433 tysiące euro rocznie na jednego uwięzionego terrorystę. Kara śmierci jest znacznie tańsza

Francuskie więzienie we Fleury-Mérogis Fot. Wikipedia

We francuskim więzieniu Fleury-Mérogis przebywa znany dżihadysta Salah Abdeslam. Roczny koszt jego utrzymania w zakładzie karnym robi wrażenie. To 433 000 tysiące euro rocznie. Prawie pół miliona i niemal 40 tys. miesięcznie miesięcznie.

Kwota została ujawniona przez Departament Sprawiedliwości. Obejmuje wszystkie specjalne środki zastosowane przez administrację więzienną Fleury-Mérogis do nadzoru dżihadysty.

Salah Abdeslam przebywa tam od 2016 roku, więc koszty łatwo policzyć.

Terrorysta jest pod specjalnym nadzorem i o ich koszty zapytał w interpelacji deputowany Zjednoczenia Narodowego (RN) Sébastien Chenu.

Minister sprawiedliwości odpowiedział, że koszt zatrzymania terrorysty oskarżonego o udział w atakach z 13 listopada 2015 r. wynosi 433 000 euro rocznie.

Abdeslam to jedyny z terrorystów islamskich, który przeżył akcję. Ma być stanąć przed Specjalnym Sądem w Paryżu. Rozprawę zaplanowano na 8 września 2021 r. Na razie siedzi w areszcie największego francuskiego więzienia i sporo kosztuje.

Na 433 000 euro składa się m.in. wynagrodzenie dla ośmiu agentów, którzy nadzorują go w dzień i w nocy (397 000 euro). Kolejne 35 500 euro wydaje się na jedzenie dla zatrzymanego, pranie bielizny i ogrzewanie celi.

Dodatkowo system ochrony wideo kosztował administrację więzienną 16 000 euro. Kolejny pokaźny koszt, to instalacja urządzenia zagłuszającego ewentualną komunikację osadzonego ze światem zewnętrznym. Poszło na to 189 500 euro.

W koszty nie wliczono już tego, że w areszcie pięć cel sąsiednich stoi pustych i nie można ich wykorzystać. Przy tym wszystkim dostęp do treningowego roweru i wioślarza to już właściwie drobne.

Źródło: Valeurs Actuelles

9 KOMENTARZE

  • Zajrzałem sobie w wiki, oto wyniki:

   Zschäpe – niemiecka przedstawicielka skrajnej prawicy, członek neonazistowskiej komórki terrorystycznej

   neonazizm – skrajnie prawicowa ideologia, doktryna, kult, fascynacja mająca na celu przywrócenie lub ustanowienie ustroju opartego na niemieckiej wersji narodowego socjalizmu.

   „Na Zachodzie bez zmian.”

 1. 3 metry dobrej linki to koszt ok 2 euro i po sprawie. Skoro nie opłaca się ratować chorych, uczciwych ludzi i robi im się śmierć głodową to czemu dla oszczędności nie obwiesić tego leszcza, a forsy nie przehulać na rencistów, albo chore dzieci???

 2. Opłacalność czy nieopłacalność to zły kierunek. Taki argument może być brany pod uwagę na 10. miejscu.
  Sprawiedliwość kary i dalsze zagrożenie ludzi ze strony bandyty – to jest właściwy kierunek.

  Tych 8. agentów to chyba panowie do towarzystwa.
  Zamknąć w monitorowanej celi, w ogóle jej nie otwierać, podawać jedzenie i tyle.

 3. Kara śmierci nic nie kosztuje, a wręcz przeciwnie. Wystarczy poprosić ochotników. Sami coś dorzucą za dopuszczenie do aktu sprawiedliwości. I to byłyby sprawiedliwe pieniądze do budżetu z przeznaczeniem na naprawianie szkód po obecnie rządzących, np. I np. 1000 od .osła ;)

Comments are closed.