
Do niepokojącego zdarzenia doszło w Łodzi. Szkoła podstawowa nr 34 musiała odwołać zajęcia, bo nauczyciele tuż po zaszczepieniu zgłosili niepokojące objawy.
Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się w Polsce w miniony piątek, 12 lutego, preparatem brytyjskiego koncernu AstraZeneca.
W środę, 17 lutego, w jednej ze szkół odwołano wszystkie lekcje – informuje Polsat News. Aż 28 z 32 nauczycieli zaszczepionych w poniedziałek zgłosiło niepożądane odczyny poszczepienne.
Niektórzy mieli „tylko” zaczerwienienie i w miejscu ukłucia odczuwali ból. Inni dostali typowych objawów grypy – długotrwały ból głowy, ogólne osłabienie, ból stawów.
Jak dodał Polsat News, podobne zdarzenie miało miejsce w Tomaszowie Mazowieckim. Tam jednak lekcje odbywały się zgodnie z planem. Nauczycieli szczepiono bowiem w piątek, a niepokojące objawy zgłaszali przez weekend.
Odwołane lekcje po szczepieniach. Rzecznik Andrusiewicz zabrał głos
Na wieści z województwa łódzkiego zareagował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Przekazał, że w całej Polsce zanotowano dotychczas 1950 niepożądanych odczynów szczepiennych (NOP), więc sytuacja z Łodzi nie jest niczym nadzwyczajnym.
Jednocześnie „sprostował” informacje Polsatu News. Według jego danych, w Łodzi zanotowano osiem niepożądanych odczynów, a nie 28 w jednej tylko szkole, jak podała stacja telewizyjna. Pozostałe przypadki, przez które odwołano lekcje, to pewnie pozytywne(?) odczyny.
– Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów – powiedział Andrusiewicz.
– Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi – siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych – podkreślił rzecznik MZ.
Ile NOP w Polsce?
Dodał, że kilkadziesiąt niepożądanych odczynów po szczepionce AstryZeneki stwierdzono w całym kraju, a nie w skali jednego województwa.
Na rządowych stronach bieżącym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych po zastrzykach przeciw COVID-19 podano, że do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło od 27 grudnia 2020, gdy rozpoczęły się szczepienia, 1950 zgłoszeń.