Ponad 100 cystern spłonęło na granicy

Pożar na granicy Fot. Twitter NOQTA
Pożar na granicy Fot. Twitter NOQTA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

100 do 200 cystern spaliło się w Afganistanie na jednym z największych przejść granicznych z Iranem. Straty wynoszą miliony dolarów. „Potrzebujemy więcej czasu, aby określić dokładny rozmiar szkód ”- poinformował 14 lutego Jailani Farhad, rzecznik gubernatora prowincji Herat.

20 rannych, głównie kierowców, trafiło do szpitala. Pożar rozpoczął się wczesnym popołudniem w sobotę na przejściu granicznym Islam Qala. Według wstępnych ocen, zaczął się od jednej cysterny i szybko rozprzestrzenił na inne. Niektóre były wypełnione benzyną i ropą. Dogaszanie trwało jeszcze w niedzielę.

Na granicę udała się z Kabulu specjalna komisja, która ma ustalić rozmiar strat i przyczyny pożaru. W niedzielę duża część prowincji Herat nie miała prądu. Położone 120 kilometrów od miasta Herat Islam Qala jest jednym z najważniejszych przejść granicznych w Afganistanie.

Afganistan otrzymał od Waszyngtonu zielone światło na import irańskiej ropy, pomimo sankcji. W czasie pożaru granicę otwarto i większość ludzi szukała schronienia po stronie Iranu. Na granicy nie dysponowano żadnym sprzętem gaśniczym.

Wykorzystując sytuację, talibowie zaatakowali pobliski posterunek sił bezpieczeństwa, więc nie można wykluczyć nawet teorii celowego podpalenia. Pomimo rozmów pomiędzy talibami a władzami w Kabulu, które trwają do września 2020 roku, w Afganistanie niemal codziennie dochodzi do eksplozji bomb i ataków na siły rządowe.

Źródło: AFP/ Le Figaro