Szczepienia obalają ministrów i prezydentów

Prezydent Peru Sagasti Screen CNN Chile Twitter

Skandale ze szczepieniami poza kolejnością dotknęły kilka krajów świata. Pokusa skorzystania z poza-kolejkowego przywileju okazała się dla wielu zbyt silna. Miała swoje afery Polska, Austria, czy Francja oraz kilka innych krajów. Jednak w dalekim Peru wywołało to prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi.

Do dymisji podały się już minister minister spraw zagranicznych i minister zdrowia Peru. Pani Pilar Mazzetti była oskarżana o próbę tuszowania afery i okazało się, że łgała na potęgę. Urząd jeszcze w listopadzie złożył też prezydent Martín Vizcarra i okazuje się, że słusznie.

Poszło o przyjęcia przez niego i żonę szczepionki na koronawirusa z chińskiej firmy Sinopharm. Prezydent bronił się, że zgłosił się jako ochotnik do badania klinicznego nad szczepionką. Zaprzeczył temu jednak Uniwersytet w Limie, który testy prowadzi.

Teraz potwierdziły to zeznania lekarza, który prowadził w 2020 roku w Peru badanie kliniczne chińskiej szczepionki. We wtorek 16 lutego w parlamencie opowiedział, że były prezydent Martin Vizcarra został zaszczepiony w październiku poza programem, na swoje żądanie.

Przewodniczącego Kongresu, który pełni obecnie funkcję prezydenta, Francisco Sagasti poinformował, że w sumie 487 wysoko postawionych osób zostało zaszczepionych poza kolejką. Zapowiedział też kolejne dymisje.

W Peru dopiero 9 lutego rozpoczęto szczepienia pracowników służby zdrowia. Z powodu koronawirusa w tym kraju zmarło 306 lekarzy i 125 pielęgniarek. Ponad 20 000 pracowników służby zdrowia zostało zakażonych.

Źródło: Le Figaro

2 KOMENTARZE

  1. Tak im pilno do śmierci ? W końcu na to wyjdzie, że się ludzkość zdepopulowała sama i to na własne życzenie ;)

  2. Nie ma gwarancji, że ochrona będzie trwała ani czy szczepionka stwarza większe ryzyko dla osoby po przeprowadzeniu kompleksowej oceny ryzyka. Indyjski Instytut Serum dostarczył już milion dawek nowej szczepionki południowoafrykańskim pracownikom służby zdrowia, ale od lutego 2021 roku te strzały NIE trafią w ręce ludzi, ponieważ szczepionka okazała się bezużytecznym oszustwem.

Comments are closed.