Sanepid nałożył 20 tysięcy kary na otwarte solarium. Kuriozalne uzasadnienie decyzji

Solarium. / foto: PxHere
REKLAMA

Solarium Flamingo z Płocka postanowiło się otworzyć wbrew obowiązującym bezprawnym rozporządzeniom rządu PiS. Sanepid postanowił nałożyć na nie 20 tysięcy złotych kary, a uzasadnienie tej decyzji jest kuriozalne.

O sprawie otwartego solarium z Płocka pisze portal wprawo.pl. W piątek 29 stycznia właścicielka solarium Flamingo, Katarzyna Grabarczyk, otrzymała decyzję sanepidu o nałożeniu 20 tysięcy złotych kary za prowadzenie działalności gospodarczej wbrew bezprawnemu rozporządzeniu.

O ile samo nałożenie kary nie może dziwić – słyszeliśmy zapowiedzi ścigania odważnych przedsiębiorców – o tyle już uzasadnienie decyzji przypomina raczej prasę komunistyczną niż poważny organ państwowy.

REKLAMA

Uzasadnienie decyzji sanepidu

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji:

W demokratycznym państwie prawa nie może być tolerancji dla lekkomyślnego niweczenia wysiłków całego społeczeństwa poprzez świadome lekceważenie ograniczeń, których nieprzestrzeganie prowadzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się epidemii wirusa Sars-CoV-2 (Covid-19), w efekcie których osoby tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

Jak dodano kara 20 tysięcy złotych jest w pełni uzasadniona, gdyż: nieprzestrzeganie ww. regulacji mogło doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia osób postronnych wskutek niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2 oraz stanowiło rażące lekceważenie wysiłków Państwa Polskiego, w szczególności wielu obywateli codziennie narażających swoje zdrowie i życie w celu opanowania epidemii wirusa SARS-Cov-2.

Oczywiście poza tym umotywowano decyzję powołaniem się na rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2020 roku oraz ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych. Właścicielka zapowiada, że będzie składać odwołanie od decyzji sanepidu.

Solarium jest moim jedynym źródłem utrzymania. Rządowe rozporządzenie zakazujące prowadzenia działalności gospodarczej jest bezprawne, co potwierdził m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Liczyłam na to, że rząd wycofa się z restrykcji, ale teraz widzę, że nie ma na co czekać – mówi w rozmowie z wprawo.pl.

Ogrzewanie i dezynfekcja odzieży

Obecnie solarium oferuje usługi „ogrzewania i dezynfekcji odzieży promieniami UV”. – Znajdujące się w naszym solarium urządzenia emitujące promieniowanie UV służą do ogrzewania i dezynfekcji odzieży – czytamy na Facebooku firmy.

– Obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń służących do dezynfekcji odzieży promieniowaniem UV celem opalania się. Urządzenia służą jedynie do wykonania usługi polegającej na dezynfekcji i dezynsekcji odzieży (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 81.29z) – podkreślono.

REKLAMA