Bohater Hollywood oskarżony o wspieranie terroryzmu

Rwanda
Prezydent Paul Kagame Fot. Wikipedia

Człowiek, który zainspirował scenariusz filmu fabularnego „Hotel Rwanda”, stanął w tym tygodniu przed sądem w Kigali. Oskarżany jest m.in. o terroryzm. Oszust i terrorysta czy ofiara reżimu?

Paul Rusesabagina stał się inspiracją dla produkcji Hollywood. Prowadził elegancki hotel w Kigali i uratował ponad 1200 osób podczas aktów ludobójstwa w Rwandzie.

Tolerancyjny Hutu, który dał schronienie ściganym Tutsi zainspirował w 2004 roku Terry’ego George’a do nakręcenia filmu.

Paul Rusesabagina stał się narodowym bohaterem, ale dzisiaj jego gwiazda mocno przyblakła. Do sądu jest doprowadzany ubrany w różowy mundurek więzienny. Jest oskarżony o morderstwo, porwanie, członkostwo w grupie terrorystycznej i finansowanie buntu. Miał wspierać rebeliantów z Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN).

Rusesabagina przyznaje się do udziału w tej grupy, ale zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w jej akcjach. Po premierze filmu Paul Rusesabagina wykorzystywał swój międzynarodowy rozgłos, by głośno krytykować autorytaryzm prezydenta Paula Kagame i łamanie praw człowieka przez jego reżim.

Po ludobójczej wojnie osiedlił się w Belgii i miał obywatelstwo tego kraju. Pisał książki, zyskał rozgłos i porzucił pracę taksówkarza. Został na emigracji głównym opozycjonistą Kagane. Jego wizerunek nie jest jednak czarno-biały.

Przeciwnicy zarzucają mu, że był oszustem i koloryzował swoje działania z czasów wojny. Kiedy został szefem Rwandyjskiego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych, twierdził, że jest przeciw walce zbrojnej, ale nie ukrywał swoich powiązań z grupą rebeliantów FLN, zaliczaną przez rząd do organizacji terrorystycznych.

Został zatrzymany w sierpniu 2020 roku, gdy miał lecieć do Burundi. Jego adwokaci oskarżają władze Rwandy po prostu o porwanie polityka. Paulowi Rusesabaginie grozi nawet dożywocie.

Stany Zjednoczone, które 15 lat temu przyznały mu Prezydencki Medal Wolności, oficjalnie wezwały do ​​sprawiedliwego procesu. Parlament Europejski zwrócił się o jego uwolnienie jako przecież… obywatela UE.

Źródło: France Info

1 KOMENTARZ

  1. W tym Hollywood / USA mają większą patologię alkoholizm, narkotyki, Adrenochrom …
    Daisy Ridley, Johnny Depp, Madonna, Lady Gaga, Ezra Miller …
    do tego promocja zboczeń lgbtq w mediach nazi feminizm anty męska, anty biała propaganda Terminator Dark Fate, Birds of Prey, Cap Marvel, Disney Spider-Man 1, 2 …

Comments are closed.