11-letni imigrant zamarzł we własnym łóżku. Rodzice żądają 100 mln dolarów odszkodowania od firmy energetycznej

Obrazek ilustracyjny/Fot. Unsplash/Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Unsplash/Pixabay

Rodzina 11-letniego chłopca, który zmarł z zimna na przedmieściu Houston zaskarżyła teksańskie firmy energetyczne o odszkodowanie w wysokości 100 mln dolarów. Zarzuca im rażące zaniedbania.

Rodzina Cristiana Pinedy złożyła pozew przeciw dostawcom energii ERCOT oraz Entergy Corporation w sądzie okręgowym powiatu Jefferson. Zarzuca firmom rażące zaniedbania i „przedkładanie zysków nad dobro ludzi” oraz ignorowanie wcześniejszych zaleceń o przygotowanie do nadchodzącej zimy.

ABC News przypomina, że „epicka awaria” w minionym tygodniu pozostawiła ponad 4 mln klientów firm bez energii elektrycznej. Temperatura w niektórych częściach stanu spadła do ok 15 -17 stopni C poniżej zera.

„Pomimo że prognoza pogody znana była z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, jak również wiadomo było o nieprzygotowaniu systemu przez ponad dekadę, ERCOT i Entergy nie podjęły żadnych działań, które mogłyby ostrzec przed kryzysem, do którego były całkowicie nieprzygotowane” – głosi pozew, zarzucając wyłączenia prądu „tym, którzy byli najbardziej narażeni na zimno”.

„Pojawiły się relacje pokazujące puste biurowce w centrum Houston, które miały zasilanie, ale park domków mobilnych pozostał bez zasilania” – stwierdza pozew.

Cristian zmarł we wtorek w mobilnym domu rodziny w Conroe na przedmieściach Houston. Jego matka Maria Pineda podejrzewa, że przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu tzw. hipotermia.

„To młody człowiek, który zmarł bez żadnego innego powodu poza decyzjami korporacyjnymi. (…) To jest niedopuszczalne” – argumentował w niedzielę prawnik rodziny Tony Buzbee w wywiadzie dla ABC News.

W zeszłym tygodniu w Teksasie zmarło ponad 30 osób. Niektórzy z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ponieważ używali samochodów lub generatorów do ogrzewania.

„Pozew Cristiana jest pierwszym i powinien być pierwszym. (…) Ten dzieciak zmieni Teksas i niech mu za to Bóg błogosławi” – dodał adwokat, zapowiadając kolejne procesy.

ABC News zwraca uwagę, że szóstoklasista przybył jako imigrant do USA dwa lata temu wraz z rodziną. Według matki, był zdrowy i jeszcze dzień przed śmiercią po raz pierwszy w życiu bawił się na śniegu. Twierdzi ona, że dziecko zamarzło na śmierć. Oficjalna przyczyna śmierci zostanie podana po sekcji zwłok.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni utratą życia w naszej społeczności. Nie możemy tego komentować z powodu toczącego się postępowania sądowego” – przytacza ABC oświadczenie Entergy, która dostarcza energię elektryczną mieszkańcom Teksasu, Arkansas, Luizjany i Missisipi.

Także ERCOT zarządzający siecią elektryczną dla ponad 25 milionów klientów wydał podobne oświadczenie. Uzasadniał też, że operatorzy sieci, wyłączając prąd, dokonali właściwego wyboru, „aby uniknąć awarii w całym stanie”.

Źródło: PAP

21 KOMENTARZE

 1. No cóż – mogli nie porzucać swojego podzwrotnikowego raju – na rzecz przyczepy kempingowej w USA – to by nie marzli ???

  • Socjal miał być, bez konieczności kiwnięcia palcem do końca życia, a teraz pretensje do tych co ich utrzymują, za własny debilizm, że nie potrafili zadbać o własne dziecko.

