Polska liderem Unii Europejskiej. „Ukryty podatek” od PiS szaleje i podnosi ceny

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay (kolaż)
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay (kolaż)

Inflacja, która była nazywana przez Miltona Friedmana „ukrytym podatkiem, który rząd może nałożyć bez podatko” w Polsce pobiła kolejny rekord. Ceny rosły u nas w styczniu najszybciej w Unii Europejskiej.

Najnowsze dane Eurostat pokazują, że inflacja w Polsce w styczniu wyniosła 3,6 proc. To absolutny rekord w Unii Europejskiej.

– W przypadku całej UE inflacja wyniosła w styczniu 1,2 proc. Drugie i trzecie miejsce w kategorii największej inflacji okupują solidarnie inne kraje z Grupy Wyszehradzkiej – Węgry i Czechy. Na drugim końcu znajdziemy za to Grecję, Słowenię i Cypr gdzie odnotowano spadek cen rok do roku – wskazuje portal InnPoland.

Co ciekawe, zupełnie inne dane dot. inflacji w Polsce podaje Główny Urząd Statystyczny. GUS przekonywał, że inflacja w Polsce w styczniu wyniosła 2,7 proc.

Jednak GUS używa zupełnie innej metodologii niż Eurostat.

Jak podaje portal InnPoland największy wzrost cen odnotowały produkty sypkie. Natomiast liderem spadków okazało się pieczywo – co pokazał raport „Indeks Cen Detalicznych, styczeń 2020/21”.

Margaryna do pieczenia zdrożała aż o 38 proc. Był to produkt, którego cena odnotowała największy wzrost.

Na drugim miejscu znalazła się mąka – wzrost o 20,1 proc. Natomiast na trzecim miejscu znalazł się cukier ze wzrostem na poziomie 17,1 proc.

Źródło: InnPoland

4 KOMENTARZE

  1. Państwowy ORLEN i jego błyskotliwy menago z Pcimia windują jak szaleni ceny paliw. Benzynka już 5,14 za litr, cena warszawski Ursus. Ile kosztuje paliwo na stacjach autostradowych ORLEN-u? Czy może zobaczymy szóstkę z przodu?

  2. Mój kolega zrobił po pijaku dwójkę bachorów. Jak dostaje pincet plus, przychodzi do mnie z dwiema połówkami i zagrychą. Kaczyński jeszcze nigdy go nie zawiódł.

  3. i to jest ta słynna III FALA – „dobrej zmiany” FALA podwyżek CEN = INFLACJI == BJEDA
    ale za to jaka, w wykonaniu szlachetnej „dobrej zmiany”, żadna „dobra zmiana” od 30 lat nie była tak dobra…
    Mają wejść „peace-maski” z filtrem, jakoś ludzie z „dobrej zmiany” noszą „szmaty”???

Comments are closed.