Sąd w Sopocie: zakaz działalności niezgodny z prawem! Menedżerka klubu uniewinniona

Wyrok sądowy.
Wyrok sądowy - zdj. ilustracyjne (Fot. Unsplash)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Sąd Rejonowy w Sopocie stwierdził, że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej możliwy jest wyłącznie w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego. W związku z powyższym uniewinnił menedżerkę klubu, która otworzyła lokal pomimo lockdownu.

Postanowienie sądu dotyczy wydarzeń z 8 listopada 2020 roku. Wówczas w jednym z lokali w Sopocie odbywała się dyskoteka, mimo że rząd na drodze rozporządzenia takich praktyk zakazał.

Na miejscu pojawiła się dzielna policja, która zakomunikowała, że nie ma takiego imprezowania. Sporządziła raporty i wysłała je do sanepidu.

Sanepid z kolei skierował do sądu wniosek o ukaranie menedżerki klubu karą w wysokości 30 tysięcy złotych. A Sąd Rejonowy w Sopocie uznał, że taki wniosek jest kompletnie od czapy i menedżerkę klubu uniewinnił.

Analiza treści rozporządzenia Rady Ministrów nie pozostawia wątpliwości, iż ogranicza ono w istotnym stopniu elementarne prawa i wolności. Wprowadzenie zakazu prowadzonej działalności gospodarczej w postaci organizowania dyskotek jest ograniczeniem wolności gospodarczej – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Sąd potwierdził to, o czym od miesięcy alarmują eksperci. Wszelkie nakazy i zakazy wydawane na podstawie rozporządzenia są niekonstytucyjne i zgodnie z prawem nie obowiązują.

Zaistniała sytuacja epidemiologiczna mieściła się w katalogu zdarzeń, które uprawniały do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w oparciu o ustawę z dnia 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej. Pomimo zaistnienia przesłanek do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej władza wykonawcza nie zdecydowała się na wprowadzenie tego stanu, wprowadzając jedynie stan epidemii – czytamy dalej w uzasadnieniu sądu.

Pełne uzasadnienie sądu przedstawił na Twitterze Patryk Wachowiec z FOR.

7 KOMENTARZE

  1. Gdyby ludzie zachowywali się normalnie, zgodnie z prawem z tej całej plandeminzostali by tylko gadający bzdury politycy w tv

    • Głupoty opowiadasz. Nie ma żadnej epidemii w Polsce. Średnia dzienna liczba osób umierających na chor. ukł. oddechowego nie zwiększyła się w przeciągu ostatniego roku. Odsyłam do analiz statystycznych Pawła Klimczewskiego w realu24: „PILNE! Ok.1mln CHORYCH nie dostało się do Szpitali! Polacy giną bez opieki medycznej! P. Klimczewski”.

  2. No i gut, tylko po co te ciągłe przepychanki?
    Nie wiem jakby to można było mądrze zrobić – czy może jakiś sędzia udałby głupa i wysłał do SN pytanie prejudycjalne? Trzeba to łajdactwo jakoś ukrócić, szczególnie, że niewiele do tego brakuje.

    To Sanepid kieruje wniosek do sądu? Myślałem, że bezpośrednio nakłada karę, przynajmniej tak o tym pieli.

  3. czy to znaczy że ktoś przekroczył uprawnienia? sanepid, milisja? Ktoś tam jeszcze brał udział w pacyfikacji?

  4. Władza dlatego nie wprowadziła stanu klęski żywiołowej bo zgodnie z Konstytucją ma on określony czas trwania. Rząd a zwłaszcza Morawiecki, biorący udział w zjazdach w Davos wiedział dokładnie, że planowane jest niszczenie średniej klasy przez nie kończące się zakazy działalności. Dlatego poszli w bezprawiu na całość. Trybunał Stanu i proces karny mam nadzieję że i konfiskata mienia ich nie ominie. Jeśli morawitz opuści kraj, trzeba go będzie sprowadzić listem gończym.

Comments are closed.