Jeszcze jeden nowy koronamutant wykryty w Wielkiej Brytanii

ofiary/Koronawirus i Śmierć. Obrazek ilustracyjny. Źródło: Pixabay
Koronawirus i Śmierć. Obrazek ilustracyjny. Źródło: Pixabay

Jeszcze jeden nowy wariant koronawirusa z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami zidentyfikowali w Wielkiej Brytanii naukowcy – podano we wtorek. Jest on podobny do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, a pochodzi prawdopodobnie z Nigerii. Czy ta wersja będzie już tak groźna, że rządy zamkną nas wszystkich na klucz?

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu zidentyfikowali w próbkach pobranych w grudniu 33 przypadki wariantu, określanego symbolem B.1.525.

Jest on podobny do wariantu B.1.1.7, który pod koniec zeszłego roku został wykryty w hrabstwie Kent, a potem stał się dominującym w Wielkiej Brytanii, ale ma kilka dodatkowych mutacji, upodobniających go do wariantu południowoafrykańskiego i brazylijskiego.

Zdaniem naukowców, jedna z tych mutacji, E484K, powoduje, że wirus jest bardziej odporny na obecnie używane szczepionki.

Naukowcy na razie oceniają, jakie ryzyko stanowi w Wielkiej Brytanii ten wariant.

Jak podaje dziennik „Sun”, na całym świecie wykryto do tej pory 108 przypadków wariantu B.1.525, ale ich faktyczna liczba jest najprawdopodobniej znacząco wyższa. Najwięcej ich potwierdzono w Danii – 35 i właśnie w Wielkiej Brytanii – 33.

W obu tych krajach stanowią one jednak znikomy odsetek próbek z wynikiem pozytywnym, które poddano sekwencjonowaniu kodu genetycznego – w Danii to 1 przypadek na 268, w Wielkiej Brytanii – 1 na 2142.

Natomiast w Nigerii, gdzie pod koniec grudnia po raz pierwszy wykryto ten wariant, stwierdzono go w 12 na 51 próbek poddanych sekwencjonowaniu kodu genetycznego.

PAP

18 KOMENTARZE

 1. I COOOOO,???? Kto miał rację,gdy ostrzegal z TRYBUNY ,że przywloka do nas choroby,te ,,niby emigranty”,OTÓŻ SZanowny pan poseł,prezes,wicepremier bezpieczeństwa,-Kaczyński.( prywatnie właściciel kota ).
  No kto miał racje??? Atakuje nowa mutacja,teraz murzyńska,a co będzie za miesiąc,????
  toć to nie do pomyślenia,-bo murzynów wiele odmian jest,

 2. I co tacy, ..wa, zdziwieni!!!? My, murarze-tynkarze polscy* mówiliśmy o tym w lutym ub. roku!

  WIRUSY NIEUSTANNIE MUTUJĄ I Z TEGO POWODU NIE MA NA NIE SZCZEPIONKI!
  Ale jest zwykła poczciwa odporność organizmu, którą organizm sam sobie wypracowuje stykając się w sposób nieograniczony z powietrzem zawierającym wszelkie czynniki chorobowe. 𝐃𝐋𝐀𝐓𝐄𝐆𝐎 𝐖Ł𝐀Ś𝐍𝐈𝐄 𝐉𝐔𝐃𝐄𝐍𝐑𝐀𝐓𝐘 𝐙𝐀𝐊𝐀𝐙𝐔𝐉Ą 𝐓𝐄𝐆𝐎 𝐙𝐌𝐔𝐒𝐙𝐀𝐉Ą𝐂 𝐆𝐎𝐉Ó𝐖 𝐃𝐎 𝐎𝐃𝐃𝐘𝐂𝐇𝐀𝐍𝐈𝐀 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐙 𝐒𝐙𝐌𝐀𝐓𝐘❗
  W ten prosty sposób 𝐎𝐃𝐏𝐎𝐑𝐍𝐎ŚĆ 𝐌𝐀 𝐁𝐘Ć 𝐎𝐃𝐏Ł𝐀𝐓𝐍𝐀 ❗

 3. Ale niespodzianka wirus mutuje jak grypa, niezwykłe, ile jeszcze tych absurdów, żeby ludzi trzymać za mordy. Jakoś politycy prawie się nie zarażają.

 4. Nie miejcie złudzeń. Apele, krzyki, protesty na ulicach, rzucanie kamieni, „otwieranie” na siłę nic nie da.
  Obserwujcie funkcjonariuszy w swoim rejonie.

Comments are closed.