Atak „globalnego ocieplenia”. Takiej zimy nie było w Teksasie od ponad 30 lat. Mieszkańcy palą meble, żeby się ogrzać [VIDEO]

Obrazek ilustracyjny.
Obrazek ilustracyjny.
REKLAMA

Od przeszło 30 lat nie było w Teksasie takiej zimy. Intensywne opady śniegu i mróz paraliżują region. Tysiące mieszkańców pozostają bez prądu po awarii sieci energetycznej. Niektórzy nawet palą stare meble, aby się ogrzać.

Tak mroźnej zimy nie było w Teksasie od ponad trzech dekad. Rekordowo niskie temperatury i intensywne opady śniegu utrzymują się na południu Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Rekordowe mrozy odnotowano m.in. w Teksasie. Z powodu warunków pogodowych doszło tam do pęknięcia rur w wielu domach oraz paraliżu na drogach. Co więcej, mieszkańcy borykają się także z kryzysem energetycznym. Miliony z nich pozostaje bez prądu.

REKLAMA

– Prawdopodobnie zasilanie nie zostanie w pełni przywrócone przez kilka następnych dni – przyznał podczas konferencji prasowej burmistrz Huston Sylvester Turner.

Problemy mają także oczyszczalnie wody, które również dotknęły przerwy w dostawie energii. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ostrzegło mieszkańców, żeby do mycia zębów oraz picia używali wyłącznie przegotowanej wody z kranu lub butelkowanej.

W wielu domach, z powodu mrozów, pękły także rury wodociągowe. W wyniku takich awarii część mieszkańców straciła dostęp do bieżącej wody. Niektórzy z pozostałych, by zapobiec zamarzaniu rur, zostawiają odkręcone krany. Burmistrz Turner przestrzegał jednak, by tego nie robić, ale gromadzić zapasy wody butelkowanej. „Ciśnienie wody jest bardzo niskie. Proszę nie odkręcajcie kranów, aby zapobiegać pęknięciu rur. Woda jest potrzebna w szpitalach i strażakom” – napisał.

Teksańczycy robią, co mogą, by się ogrzać. Niektórzy nawet palą stare meble, gazety czy rachunki. Do ognia trafiają też artykuły gospodarstwa domowego, a w ekstremalnych przypadkach także obrazy. – Po prostu zaczęłam zdejmować płótna ze ściany, łamać je i wrzucać do ognia – mówiła cytowana przez CNN mieszkanka Teksasu.

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia i nagrania, na których widać m.in. efekty pękniętych rur w domach.

Źródła: CNN/BBC/Twitter

REKLAMA