle !

 4. Kulesza fantazjuje robiąc poważną minę i głosząc wydumane pierdoły.😛 A przecież wiadomo, że chłopcy od Korwina dobrze się bawią na koszt podatnika: „piją, jedzą, lulki palą, tańce, hulanki, swawola…”😅🤫 i sprzedają fejkniusy licealnej młodzieży i niedorozwojom-naiwniakom. 😟🤮

 5. W polsce ani prawica ani lewica nie dojdzie do władzy. Od razu wyjaśniam że chodzi mo o prawicę (konfederację) i lewicę (lsd, bidronie, zandbergi). U władzy mamy bezideowców. Z resztą 90% tego głupiego społeczeństwa to bezideowcy i bezmózgowcy.
  Ale gdyby polacy dostali jakiegoś olśnienia i wybrali konfederację to ta partia i tak nie będzie zdolna do władzy. No bo niby kto – niedoszły pleban braun czy wariat korwin. Bądźmy poważni…

  • Konfederacja to nie prawica. To chłopcy z pubu, którzy chcą się dobrze zabawić, zjeść i wypić. Oni: Kulesza, Sośnierz od zawsze w partii, zawsze na krzywy ryj, nigdy na swoim, zawsze na cudzy koszt, a taki Mentzen i Berkowicz to jeszcze rżną jak Kijowski na fakturach. Nie widzicie, że gimbaza Korwina to młode pasożyty?

  • Rządzi nami kaczyński, ziobro, morawiecki i macierewicz. człowieku, o jakiej powadze ty mówisz? Korwin i Braun to przy nich bardzo poważni ludzie.

 6. Jak wy sobie (palanty) wyobrażacie, że taki Sommer, Wielomski, Chodakiewicz, Piński, Tomaszewski, Wozinski, Mazur, czy Michalkiewicz będą słuchać co ma do powiedzenia Mentzen, Kulesza, Bosak czy inny chłystek ?

   • Odpowiedz na pytanie. Jak wyobrażasz, że starzy wyjadacze np. Michalkiewicz, doświadczeni, obyci, znający życie – w tym nierzadko prof. Wielomski, prof. Chodakiewicz z N.Czasu będą słuchać paplaniny Bosaka i popierdywań Kuleszy? Oni buty mogą czyścić, a nie rozkazy wydawać. Pastuszki.

 7. Konfederacja nadal konsekwentnie udaje, że nie ma żadnego żydowskiego słonia w oranżerii*! Bez jasnej deklaracji, że gnidy zostaną wyczesane nie ma szans na wygraną. DOŚĆ ŻYDOWSKIEJ OKUPACJI! KOLABORANCI NA GAŁĄŹ!

 8. Narutowicz byl litwinem i niewiadomski to wiedzial. czemu pilskudskiego nie zabil? Juz wtedy litwini wzieli sie za rece z zydami zeby wziac polakow pod but. potem pisludski zmasakrowal wojciechowskiego, tez polaka. i tak to sie kreci do dzis. jestesmy pod okupacja litewsko zydowska.

 9. Przestancie Prosic, Postulowac Apelowac! To nic nie da!
  Powolajcie NIEZALEZNY ZWIAZEK ZAWODOWY MALYCH I SREDNICH PRZEDSIEBOIRSTW
  W ramach tego Zwiazku Komitet Obrony Przedsiebiorcy
  W Polsce jest 3mln przedsiebiorstw.
  To potezna kilkumilionowa zdyscyplinowana sila polityczna. Okazja jest wyjatkowa, tak jak kiedys miala SOLIDARNOSC. Drugiej takiej okazji nie bedzie.
  Pospieszcie sie, bo moze byc za pozno.
  Poprostu sie zorganizujcie w Wielki Ruch

 10. Ostatnio na konferencji prasowej w Sejmi slyszalem wypowiedz Pana Korwina-Mike.
  przeciwko dzialaniom Rzadu.
  Byiem zawiedziny. Cytuje (moze niedokladnie)” nie wiem moze Rzad nie jest do konca swiadom tego co robi itd”
  Rzad jest swiadom!- to jest wojna klasowa z najgrozniejszym przeciwnikien Zydokomuny – Przedsiebiorcami! Mam pytanie do Konfederacji. Dlaczego sie boicie?!
  Przestancie prosic, apelowac. Trzeba zorganizowac przedsiebiorcow w Wielki Ruch.

Comments are closed.