Dr Grzesiowski kreśli nową normalność w restauracjach. „Wyciąg nad każdym stolikiem, który będzie odbierał zakażone powietrze”

Dr Paweł Grzesiowski. / foto: Prt Sc Twitter: Gość Radia Zet
Prenumerata NCZ! z prezentem

Dr Paweł Grzesiowski był gościem porannej rozmowy w „Radio Zet”, gdzie odniósł się m.in. do wprowadzanego obowiązku noszenia masek, a także do trwającego lockdownu i zamknięcia poszczególnych branży gospodarki.

Przypomnijmy, że według rządowych zapowiedzi od soboty nie będzie można zasłaniać ust i nosa szalikiem czy kołnierzem, ale trzeba będzie używać maski. Maska może być wykonana z dowolnego materiału, a więc także z niepotrzebnego już szalika.

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego decyzja rządu jest słuszna, jednak spóźniona. – Decyzja o przyłbicach bardzo spóźniona. Już w czerwcu 2020 wysyłaliśmy uwagi do rządu – stwierdził.

Wyciągi w restauracjach

Lekarz odniósł się między innymi do zamkniętych restauracji, które po zamknięciu na dwa tygodnie w październiku do dziś mogą serwować jedzenie jedynie na wynos, a wiele wskazuje na to, że lockdown w tej branży potrwa aż do maja.

Jestem trochę sfrustrowany brakiem współpracy z branżą gastronomiczną. Miałem okazję konsultować wytyczne epidemiologiczne branży hotelarskiej, fitness. To bardzo dojrzałe projekty i mogą spowodować, że rząd się ugnie – powiedział dr Grzesiowski.

Lekarz nakreślił też scenariusz wizyt w restauracjach już w czasie nowej normalności. – Da się zorganizować bezpiecznie wiele aktywności ludzkich, tylko trzeba umieć to zaplanować i potem egzekwować. Musimy zbudować zabezpieczenia, np. wyciąg nad każdym stolikiem, który będzie odbierał zakażone powietrze – zaproponował lekarz.

To jednak nie jedyny problem, który może mieć restauracja po otwarciu, dr Grzesiowski zwrócił uwagę też na inne miejsce, w których może dojść do zakażenia. – Wirus może być przez chorego wydalany ze stolcem przez co najmniej tydzień po chorobie. W łazienkach również można się zarazić – mówił.

Wirus na długie lata

Zdaniem dr Grzesiowskiego nie mamy co liczyć na to, że koronawirus nas opuści, przez co można wnioskować, iż pozostaną z nami także obostrzenia i ograniczenia, które nazywamy nową normalnością.

Uważam, że wirus zostanie z nami na długie lata, bo nie bardzo widzę powód, żeby zniknął – stwierdził lekarz, co tylko potwierdza wcześniejsze stwierdzenia osób, które twierdziły, iż nie ma powodów do stosowania lockdownu, a z wirusem trzeba po prostu nauczyć się żyć.

– Właściwie poza prawdziwą ospą, żadna inna choroba nie zniknęła z globu. Nie możemy oczekiwać, że akurat nagle koronawirus zniknie. Nawet polio nie zostało kompletnie zredukowane – podkreślił dr Paweł Grzesiowski.

28 KOMENTARZE

 1. „poza prawdziwą ospą, żadna inna choroba nie zniknęła” A grypa panie doktorze? Statystyki pokazują że grypa zniknęła.

 2. „Miałem okazję konsultować wytyczne epidemiologiczne branży hotelarskiej, fitness. To bardzo dojrzałe projekty i mogą spowodować, że rząd się ugnie”.
  Tłumaczenie na ludzki: „Zapłacą to będą mogli otworzyć. Mnie już skapnęło.”

