Colt. Fot. Grupa CZG
Colt. Fot. Grupa CZG

Mało kto pewnie pamięta, że westerny kręcili w Europie nie tylko Włosi (tzw. spaghetti-westerny), ale i w socjalistycznym bloku… Czesi. Były to pastisze amerykańskich filmów, jak np. „Lemoniadowy Joe”. Zdaje się jednak, że nad Wełtawą sentyment do Dzikiego Zachodu pozostał.

Colt, legendarna amerykańska marka broni, została przejęta przez czeskiego producenta.

Ta broń była symbolem hollywoodzkich westernów i podboju Dzikiego Zachodu. Teraz jej produkcją zajmie się Ceska Zbrojovka (CZG).

CZG będzie właścicielem 100% udziałów Colta, a transakcja opiewa na sumę 220 mln USD. Świetne posunięcie marketingowe, bo w USA, ale też na całym świecie, Colt to coś więcej niż instytucja, to symbol.

Michalkiewicz. The Movie

Firma została założona w 1836 roku przez legendarnego wynalazcę i producenta Samuela Colta. Do dzisiaj dostarcza uzbrojenie US Army, ależ wojskom np. Kanady i kilku innych krajów. Czeski producent broni Zbrojovka (CZG) ogłosił, że kupuje firmę wraz z kanadyjską filią.

W 2015 roku firma Colt ogłosiła upadłość. Rok później Colt Holding opanował kryzys. CZG nabyła 100% jego udziałów za 220 mln USD (180 mln euro) z opcją wyemitowania 1 098 620 nowych akcji zwykłych CZG.

Lubomir Kovarik, prezes zarządu CZG wyraził dumę, że włącza do swojego koncernu firmę, która zaopatruje armię USA od ponad 175 lat.

CZG ma fabryki broni w Czechach, Stanach Zjednoczonych i Niemczech, także udziały w fabrykach szwedzkich (optyka). Produkuje broń dla policji i wojska, a także broń sportową i myśliwską.

Połączona grupa osiągnie przychody przekraczające 500 mln USD i będzie prawdziwą potęgą w produkcji broni ręcznej.

Samuel Colt, który zmarł w 1862 roku pozostawiając żonie kolosalną wówczas fortunę w wysokości 200 milionów dolarów, jest dziś uznawany za jednego z założycieli przemysłu w Stanach Zjednoczonych. W 2006 roku jego nazwisko zostało wymienione w National Inventors Hall of Fame.

Źródło: CZG/ Le Parisien