Proniemieccy obywatele Ukrainy przeżyli szok po słowach prezydenta Steinmaiera

Na 3 dni przed całkowitym zamknięciem kraju prezydent Frank Walter Steinmeier wyzywa Niemców do
Na 3 dni przed całkowitym zamknięciem kraju prezydent Frank Walter Steinmeier wyzywa Niemców do "ratowania życia". Zdjęcie: bundespraesident.de/
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Ambasada Ukrainy jest oburzona słowami prezydenta RFN o Nord Stream 2. Frank-Walter Steinmeiera w rozmowie z gazetą „Rheinische Post” został zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Stream 2 i czy niemieckie interesy są bardziej związane z bezpieczeństwem energetycznym czy lojalnością wobec USA?

Najpierw stwierdził, że „dialog z nową administracją amerykańską w tej sprawie nawet się nie rozpoczął”, a później bronił rurociągu argumentując, że „po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą”.

Steinmeier mówił, że „obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (…). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia?”.

Jakoś wizyta „geniusza dyplomacji” Borella niczego zachodnich polityków nie uczy. Niemiecki prezydent przekonywał, że Niemcy muszą zwracać uwagę na wymiar historyczny i przypomniał niemiecki atak na Związek Sowiecki z 22 czerwca 1941 r.

Dziwnym trafem dla interesu swojego kraju, Berlin potrafi się uderzyć obłudnie w piersi: „Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy”.

Na te wypowiedzi zareagowała ambasada Ukrainy w RFN. Słowa te „ubodły nas, Ukraińców, głęboko w serce. Nord Stream 2 pozostaje geopolitycznym projektem prezydenta Rosji Władimira Putina, sprzecznym z interesami Ukrainy” – napisał ambasador Melnyk w oświadczeniu.

Jego zdaniem to cyniczne „przywoływanie okropności nazistowskich rządów terroru, a ponadto przypisywanie wyłącznie Rosji milionów sowieckich ofiar niemieckiej wojny eksterminacyjnej i zniewolenia”. Melnyk zarzucił prezydentowi Niemiec, że nie wspomniał o wielu milionach ofiar dyktatury nazistowskiej na Ukrainie, która w tamtym czasie należała do Związku Sowieckiego. To „niebezpieczne zniekształcenie historii” – powiedział.

Ukraina kolaborowała, ale Rosja też. Swoją drogą Nord Stream ma też znaczenie dla Warszawy. Jakoś polskie ofiary wojny niemieckiemu politykowi nie przeszkadzają.

Źródło: PAP

28 KOMENTARZE

 1. Prezydent BRD dał całkiem mocno do zrozumienia nawiedzeńcom,że jednak bliższa koszula ciału…Dziwne,że władze Polinu tego nie chcą zrozumieć i wolą sobie odmrażać uszy dla
  banderowców.Przecież to jest już przegrana sprawa i najwyższy czas,żeby zachować choćby
  twarz.

  • Reakcją jest obsadzenie stanowisk komendantów policji typami narodowości ukraińskiej (pomiot z Akcji Wisła) i rekrutacja do zomo młodych banderowców. Za zgodą Konfederatów, prawda Czesiu?

  • A na co reakcja? Co rząd Polin ma do rządzenia w sprawie gazociągu Rosja-Niemcy lecącego przez wody międzynarodowe? Zresztą Polin ogłosiła, że za rok nie będziemy kupować wstrętnego rosyjskiego gazu, więc tym bardziej nie ma nic do gadania! :-))))))))))

 2. Pan Melnyk, jako r4asowy narodowiec, widzi tylko ukrainskie ofiary. Te 200 tys wyrznietych przez UPA Polakow jakos umyka jego uwadze.
  Cholera, jak patrze co Ukraincy wyrabiaja to momentami zaczynam kibicowac Merkel i Putinowi, zeby zbudowali ten gazociag.

  • Polska stoi na gazie i ropie, ale wszyscy okupanci robią wszystko, aby te te bogactwa zostały pod ziemią do czasu likwidacji państwa polskiego.

 3. Niemcy są krajem poważnym, w odróżnieniu od „ten kraj z mokrego kartonu”.
  Pilnują swoich interesów od czasów Bismarka, a może i Ottona III.

  • Jak myślicie – po co jest UE Niemcom? To już nie jest projekt Aliantów sprzed lat, by Niemców „ucywilizować”, ale projekt niemiecki, by zalegalizować istnienie Rzeszy.
   Mało kto wie, że Niemcy jako państwo (nie kraj, nie ‚naród’) nie istnieją. Nie mają nawet swojej konstytucji. O wszystkim decyduje Waszyngton od czasu, jak Ruscy oddali swoją część (NRD), a Francuzi przestali się liczyć.

