Nazwał Murzyna „czarnoskórym”. UEFA uznała, że rumuński sędzia nie jest jednak rasistą

Sędzia Coltescu Fot. twitter

UEFA nie dało się zwariować. Na razie. Chodzi o przerwany mecz LM PSG – Başakşehir. W jego trakcie reprezentujący gości z Turcji Demba Be zobaczył czerwoną kartkę. Wywołało to protesty na ławce rezerwowych drużyny gości. Według Basaksehir sędzia techniczny nazwał trenera „czarnoskórym” i piłkarze zeszli z boiska.

Mecz powtórzono dzień później, ale już bez sędziów z Rumunii i PSG wygrał 5:1. Sędzia techniczny, który miał użyć po rumuńsku słowa „negru” został oskarżony o rasizm. Na Twitterze tureckiej drużyny pojawiła się nawet grafika, ilustrująca słynne hasło Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej: „No to racism”.

Dochodzenie UEFA trwało 2 miesiące. W końcu jednak okazało się, że sędzia Sebastian Colțescu jest niewinny. Informację podał dziennik „L’Equipe” w czwartek 11 lutego. Zdaniem komisji słowa sędziego nie miały podtekstu rasistowskiego. Jednak komisja dyscyplinarna UEFA może jeszcze zadecydować inaczej. Jej członkowie mają się spotkać za dwa do trzech tygodni.

Ustalono, że kiedy sztab tureckiej drużyny zwrócił się do czwartego sędziego Coltescu z prośbą o interwencję, ten skontaktował się z sędzią głównym Ovidiu Hațeganem. Użył słowa „negru”, ale w znaczeniu potocznym, wskazującym po prostu osobę.

Konotacji rasistowskich więc nie było, ale na ostateczny werdykt trzeba poczekać. Śledztwo wobec sędziego trwa także w samej Rumunii.

Swoją drogą, jeśli UEFA nie znajdzie powodów do ukarania pana Coltescu, to powinna ukarać pana Demba Be, który podjudził graczy obydwu drużyn do samowolnego strajku i zejścia z boiska. Może powinien poryć koszty powtarzania meczu?

17 KOMENTARZE

 1. Kiedys Michael Jackson przerwal koncert w Seattle, bo jeden z widzow krzyknal glosno: „jednak w czarnej skorze bylo ci bardziej do twarzy”, poczym nieszczesnego fana 12 goryli wyprowadzilo z hali, a z megafonow rozlego sie ostrzezenie, ze oni nie beda tolerowac rasizmu. Oni maja naprawde wielki kompleks nie do wyleczenia.

 2. Protestować to powinny ślimaki, potem jak UE nazwała je rybami!
  A nazwanie murzyna murzynem czy czarnoskórym to nie rasizm tylko fakt, prawda, określenie i oczywista oczywistość…

 3. Strach w ogóle się odzywać, bo prawie każde słowo w jednym języku znaczy coś niekoszernego w jakimś innym. Np. „dupa” po rumuńsku znaczy „za” (w znaczeniu położenia i przemieszczania się za kimś/czymś). Inna sprawa, że w tej „walce z rasizmem” chodzi tylko o tresurę ludzi, żeby łatwiej było nimi zarządzać.

 4. Kilka lat tresury i w takim Usraelu nikt o zdrowych zmysłach nie ośmieli się nazwać Murzyna inaczej niż niebieski.Pomyśleć,że teraz wszystkie autostrady będą w tym kolorze.AntyNobel pewny już za 22 lata.Nie wcześniej bo pierwszeństwo mają niebiescy koszerni.

 5. Afroafrykanin Bambo w Afryce mieszka
  Zwykłą :) ma skórę ten nasz koleżka.
  Cóż, immunitet Murz, nie jest pełny. Jednemu czarnemu publicyście zdawało się że może poruszać różne tematy. Zaczął opisywać nadreprezentacji pewnej nacji w handlu niewolnikami. I dowiedział się, że jest antysemitą :) a temat jest tabu….

Comments are closed.