Joe Biden bije rekordy w podpisywaniu rozporządzeń. „I kto tu jest dyktatorem?”

Joe Biden w pierwszych godzinach swej prezydentury podpisał kilkanaście rozporządzeń w tym o powrocie do paryskich porozumień klimatycznych. Zdjęcie: YT/9News
Joe Biden w pierwszych godzinach swej prezydentury podpisał kilkanaście rozporządzeń w tym o powrocie do paryskich porozumień klimatycznych. Zdjęcie: YT/9News

Joe Biden z rekordowym tempem podpisywania rozporządzeń wykonawczych. W trakcie pierwszych dziesięciu dni prezydentury podpisał 28 rozporządzeń wykonawczych, znacznie więcej od swoich poprzedników. Donald Trump w tym okresie podpisał ich siedem, Barack Obama dziewięć, a George W. Bush dwa.

Pierwsze dni Bidena w Białym Domu były skoncentrowane głównie na odwróceniu decyzji Trumpa, szczególnie tych które Demokraci krytykowali najgłośniej. I tak jednym pociągnięciem pióra nowy prezydent m.in. rozpoczął proces powrotu USA do paryskiego porozumienia klimatycznego czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wstrzymał prace nad rurociągiem Keystone XL czy zniósł zakaz otrzymywania funduszy federalnych przez organizacje międzynarodowe przeprowadzające i promujące aborcje.

Zespół Bidena przyjął strategię dedykowania każdego dnia jednemu obszarowi polityki. Osobne „dni” poświęcone były m.in. epidemii Covid-19, kryzysowi gospodarczemu, zmianom klimatycznym czy kwestiom rasowym. To optymalny sposób – jak utrzymuje obecna administracja – by szybko spełnić kampanijne obietnice.

Portal The Hill ocenia, że jest mało prawdopodobne, by Biden utrzymał tempo podpisywania rozporządzeń. Pisze także, że „fala podpisów odzwierciedla nową rzeczywistość, w której prezydenci coraz częściej zwracają się ku jednostronnym działaniom w obliczu impasu w Kongresie”.

Rozmach Bidena z pierwszych dni prezydentury wywołał spodziewany sprzeciw konserwatystów. Komentatorzy z tej strony politycznego sporu uważają, że prezydent porzucił swoje przesłanie wzywające do „narodowej jedności i współpracy”, a w swoich decyzjach ignoruje postulaty Republikanów.

Polityka rozporządzeń wykonawczych spotkała się również z krytyką redakcji liberalnego „New York Timesa”. Dziennik apeluje do prezydenta, by dysponował nimi oszczędniej, uznając je za „wadliwy substytut ustawodawstwa”.

Jak wskazują prawnicy, rozporządzenia wykonawcze można zaskarżyć w sądzie. Mogą być także cofnięte przez następcę z innej partii politycznej. Tak w USA jest np. w kwestii aborcji. Od dekad prezydenci republikańscy wprowadzają zakaz finansowania organizacji promujących aborcję, a ci reprezentujący Demokratów znoszą go.

Do praktyki nowego prezydenta USA odniósł się Wojciech Cejrowski. „Zaczęło się” – skwitował.

Źródła: PAP/Twitter

4 KOMENTARZE

  1. Gdyby Kanadyjczycy (a zwłaszcza ich premier) nie byli miękkim robieni,to mogliby na miesiąc zamknąć słynny rurociąg z wodą.Wówczas ani Kongres ani Senat by Bideta nie poparli z prostego powodu.Bo nawet covid nie może się równać w uciążliwości ze smrodem.Ale Trudeau woli dbać o LGBT.

  2. Gdzie się podział zwyczaj tłumaczenia imion, tak charakterystyczny dla Najwyższego Czasu? Przecież Józek albo Józio Biden brzmi bardziej swojsko i daje czytelnikom lepsze pojęcie o mentalności tego osobnika i jego środowiska.

Comments are closed.