Izrael zamyka wszystkie plaże! Niecodzienny powód [FOTO/VIDEO]

Katastrofa ekologiczna w Izraelu. Politycy wizytują plażę.
Benjamin Netanjahu osobiście dogląda zniszczenia na plaży. (Fot. Twitter/PM of Israel)

Izrael zamknął w niedzielę wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Urzędnicy mówią o jednej z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.

Wszystko przez wyciek ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku.

Organizacje na rzecz ochrony środowiska zaczęły zgłaszać w zeszłym tygodniu pojawienie się kawałków smoły na wybrzeżu Izraela po silnej burzy. Ministerstwo ochrony środowiska i aktywiści szacują, że na brzeg trafiło co najmniej 1000 ton substancji smolistej.

Tysiące wolontariuszy od soboty pomagają w usuwaniu smoły; kilku z nich trafiło do szpitala z powodu wdychania toksycznych oparów. Również wojsko wysłało tysiące żołnierzy do pomocy w operacji. Jedną z plaż wizytował nawet premier Benjamin Netanjahu, który podziękował wolontariuszom za pracę i oczywiście nie omieszkał przy okazji zrobić kilku zdjęć.

Ministerstwo poszukuje potencjalnego źródła wycieku, czyli statku przepływającego 11 lutego około 50 km od brzegu. Zdjęcia satelitarne i modelowanie ruchów fal mają pomóc w zawężeniu poszukiwań.

„Dziewięć jednostek znajdowało się w tym czasie w tym rejonie” – przekazała minister ochrony środowiska Gila Gamliel.

„Jest więcej niż prawdopodobne, że będziemy w stanie zlokalizować właściwy statek” – dodała.

Jeśli tak się stanie, Izrael mógłby podjąć kroki prawne, np. złożyć pozew o odszkodowanie, które pomogłoby uporać się z katastrofą ekologiczną.

Znaleziono dziewięć żółwi morskich pokrytych gęstą ropą. Cztery ostatecznie zmarły. Nie żyje także 17-metrowy płetwal błękitny znaleziony na plaży. Według badaczy zmarł w wyniku spożycia substancji ropopochodnej.

Szacuje się, że wyciek ropy zniszczył ok. 170 kilometrów plaż nad Morzem Śródziemnym, czyli ok. 40 proc. wszystkich plaż w Izraelu. Natura będzie potrzebowała od kilku do kilkunastu tygodni, by sobie z tym „poradzić”.

 

12 KOMENTARZE

  1. Niezidentyfikowany statek 🤣🤣🤣🤣 tankowiec to nie kajak. Satelity WSZYSTKO śledzą, poza tym są elektroniczne rejestry. Czyżby ów Latający Holender wypłynął z Hajfy? 😉

  2. Mesjasz pewnie zobaczył ten b*rdelik i musiał dojść do słusznego wniosku że ludzi nie ma sensu ratować. Stanowimy niereformowalną cywilizację sodomitów, niegodziwców, chciwców. Tylko patrzeć jak Stwórca wypali wszystko i wszystkich do gołej skały.

      • Analizując ten problem można wpaść w jeszcze większą pułapkę – kto stworzył Stwórcę? Czy był „dobry” czy „zły”. My finalnie okazaliśmy się bublem którego żaden serwis nie naprawi. Jedyny rozwiązaniem jest zgładzenie wszystkich ludzi, co do jednego.

  3. Sami to zrobili i teraz będą chcieli od kogoś kasy. Biada nam jeśli w pobliżu przepływał polski statek.

Comments are closed.