Czarna strona pandemii. Młodzi ludzie stają się bardziej przygnębieni, rosną lęki i zaburzenia

Panika, dzieci na sankach Źródło: Pixabay, collage
Panika, dzieci na sankach Źródło: Pixabay, collage
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

W dobie pandemii prawie co trzecie dziecko w wieku od 7 do 17 lat ma problemy psychologiczne – wynika z przeprowadzonego przez zespół naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Hamburgu-Eppendorf badania, dotyczącego skutków pandemii koronawirusa dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Niemczech.

O jego rezultatach pisze dziennik „Tagesspiegel”, zauważając, że podczas drugiej fali pandemii presja emocjonalna wśród młodych ludzi wzrosła w porównaniu z wiosną.

Badacze z uniwersytetów w Hildesheim i Frankfurcie wykazali, że prawie 46 proc. z około 7 tys. ankietowanych w wieku od 15 do 30 lat w pełni lub raczej zgodziło się ze stwierdzeniem, że boją się przyszłości.

Niemieckie Towarzystwo Medycyny Dzieci i Młodzieży ubolewało ostatnio nad „wzrostem ogromnych ograniczeń i zagrożeń dla dobra dziecka, które są obecnie trudne do uzasadnienia”. Oprócz przyjaciół, nabywania umiejętności społecznych i nauki poprzez zabawę, dzieciom i młodzieży brakuje również regularnych codziennych rutynowych prac i zajęć pozalekcyjnych.

„Młodzi ludzie stają się bardziej przygnębieni, rosną lęki i zaburzenia odżywiania” – mówi Gerd Schulte-Koerne, dyrektor Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Psychosomatyki i Psychoterapii na Uniwersytecie w Monachium. „Podczas drugiej blokady odczuwamy duży stres, jest tak wiele potrzeb w rodzinach” – dodaje.

Jednocześnie wielu młodych ludzi doświadcza skrajnego stresu u rodziców – mówi psychiatra. Aby zapobiec chorobom psychicznym podczas pandemii, zespół jego kliniki założył stronę internetową „Korona i ty”. Znajdują się tam wskazówki dotyczące redukcji stresu, pozytywnego myślenia, utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi, a także odżywiania i ćwiczeń.

„Przedział wiekowy od 10 do 18 lat jest i tak szczególnie wrażliwym okresem życia” – zaznacza Marcel Romanos, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Wuerzburgu. „Wiele się wtedy dzieje: fizycznie, hormonalnie, psychicznie” – wyjaśnia. Przypomina, że w okresie dojrzewania wzrasta ryzyko wystąpienia niektórych chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia emocjonalne i zachowania samookaleczające.

Romanos uważa, że kluczowe znaczenie ma dotarcie do rodzin zagrożonych dzieci, aby zapewnić opiekę także młodym ludziom potrzebującym leczenia.

 

5 KOMENTARZE

  1. Ameryki nie odkryli. Zamienili kraj w jeden wielki obóz koncentracyjny z napisem nad bramą „szczepionka czyni wolnym”….

  2. Patrzenie dzień w dzień 20/24h w smartfon każdego przyprawi o pomieszanie zmysłów. W końcu taki był zamysł tej technologii…

  3. do ludzi po prostu nie dociera prawda ze to panstwo jest winne, to ktore tak kochaja, i sa w stanie zawieszenia emocjonalnego, niekochani przez panstwo. jak do nich dotrze ze panstwo ich nie kocha, zacznie sie byc moze wolny swiat. na chwile, az szubienice ostygna. potem od nowa, zabawa w panstwo.

Comments are closed.