Odwołane lekcje w Łodzi. Po zaszczepieniu prawie wszyscy nauczyciele zgłosili niepokojące objawy

Szczepionki AstraZeneca. Zdjęcie: EPA/JOE GIDDENS / POOL
Szczepionki AstraZeneca. Zdjęcie: EPA/JOE GIDDENS / POOL
REKLAMA

Do niepokojącego zdarzenia doszło w Łodzi. Szkoła podstawowa nr 34 musiała odwołać zajęcia, bo nauczyciele tuż po zaszczepieniu zgłosili niepokojące objawy.

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się w Polsce w miniony piątek, 12 lutego, preparatem brytyjskiego koncernu AstraZeneca.

W środę, 17 lutego, w jednej ze szkół odwołano wszystkie lekcje – informuje Polsat News. Aż 28 z 32 nauczycieli zaszczepionych w poniedziałek zgłosiło niepożądane odczyny poszczepienne.

REKLAMA

Niektórzy mieli „tylko” zaczerwienienie i w miejscu ukłucia odczuwali ból. Inni dostali typowych objawów grypy – długotrwały ból głowy, ogólne osłabienie, ból stawów.

Jak dodał Polsat News, podobne zdarzenie miało miejsce w Tomaszowie Mazowieckim. Tam jednak lekcje odbywały się zgodnie z planem. Nauczycieli szczepiono bowiem w piątek, a niepokojące objawy zgłaszali przez weekend.

Odwołane lekcje po szczepieniach. Rzecznik Andrusiewicz zabrał głos

Na wieści z województwa łódzkiego zareagował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przekazał, że w całej Polsce zanotowano dotychczas 1950 niepożądanych odczynów szczepiennych (NOP), więc sytuacja z Łodzi nie jest niczym nadzwyczajnym.

Jednocześnie „sprostował” informacje Polsatu News. Według jego danych, w Łodzi zanotowano osiem niepożądanych odczynów, a nie 28 w jednej tylko szkole, jak podała stacja telewizyjna. Pozostałe przypadki, przez które odwołano lekcje, to pewnie pozytywne(?) odczyny.

Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów – powiedział Andrusiewicz.

Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi – siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych – podkreślił rzecznik MZ.

Ile NOP w Polsce?

Dodał, że kilkadziesiąt niepożądanych odczynów po szczepionce AstryZeneki stwierdzono w całym kraju, a nie w skali jednego województwa.

Na rządowych stronach bieżącym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych po zastrzykach przeciw COVID-19 podano, że do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło od 27 grudnia 2020, gdy rozpoczęły się szczepienia, 1950 zgłoszeń.

REKLAMA