Saperzy na cmentarzu. Podczas przygotowywania miejsca pochówku znaleziono granat moździerzowy

Niewybuch. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Niewybuch. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Podczas przygotowywania miejsca pochówku na cmentarzu w Wyszkowie (Mazowieckie) znaleziono granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Groźnym przedmiotem zajęli się wojskowi saperzy – poinformował rzecznik miejscowej policji kom. Damian Wroczyński.

W środę dyżurny otrzymał informację od administratora cmentarza przy ul. Białostockiej w Wyszkowie o odnalezieniu niewybuchu mogącego pochodzić z czasów II wojny światowej. Znalezisko zostało odkryte podczas przygotowywania miejsca spoczynku dla osoby zmarłej.

„Na miejsce natychmiast zostali skierowani policyjni pirotechnicy, którzy potwierdzili, że jest to skorodowany granat moździerzowy z II wojny światowej” – przekazał rzecznik. Dodał, że policjanci zabezpieczali cmentarz do czasu przyjazdu saperów wojskowych, którzy zajęli się niewybuchem.

Policja przypomina, że niewybuchy i niewypały, pomimo wielu lat spędzonych pod ziemią, nadal są niebezpieczne i stanowią śmiertelne zagrożenie. „Jeśli je znajdziemy, nie należy ich dotykać ani przenosić. Trzeba natomiast jak najszybciej zawiadomić policję” – zaznaczył kom. Wroczyński.

Źródło: PAP