Łazik Perseverance przesłał pierwszy film i audio z Marsa! Przełom w podboju Czerwonej Planety? [VIDEO/AUDIO]

Łazik Perseverance.
Łazik Perseverance. (Fot. NASA)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

NASA opublikowała pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance, który osiadł na powierzchni Czerwonej Planety cztery dni temu. Na Ziemię dotarły także pierwsze nagrania dźwiękowe z Marsa.

Nieco ponad trzyminutowy film ukazuje obrazy z kilku kamer, umieszczonych w różnych miejscach modułu przelotowego, po jego wejściu w atmosferę Marsa.

Jedna pokazuje rozkładanie się spadochronu hamującego kapsułę z łazikiem, druga, znajdująca się pod Perseverancem, ukazuje zbliżającą się marsjańską powierzchnię, a dwa inne ujęcia pokazują łazika, zawieszonego na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzanego na ziemi.

„To pierwszy raz, kiedy udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie. To naprawdę fantastyczne” – powiedział na konferencji prasowej Michael Watkins, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych, w którym zbudowano łazik.

„Te zdjęcia i filmy są tym, o czym marzyliśmy od lat. Posłużą one naszym zespołom do badań i lepszego zrozumienia, co dzieje się podczas takiego lądowania” – dodał Allen Chen, który był odpowiedzialny w NASA za proces lądowania.

Podczas wejścia w atmosferę Marsa, przy prędkości 20 tys. km/godz., łazik był chroniony osłoną termiczną. Na filmie widać także moment oddzielenia się osłony od kapsuły, transportującej Perseverance’a.

Na Ziemię przesłany został także pierwszy plik audio z odgłosami z lądowania. Dźwięk został nagrany dzięki dwóm mikrofonom, umieszczonym na łaziku, co jest zupełną nowością w dotychczasowych misjach na Marsa.

W klipie słychać metaliczne dźwięki wydawane przez łazika, ale też wyraźnie słyszalny jest marsjański wiatr.

„Tak, właśnie usłyszeliście podmuch wiatru na powierzchni Marsa, przechwycony przez mikrofon i wysłany na Ziemię” – oświadczył Dave Gruel, odpowiedzialny w NASA za sprzęt kosmiczny. Dodał, że są to „pierwsze dźwięki zarejestrowane na powierzchni Marsa”.

Nagranie z Marsa (szum łazika + wiatr)

Zdjęcie panoramiczne Marsa

Pierwsze obserwacje łazika Perseverance

10 KOMENTARZE

  1. Czy wzorem mówienia o Włodzimierzu Putinie, Józiu Bidenie i Małgorzacie Tatcherowej nie powinno być napisane „łazik ‚Wytrwałość'”?

  2. A przesłali te audio i video czym ? Światłowodem? Kolejny kit wciskany masom. Kiedyś mówili,że na Marsa trzeba będzie lecieć parę lat i nagle dajemy radę w parę miesięcy. A księżyc dalej czeka, kiedyś jakiś pan z NASA mówił że zniszczylismy technologię żeby lecieć na księżyc. Bajki dla dorosłych i tyle.

  3. Imperium amerykańskie kontratakuje mimo zadłużenia, upadłych miast jak Detroit, Chicago, Gary, Camden … tym razem nie przeszkodzą myszy chodzące po rakiecie w przestrzeni „kosmicznej”, powiewająca flaga Wielkiego Szatana USrala na Księżycu, podbiją kosmos pokażą Białorusi, Iranowi, Syrii, Rosji, Chinom … że upadające USral nie jest upadłym mocarstwem :)
    w końcu mają NASA, pustynie, Dolinę śmierci no i przemysł filmowy Hollywood :)

Comments are closed.