Były skuteczne przez rok, ale już nie są. Koniec z przyłbicami. Rząd zdecydował, że od teraz bezpieczne są tylko maseczki!

Przyłbica - zdj. ilustracyjne.
Przyłbica - zdj. ilustracyjne. (Zdj. PAP/Darek Delmanowicz)

Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami jak przyłbica czy szalik i chusta, które nie stanowią skutecznego zabezpieczenia przed koronawirusem; co do rodzaju maseczek, będzie tylko miękka rekomendacja Rady Medycznej – zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Tak też się stało. Przyłbice nie są już skuteczne w walce z koronawirusem.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia zapowiedział, że nastąpi zakaz korzystania z przyłbic, chust i szalików. W środę potwierdził, że dozwolone jest już korzystanie tylko z maseczek. Co takie go się stało, że po prawie roku przyłbice przestały stanowić ochronę przed koronawirusem? Po kilkunastu miesiącach Rada Medyczna przy premierze wydumała, że jednak tylko maseczki stanowią odpowiednią ochronę.

Co ciekawe okazuje się, że parlamentarzyści w przyłbicach będą jednak bezpieczni. Na konferencji prasowej głos w tej sprawie zabrał poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji. Zdradził, że posłowie wciąż będą mogli przyłbic używać.

– Paradoks całej tej sytuacji, w której się znajdujemy, polega na tym, że do nas, do posłów dotarło nowe zarządzenie marszałek Sejmu. Okazuje się, że w Sejmie jak najbardziej przyłbice wciąż obowiązują – mówił Bosak, wyraźnie rozbawiony absurdem całej sytuacji.

Do sytuacji odniósł się też inny poseł tej partii Artur Dziambor. Śmiał się, że w momencie trwania konferencji stare środki ochronne jeszcze były skuteczne, ale decyzją rządu za kilka dni nie będą już chroniły przed koronawirusem.

– Widzę na sali kilku z państwa w przyłbicach. Możecie czuć się spokojnie. Dzisiaj koronawirus jeszcze nie atakuje. Dopiero od soboty wirus będzie wiedział, że przyłbice są bez sensu. Wtedy dopiero będziecie musieli włożyć sobie maseczki. Dziś jeszcze jesteście chronieni – ironizował.

– Tak niestety bawi się minister Niedzielski. Powiedział, że „z przyłbicami to na Grunwald”. Tymczasem kompletnie nie zrozumiał, że śmiał się z własnych ministrów, posłów, doradców. Widzieliśmy często chociażby marszałka Sejmu w przyłbicy. Wtedy, gdy my mówiliśmy, że przyłbice są bez sensu, wmawiano tam, że chronią – przypominał Dziambor.

Czy maseczki czeka taki sam los jak przyłbice? Bardzo możliwe, że pewnego dnia dowiemy się od rządzących, że i one przestają chronić. Nie brakuje wśród specjalistów głosów krytycznych wobec zakrywania nosa i ust maseczkami.

– Nie mam pojęcia, co stoi u podstawy pomysłu, żeby nosić jakiekolwiek maseczki w życiu codziennym, tym bardziej co stoi u podstaw decyzji, że najpierw można nosić przyłbicę, a potem nie wolno. Maseczki noszone w życiu codziennym np. w sklepach czy biurach są wątpliwym pomysłem, zaś na ulicy są po prostu bez sensu. Nikt nie udowodnił, że one działają – powiedział dla Radia Maryja dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

 

16 KOMENTARZE

 1. A może by tak CIECH Kulczykowy po zakończeniu produkcji maseczek wziął się za wytwarzanie korków doodbytniczych. Przeciek taki z kręgów zbliżonych do syntezatora mowy.

 2. Korono ściema według ewangelii adama niedzielskiego drugi list do apostoła morawieckiego STOP PIERD…NEJ KORONA SCIEMIE !!!

