12 mln zł zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia

PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com
PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com

12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania przyznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Opolu dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia za zbrodnię, której ten nie popełnił.

Sąd, przyjmując wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny. Uzasadnienie sąd wygłosi z wyłączeniem jawności.

Za pobyt w więzieniu i związane z tym szykany Tomasz Komenda żądał od Skarbu Państwa blisko 19 mln zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. Ze względu na drastyczne szczegóły związane z jego pobytem w więzieniu, proces prowadzony był z całkowitym wyłączeniem jawności.

Komenda był skazany za zamordowanie 31 grudnia 1996 r. 15-letniej dziewczyny. 15-latka bawiła się na dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem, kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą – zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Pierwotnie za tę zbrodnię skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę, a we wrześniu ub. sąd we Wrocławiu na kary 25 lat więzienia skazał Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki.

27 KOMENTARZE

 1. To dopiero jest wyrok a gdzie tam do pieniędzy….nic pewnego czy Pan Komenda otrzyma te pieniądze ? Ciekawe natomiast jest to ile z tego ukradnie Morawiecki ? czy zwolni tą kwotę z podatktu jak wielką pisarkę Tokarczuk ? No a najciekawsze jest to i ile zgarnie Pan mecenas Ćwiąkalski ?….ale o tym sza !

  • Pan Mecenas jako pełnomocnik ma prawo do części tej kasy (jeśli umowa z Komendą tak stanowi) – inna sprawa, że wtedy też nic w jego obronie jako minister sprawiedliwości nie zrobił.

   • @WuWuA, no niezupełnie. Raz że płatnikiem jest Państwo czyli My. Dwa, mecenas powinien płacić podatki od dochodów tak jak każdy obywatel. Trzy, korelacja między wyrokami, i mecenasami a MECENASAMI, sprawami medialnymi i tymi sądzonymi po cichu, dowodzi że to prawnicze powinowactwa i medialny klangor, są wyznacznikiem „sukcesu” ofiary w walce o odszkodowanie…

    • to nie jest dyskusja o patologii w bezmiarze sprawiedliwosci ani odpowiedzialności tz jej braku urzednikow panstwowych…to ze placi podatnik tak czy owak nie jest wina mecenasa czy strony tak ze podtrzymuje

 2. gdy wszystko się uprawomocni,—odszkodowanie z majątku o0sobistego sedziego,prokuratora—-wszystką kasę ściągnąc,niechaj w skarpetkach zostaną ,–ku przestrodze dla innych leni w togach.

 3. Ktoś podejmował decyzję Nietykalna kasta śądowo prokuratorska Może by tak zapłacili że swoich a nie pieniędzy podatników?

 4. Odszkodowanie za ten niebywały skandal powinien zapłacić ten, który był jego twórcą – Lech Kaczyński. Ale, że spirtus movens zasmradza swoim ścierwem Wawel, obowiązki zadośćuczynienia p. Komedzie powinni przejąć jego spadkobiercy.

 5. Pan Tomasz Komenda zapłacił za nie swoje winy. Teraz społeczeństwo też zapłaci za nie swoje winy. Czas na SI w sądach. Podobno mniej się myli i nie ma dziwnych układów tylko układy scalone.

 6. „Komenda był skazany za zamordowanie 31 grudnia 1996 r. 15-letniej dziewczyny”. Nie, nie był skazany za zamordowanie, bo nikogo nie zamordował. Został skazany w wyniku albo błędu, albo przestępstwa sądowego (stawiam na to drugie).

 7. Rozumiem, że będzie konfiskata całego mienia prokuratorów, sędziów, policjantów itp. na poczet pokrycia tego odszkodowania.

 8. Oczywiście, że nie przez „pomyłkę”, a każdemu kto żałuje Komedzie pieniędzy dodam, że symbolicznie powinien otrzymać minimum 1 milion za każdy rok. A jak ktoś ma obiekcje sugeruję zamienić się z nim na 18 lat kryminału i przeżyć!

 9. Ja tam bym jednak wolał nie mieć tych 12 baniek ale nie kiblować 18 lat w kryminale. Mam na dzieję, że gość dostanie te pieniądze i wyjdą mu one na zdrowie. Szkoda tylko, że z kieszeni podatników a nie tych, którzy wrobili go w tę sprawę!

Comments are closed.