 3. ….a może jak w bajce o szatach króla, trzeba zacząć mówić głośno – że to WARIACI są – i trzeba ich obywatelsko pozatrzymywać i pozamykać – tylko do tego najpierw Poliniaki muszą się – obudzić…

 4. Typ od lat na utrzymaniu koncernów farm. robi za autorytet,tacy nie powinni wypowiadać się publicznie się, bo to lobbyści. Nie ma ani jednego dowodu naukowego, że maski chronią ludzi przed transmisją wirusa, z wirusem trzeba żyć jak z wirusem grypy, który stale mutuje. Martwić to się będziemy jak rozsieją naprawdę niebezpiecznego wirusa, laboratoria mają takie.

 5. Pan doktor powinien pokazać wszystkim jak przeżyć rok bez wpływów na konto i na 12 miesięcy zrzec się dochodów. Życzę mu powodzenia.

 6. co tam restauracje, wszędzie! najlepiej maskę i butlę z tlenem, strój kosmonauty!
  dlaczego nie doktoryzujesz się doktorku z tego: co mieli ci co przechodzą bezobjawowo lub skąpoobjawowo (jeżeli to samo w sobie nie jest ściemą) czego nie mieli ci których ścięło (jeżeli są głosy że chodzi chociażby o wit D i cynk to czemu nie ma narodowego programu suplementacji), dlaczego nie szuka się leków…. tylko szczepionki 24/7!

 7. Będzie wyciągał zakażone powietrze i co dalej z tym powietrzem? Ten człowiek bredzi. Nie widzi powodu aby wirus zniknął. Hehe co za szczerość u tego tytana intelektu 🤣🤣🤣

 8. A do zasysanego powietrza trzeba zbudować specjalne antywirusowe filtry , a wejścia zaopatrzyć w hermetyczne śluzy.W ten sposób wszyscy będą mogli się otworzyć, tylko koszt instalacji przekroczy dochód z działalności. I o to chodzi.

 9. …a z tym stolcem to jakies badania ktoś robił ? …czy tylko tak eksperta oświeciło z rana, bo wiedział, że bedzie w radiu przemawaiał, no i oryginalnym trzeba być ??
  Tak z innej beczki, czy ze stolcem można wydalić olej ze łba, bo w tym przypadku przykład powierdzający już jakby, ze tak powiem jest, jak widac na załaczonym obrazku…

  • Są takie korki z korka w sklepach dla twórców wina, są rózne rozmiary. Każdy sobie kupuje paczkę i po prostu żeby wyjść z domu musisz mieć maseczkę i korek w dupie :D

 10. Świetny pomysł Panie doktorze! Jak Pan sobie siądzie przy takim stoliku pod wentylatorem, żeby Panu łba nie upier. przy samej pupie, jak to pieruństwo się rozkręci.

 11. Wyciąg nad każdym stolikiem? No to wtedy herbatka za 50 zł? A jak wirus znajduje się w stolcu-no to proponuję po prostu tego stolca nie zlizywać.Czy to aż tak wielkie wyrzeczenie?

 12. Jak jest wyciąg to musi być wciąg. To wciągnięte będzie wolne od bakcyla? No i czy nie będzie wywoływało wirowania roznoszącego bakcyla z innych, nawet najdalszych stolików? A może restauracje będą jednostolikowe i jednoosobowe? Masa problemów do rozwiązania. A ten Grześkowski, sądząc po wyrazie twarzy, to się chyba do tego nie nadaje.

 13. to jest kretyn…po pierwsze systemy oparte na filtrach tego typu potrzebują wentylatora jak smok czyli pobór prądu czy wielkość kanałów do transportu powietrza żeby nie było ryku w kanałach.Dwa jeśli wywiew to i nawiew czyli dogrzanie powietrza czyli znów wydatek energii…kanały itd…i kto to będzie serwisował.Gdzie to poprowadzić w wykończonych lokalach ? Gdzie wyrzucić powietrze ?

  • chodzi pewnie o pseudooczyszczacze wirusowe .Skrzyneczka/wentylatorek i filterek a potem wyłapane wirusy wytrzepujemy do kibelka i po sprawie.Jakiś cwaniak pewno już to zaczął naganiać na rynek/

Comments are closed.