Gigantyczny wzrost cen jednego z podstawowych produktów. Wszystko przez kolejną epidemię

sieć Supermarket/obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Supermarket/obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

Inflacja, rosnące ceny i kryzys związany z koronawirusem drenują portfele Polaków. Niestety, to jeszcze nie koniec. Wiele wskazuje na to, że mocno skoczą ceny jaj. Wszystko przez szerzącą się w na całym świecie, także w Polsce, ptasią grypę. Choroba dziesiątkuje całe stada drobiu.

„Na przełomie stycznia i lutego doszło do gwałtownego wzrostu stawek za jaja, jakie podmioty pakujące oferują producentom. Według szacunków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz ceny skoczyły o około 18-20 proc.” – czytamy na rp.pl.

Według Izby na trudną sytuację na rynku jaj wpływ ma zmniejszenie potencjału produkcyjnego, który wynika z zeszłorocznej ostrożności producentów w odnawianiu stad przez wzgląd na wybuch epidemii koronawirusa.

Teraz kryzys pogłębiła przymusowa likwidacja ptaków w Europie i Azji. Według analiz do tej pory w Polsce, z powodu zainfekowania albo prewencyjnie, wybito dwa miliony sztuk drobiu.

Dla porównania skala zjawiska w wielu krajach jest znacznie większa. W Korei Południowej wybito 26 mln sztuk drobiu. Grypa szaleje w 19 krajach europejskich.

Na rynku jaj zapanowała spora nerwowość. Ciągłość dostaw nie jest bowiem pewna. Zdaniem ekspertów sytuacja przez dłuższy czas nie ulegnie poprawie. Na razie wirus nie traci na sile,  a migracja dzikich ptaków potrwa do przełomu marca i kwietnia.

Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym wzrost będzie popyt związany ze świętami wielkanocnymi.

Polska jest szóstym producentem jaj w Unii Europejskiej. Szacuje się, że rocznie produkowanych jest w naszym kraju 628 tys. ton, a ok. 30 proc. trafia na eksport, głównie na rynki UE.

 

8 KOMENTARZE

  1. A nie sanepid czasem, nie grypa, jak rok temu od Chojnowa po Legnice, potem się okazało ze grypy nie było, ale w miejsce wybitego drobiu sprowadzono wogle nie badane z Izraela

  2. Wszystkie te nazwy „nczas” naród vs oprawcy to propaganda strachu i odciąganie. Jeb. Was i też konsekwencje poniesiecie jak bałon peknie

  3. A dlaczego kur nie leczy się amantadyną tylko wybija? Podobno Amant-a-dyma dobrze robi na nośność czy tam na nieśność.

  4. To kolejna część kamiennego planu globalistow. Likwidacja poszczególnych grup zwierząt hodowlanych. Kiedy ludzie się wreszcie obudzą?

Comments are closed.