 4. Niemcom UE jest porzebne, by ostatecznie zalegalizować w prawie międzynarodowym swoją obecność. Przecież tam wszystkie wyroki sądów są nieważne, o czym prawnicy doskonale wiedzą. Ale trwa to umowne oszustwo, tak samo jak z „obostrzeniami” naszego za’rządu warszawskiego.

 5. Dlaczego pierwszą wizytą Merkelowej po zmianie prezydenta w Waszyngtonie jest wizyta w Waszyngtonie? Żeby złożyć poddańczy gest i zapytać, co dalej. Dlaczego Niemcy nie dostali swojego złota, którego się domagali?
  Mądrej głowie dość dwie słowie.

  • Zabawne są skargi jakiegoś Melnyka, że Rosja dba o własne interesy i ma głęboko w d… potrzeby Ukrainy : ). Przy całej niechęci do Kremla, doceniam ich skuteczność w jeździe po chachołach.

 6. Jest niemieckim prezydentem, więc broni interesów Niemiec, a nie wschodnich sąsiadów; Niemcy robią to oczywiście w białych rękawiczkach, ale jak dostaniemy kopa, to trudno będzie się nam pozbierać!

 7. Ukraińcy kolaborujący z hitlerowskimi Niemcami to jedna sprawa ale druga, to kwestia ukraińców kolaborujących z Sowietami. Gdyby nie ukraińcy wchodzący w skład centralnych władz sowieckich, a zwłaszcza w skład władz sowieckiej ukrainy, funkcjonariusze partii komunistycznej, NKWD, milicji, wojska itd., sterroryzowanie i doprowadzenie milionów ukraińskich sowietów do śmierci z głodu byłoby niemożliwe.

  • To prawda. Jeden z nielicznych rozsądnych komentarzy. Brawo! Przypomnę tylko, że obecna Ukraina to sukcesor USSR.

  • Nie mówi się też nic o roli tych ukraińskich czynowników w mordowaniu, wywózkach i prześladowniu Polaków na terenie Sowietów w latach 30. i po ataku Sowietów na Polskę w 1939. Nie można też zapominać o takich wybitnych ukraińskich następcach Stalina jak Chruszczow i Breżniew. Teraz ukraińcy, którzy podczas wojny i po niej dopuszczali się najbardziej bestialskich zbrodni ludobójstwa, usiłują je ukryć przedstawiając się, na modłę żydowską, jako ofiary.

   • To fakt – nawet Rosja mimo charakteru systemu bolszewickiego na krótko uznała zbrodniczy charakter ZSRR i tym samym swoją odpowiedzialność. Ukraińcy wciąż tylko jako ofiary się eksponują.

 8. Ale przecież NordStream jest dobry dla PL. Dzięki temu będziecie zawsze mogli kupić gaz z Niemiec! Zawsze!
  A kto jak kto, ale Niemcy na gazach się znają – nie tylko na Cyklonie!

   • Wiadomo: Rosja ani Sowiety nigdy, przenigdy nie odcięły gazu komuś, kto za niego płacił. Nawet Gruzji w czasie z nią wojny gaz wysyłali, bo był opłacony. Odcięli UPAdlinę, jak już ponad 5 mld USD zaległości rachunkowych się nazbierało i UPAdlina zaczęła kraść gaz dla UE!

 9. w latach ca 1930- 1945 w Europie szalał terror NIEMIECKI, a nie nazistowski. Niemcy wtedy nie wiedzieli o istnieniu nazizmu !!!

  • Nazizm od 1933 r. był obowiązującą doktryną w Niemczech, zatem i tak wychodzi na to samo, gdyż był specyficzny i tylko dla Niemców (choć bezpośrednio wywodził się od komuny).

   • Niemcy nie nazywali swojej ideologii Nazizmem tylko Narodowym Socjalizmem, a bojówki SA działały w sposób widoczny i dokuczliwy od roku 1930

 10. „Jakoś polskie ofiary wojny niemieckiemu politykowi nie przeszkadzają.”

  Na pejsbuku nic o nich nie ma, to skąd ma wiedzieć.

 11. Może NS2 i jest sprzeczny z interesem UPAdliny, ale jest zgodny z interesem Rosji, UE i Niemiec w szczególności. A dlaczego Niemcy i Rosja miałby się kierować interesem UPAdliny? I czy naprawdę UPAdliny, jak gazociągi tam przejęło USA? Firma synalka Bidena ukradła 25% ukraińskich gazociągów i Bidenowi zależy, by nie stały puste… :-))))

 12. No i żal Ukraińcom, że sojusznicy zapomnieli o ich służalczej wykrwawiającej pomocy w wykańczaniu Powstania Warszawskiego a wcześniej na Wołyniu.

Comments are closed.