 3. „Do sytuacji odniósł się też inny poseł tej partii Artur Dziambor. Śmiał się, że w momencie trwania konferencji stare środki ochronne jeszcze były skuteczne, ale decyzją rządu za kilka dni nie będą już chroniły przed koronawirusem.”
  Trzeba złóżyć doniesienie do prokuratury o spowodowanie zagrożenia, a nie śmiać się. Jaja to się robi w kurniku, a nie w sejmie.

 4. Czyli medykom wmawiano kłamstwo przez rok, że przyłbice są elementem ubioru „barierowego”, chroniącym przed zakażeniem SARS-CoV-2. No to teraz posypią się pozwy zakażonych w pracy.

 5. Kłamliwy tytuł. Przyłbice nigdy nie były skuteczne w 100% i nigdy nikt tak nie twierdził. Przestańcie manipulować. Badania w marcu i kwietniu 2020 pokazały jak rozprzestrzenia się aerozol. Po prostu wtedy nie było maseczek, dziś produkcja idzie pełna para i maseczki jednorazowe FFP2 bez zaworka, które wszyscy powinnismy nosić, kosztują po kilka złotych i są dostępne. Wczoraj kupiłem po 5 złotych certyfikowane z oxyline. Nie manipulujcie, to jest nie fair.

 6. Czym się różni ten sam materiał użyty do produkcji szalika, komina czy maseczki ? Może to gumka do maseczki jest anty wirusowa ? Czegoś tu nie rozumiem. Czy szczyt głupoty rządzących, ich zamordyzmu i terroru się kiedyś skończy ?

 7. Ale przecież maseczki nie chronią przed niczym.
  Jedyna ich funkcja to taka, że zapobiegają rozpylaniu wirusa przez chorych na większe odległości. A do tego równie dobrze wystarcza czy to szalik, czy przyłbica.

  Jedyne w czym przyłbice i szaliki nie są skuteczne, to drenaż pasy z portfeli obywateli. Ale to już inna para kaloszy.

 8. Obecnie używane maski nie są skuteczne, tylko te od Kulczyka będą dobre, mamy rząd oprawców niewiele rózniący się od hilterowców, tylko metody wykończenia Polaków sprytniejsze. Zakazać normalnie oddychać,co spowoduje liczne choroby odłożone trochę w czasie,prowadzić eksperyment genowy na ludziach i edukację mlodych zniszczyć zupełnie. Różnią się od okupantów?

 9. Poszukaj wideo z świadectwem pielęgniarki Kelly Lou Mitchell z Nashville, po szczepionce sparaliżowana jedna strona twarzy (tzw Bell’s palsy).
  To może wyjaśniać dlaczego nakazują ludziom nosić maski – aby nie było tego widać.

 10. W okresie jesienno-zimowym pojawi się nowa „epidemia” spowodowana noszeniem maseczek przez wiele godzin dziennie bez ich częstego zmieniania/dezynfekcji.
  Lekarz Dr James Meehan, ostrzegł, że noszenie maski wiąże się z „dobrze znanymi zagrożeniami, które zostały dobrze zbadane i nie są omawiane w analizie ryzyka (wysypki na twarzy, infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, wzrost liczby bakteryjnych zapaleń płuc)

 11. PiS radzi sobie znakomicie. Stąd najwyższa śmiertelność od 1945 roku i najniższa liczba urodzeń. Czy to nie jest realizacja Marzenia Hitlera?

  Do końca kadencji PIS chore majaki tego niemieckiego świra się spełnią! Brawo Kałczyński und Moraver! SZALOM oraz Heil Hitler!

  Miała być SANACJA a jest PANDEMIACJA ! PANDEMIZACJA TOTALES ! Cusz… impotenti zazwyczaj tak kończą, niemocą. Bo to niektórzy nazywają go genialnym szachistą, Tymczasem ten tępy facet grał w bierki.. aż się stosik roz ebał!

Comments are closed.