   • Palcem to nie kiwnęły firmy energetyczne, które nie przewidziały zimy zimą.

    Skandalem jest dopuszczenie, że WINNI mogą sobie dowolnie okradać odbiorców, że mogli tak drastycznie podnieść ceny mimo, że to w 100% z ich winy. Uczciwe rozwiązanie teraz to kara sądowa odbierająca tym firmom 100% tego co tak zarobiły i 10000% nawiązki (jak lubią).

    • Poczytaj sobie umowy z firmami energetycznymi, chciało się mieć taniej przy nadwyżkach, to teraz trzeba płacić drożej, jak najedziesz na rozbitą butelkę to skarżysz producenta opon? Prokurator stanowy powinien ich oskarżyć o nieumyślne spowodowanie śmierci, human trash pozwolili zamarznąć własnemu dziecku.

 2. Pazerne patusy, ale ale…gdzie komentarz „redakcji” o wyższości nieregulowanego rynku energii nad europejskim i bajeczka o tym jak prywatni przedsiębiorcy troszczą się o klienta? Niektórym odbiorcom prądu w Teksasie podniesiono ceny 70-krotnie…twórca tego systemu stwierdził, że rynek działa doskonale..pewnie kolega „korwinista”.

  • „Partia chroni, partia radzi, partia nigdy Cię nie zdradzi”-co nie? Dobrze, że na początku wpisu się przedstawiłeś.

  • Jeśli chodzi o taryfy, to tutaj była możliwość wyboru. Można było sobie wybrać taryfę z bardziej stałymi cenami. Ci, co teraz musieli dużo płacić, korzystali z niższych cen, gdy były nadwyżki.

  • Zwiększenie cen w celu zmniejszenia zużycia, marnotrawienia prądu. Mogli po prostu jak ta opisana firma wyłączyć i miec gdzieś.

  • Tak jest! Ogólnie wiadomym jest, że najlepszą bo stuprocentową państwową troską otoczony jest każdy obywatel KRLD. I za to umiłowany przywódca cieszy się powszechnym uwielbieniem.

  • Taki duży już jesteś, a nadal głupi? Skąd wiesz jak tam wolny rynek wygląda w sprawach energetycznych? A może są jakieś zapisy prawne, które go burzą?
   Jako przykład przypomnę kryzys z 2008 – wtedy (tzn. już wcześniej) banki miały obowiązek udzielania kredytów hipotecznych tym, którzy nie mieli (prawie) żadnych zdolności kredytowych.
   I taki to wolny rynek.

 3. 1. Tragedia dziecka dla rodziców (inaczej mogą pisać tylko prymitywne
  lewackie szuje wychowane bez normalności z wypaczeniami intelektu),
  2. USA, dawno nie stanowi gospdarki wolnorynkowej,
  tylko socjalistycznokorporacyjną.
  3. W Polsce jest postkomuna, w USA neokomuna.
  4. Njagorsze jest, że ten system nakłada się na nasz.
  5. Jak każdy totalitaryzm nie przetrwa długiej próby czasu, jednak pochłonie miliony ofiar.

  • Ad. 1 – zgoda, ale czy nie zawiniona? Nie wiem, być może Amerykanie, a szczególnie imigranci, są tak głupi? Najbanalniej – jeśli jest aż tak zimno, to śpimy w jednym łóżku, noc przetrwamy, a następnego dnia szukamy rozwiązania. Mrozy nie trwają wiecznie.
   Ad. 2-5 – pełna zgoda.
   6. prawnik każdy kit będzie wciskał, szczególnie przy takiej sumie.

 4. Podobno rządowe centrum nie ostrzegło Teksasu, że będzie tak katastrofalna pogoda,nigdy nie odnotowana w historii. teorie spiskowe głoszą, że wykorzystano wiązki puszczone z HAARP, żeby na nieposłuszny Teksas taki kataklizm skierować, jest to możliwe.

Comments are closed.