Etna wybuchła. Gigantyczna fontanna lawy na Sycylii [FOTO/VIDEO]

Wybuch wulkanu Etna w dniu 16 lutego 2021 r. Foto: tter
Wybuch wulkanu Etna w dniu 16 lutego 2021 r. Foto: tter

Na włoskiej Sycylii doszło do erupcji wulkanu Etna. Potoki lawy spływają po zboczach a w niego wystrzeliła gigantyczna chmura pyłu.

Trwa erupcja wulkanu Etna. Jest imponująca i daje niesamowite wrażenia wizualne, szczególnie w zachodzącym Słońcu, ale to również powód do niepokoju.

Erupcja jest widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów, a Włosi zapchali sieci społecznościowe zdjęciami i filmami.

W momencie erupcji z wulkanu wystrzeliła wysoka na kilkaset metrów fontanna płonącej lawy. Potem pojawił się gorący dym i popiół, który opada na okoliczne tereny.

Międzynarodowe lotnisko w Katanii zawiesiło swoją działalność z powodu popiołu wulkanicznego.

Słup dymu i popiołu emitowany przez krater południowo-wschodni ma ponad kilometr wysokości.

Etna to czynny stratowulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny.

Etna zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 km². Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu.

Szacuje się, że od tamtego czasu było ponad 200 wybuchów. Aktualna wysokość to ok. 3340 m n.p.m.

16 KOMENTARZE

 1. Pilnie zakazać używania węgla w ‚polsce’ bo zanieczyszcza atmosferę. A na Sycylię wysłać Gretsien, niech nawrzeszczy na ten wulkan!

 2. Piękny widok… Szkoda tylko, że Etna zostawia „ślad węglowy”… Nie to co Greta Thunberg czy Tomasz Lis, którzy nawet w 30-to centymetrowych zaspach poruszają się rowerem.

  • i inne w usa jak wybuchną to przynajmniej fartuszkowce co opanowały usa 100 lat temu przestaną nękać świat swoimi syfami

 3. To wina covida!

  Poprawili byście te komentarze… Co jakiś czas pola Nazwa i E-mail są wypełniane cudzymi danymi… Adres email chyba podchodzi pod RODO – co może wiązać się z nie małą karą.
  Może czas zainteresować się czymś sensowniejszym niż wbudowane komentarze wordpressa… np disqus

 4. Wybuch wulkanu z terenu dzisiejszych Włoch doprowadził do wymarcia neandertalczyków kilkadziesiąt tysięcy lat temu; uderzenie meteorytu skutkowało wymarciem dinozaurów kilkadziesiąt mln lat temu; eko-terroryści twierdzą, że to człowiek sam doprowadzi do zagłady życia na Ziemi swoimi działaniami powodując globalne ocieplenie; ale zmiana klimatu jest czymś naturalnym i cyklicznym i np. wielkie erupcje wulkanów bardziej zmieniają klimat ziemski aniżeli człowiek swoimi działaniami.

 5. Tylko że uderzenie meteorytu miało miejsce kilkadziesiąt milionów lat temu i się nie powtórzyło (więc nie jest zjawiskiem cyklicznym), wybuchy superwulkanów też są nieregularne a ostatnie miało miejsce 26,500 lat temu. Od tego czasu czlowiek zdążył się znacznie rozwinąć i zaczął walnie przyczyniać się do zmiany klimatu, temu nie możesz zaprzeczyć. Naukowcy twierdzą, że jest to wpływ negatywny (tzn. klimat zmienia się na gorsze).

Comments are closed.