Podatek cukrowy niszczy wszystkich. Sprzedaż runęła, ceny wystrzeliły

Mateusz Morawiecki oraz napoje słodzone. / foto: PAP/YouTube(kolaż)
Mateusz Morawiecki oraz napoje słodzone. / foto: PAP/YouTube(kolaż)

Podatek cukrowy okazał się kolejnym samobójem PiS. Sprzedaż napojów spadła, a na dodatek te najtańsze podrożały, co uderza w najbiedniejszych.

Od stycznia obowiązuje podatek cukrowy. Efekt? Średnia cena za litr napojów gazowanych wzrosła o 23 proc., a energetyków o 8 proc.

– Natomiast ceny jednostkowe produktów topowych graczy na rynku energetyków rosną jednocyfrowo – wskazał Tomasz Rydzewski z CMR.

Jak wynika z danych CMR urosły ceny nie tylko popularnej Coli czy Pepsi. Najtańsze napoje gazowane, sprzedawane często pod marką własna sieci handlowych, zdrożały nawet o 45 proc.!

Oznacza to, że najbiedniejsi klienci będą musieli zapłacić znacznie więcej nawet za najtańszy napój. Co gorsza, według danych CMR, w pierwszych tygodniach stycznia w małoformatowych sklepach niezależnych i miękkiej franczyzy, nastąpił spadek sprzedaży napojów energetycznych i gazowanych.

Przedstawiciel firmy badawczej dodał, że z tygodnia na tydzień zwiększa się spread cenowy w stosunku do cen sprzed 2021. Najniższy poziom wzrostu cen wśród głównych producentów dotyczy produktów Schweppes oraz firmy Zbyszko.

CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.

Źródło: Polsat News

35 KOMENTARZE

 1. Kochani! Gorące wyrazy przyjaźni przesyłamy partii Prawo i Sprawiedliwość i wszystkim jej sympatykom, łączymy się z nim w walce przeciw podstępnej grze konfederackich podżegaczy antylockdownowych i ich popleczników, którzy żerując na najgorszych warcholskich instynktach zdziczenia i odwetu, usiłują znów zepchnąć Naród Polski na drogę wzrostu zakażeń i masowych zgonów.

  • Towarzyszko, gratuluję samozaparcia w walce ze zbrodniczą opozycją. Mężne działania rządu doprowadziły do prawie całkowitego wytępienia paskudnej grypy i spadku o 80% wykrywanych przypadków raka płuc. Za sukces dziękuje również ZUS w sposób znaczący zmniejszył się rozdźwięk miedzy wiekiem emerytalnym a średnią długością życia.

 2. „Podatek cukrowy okazał się kolejnym samobójem PiS”
  Redaktor GJ chyba sobie żarty stroi. Nawet gdyby butelka Coca-Coli kosztowała 20 złotych to i tak wyborcy PiS głosowaliby na to szemrane towarzystwo, bo to są tępaki. I po pierwsze i ostatnie: ja nie kupuję żadnych Coca-Coli, czy Pepsi, bo są drogie; duża część ceny tego towaru to reklama.

  • Wszelkie cukrowane napoje są szkodliwe i wyniszczające. Nie piję ich i nie piłbym nawet gdyby były za darmo. Kto świadomy, po prostu oleje ten syf, ale tępaki będą lamentować i biadolić, bo samobójstwo zostało ograniczone. Natomiast dla żydków wprowadzić zniżki, a nawet dawać za darmo. Jeśli wprowadzą taki dedykowany podatek – chętnie się dorzucę.

   • Rozumiem seta jest zdrowsza od szklanki herbaty posłodzonej 2 łyżkami cukru. W wolnej gospodarce podatki powinny być niskie i ograniczone, a klient powinien mieć prawo wyboru, nawet jeśli tym wyborem sobie szkodzi, wszyscy jesteśmy dorośli. Swoją drogą chyba zapomnieli opodatkować słodzoną kawę i herbatę, większość z nas płaciłaby wtedy ekstra pieniądze za słodzenie w domu.

   • Klient kupuje słodkie napoje, szkodzi sobie i zaczyna chorować na cukrzycę. I wówczas to ja płace na jego leczenie. A jak jest ten podatek, to niejako on sam odkłada na swoje leczenie cukrzycy

    • A ja „odpowiadam” za Twoje banialuki – to jest w porządku?
     Cukrzyca nie bierze się z cukru, tłumoku.

     Zostaw mój nick w spokoju, gnoju.

 3. Wprowadzic bedzie trzeba cola socjalna dla najbiedniejszych. Zajmnie sie tym nastepny narodowy koncern z gwiazdami businessu z pis. jarek dziekujemy, jarek dziekujemy w tv***. ***** ***

 4. To bardzo dobrze. Skoro nie kupią niezdrowych „napojów”, kupią coś innego. Ktoś inny zarobi, stracą macherzy od kreowania potrzeb.

 5. To wsólny dil z konernami, pod pretekstem oficjalnej podwyżki 5gr za litr koncen podnosi 1zł bo w tłumie powtarzanej prawdywolnych mediów klient się nie zorientuje kto podniósł cene. Wilk cały i Owca syta

 6. Podatek cukrowy zwiększył ceny napojów z wysoką zawartością cukru.
  Ale zauważcie, że te całe wielkie koncerny również nas oszukują.
  Bo produkują TEŻ napoje light i zero i choć nie mają tak dużo cukru, albo wcale, by zastosowac ten podatek, to koncerny z niego korzystają i ceny zero/light też poszybowały w górę, i są tak samo wysokie jak normalnych wersji.
  Ale tego faktu jakoś przedstawiciele Konfederacji wytknąć tym koncernom nie chcą.

   • Kolego, podlegają, ale od ilości cukru zależy wysokość podatku. Granicą jest 5 gramów na 100 ml.
    A napoje zero nie mają w ogóle cukru pod żadną postacią, więc powinny być tańsze od zwykłych. A kosztują tyle samo

 7. Podatek cukrowy zwiększył ceny napojów z wysoką zawartością cukru.
  Ale zauważcie, że te całe wielkie koncerny również nas oszukują.
  Bo produkują TEŻ napoje light i zero i choć nie mają tak dużo cukru, albo wcale, by zastosowac ten podatek, to koncerny z niego korzystają i ceny zero/light też poszybowały w górę, i są tak samo wysokie jak normalnych wersji.
  Ale tego faktu jakoś przedstawiciele Konfederacji wytknąć tym koncernom nie chcą

 8. Niesamowita zagadka jest „Cola Zero” marki wlasnej z Biedy. Nie zawierala cukru, a z 2 litrow za 2.19zl zmienila sie razem z podatkiem na 1.5 litra za 3.39zl (cena promo 2.39), a powinna kosztowac 1.55. I chyba przestala sie sprzedawac. Albo jakis geniusz po „elytarnym” kierunku „marketing i nierzad” wymyslil, ze sie podlaczy pod wzrost cen, zmniejszy opakowanie i zarobi … albo wlasciciel konkurencji jest ten sam i nie chce zarznac sprzedazy markowych produktow (?).

  • A ty wierzysz, że cukrzycą przejmuje się pis i walczy z nią nowym podatkiem?
   Skąd się biorą tacy ludzie i dlaczego mają prawo głosu?

   • „Skąd się biorą tacy ludzie” – się rodzą, niech żyją, ale…

    „dlaczego mają prawo głosu?” – o, to, to, to! Tu jest sedno problemu.

 9. z tego co mogłam to zrezygnowałam, nawet soki robię w wyciskarce wolnoobrotowej 4Swiss, wszystko z produktów eko

Comments are closed.