Na budowach stadionów w Katarze zginęły tysiące zagranicznych robotników

Katar Mundial
Fot. ilustr. Wikipedia Stadion w budowie

Katar kończy przygotowania do organizacji piłkarskiego Mundialu. Turniej ma być rozegrany jesienią 2022 roku. W ciągu dwunastu lat na placach budowy różnych obiektów związanych z Mundialem, miało zginąć w tym kraju ponad 6500 zatrudnionych pracowników. W większości pochodzili z Indii i Pakistanu i innych biednych krajów azjatyckich.

Katar 2022 od początku wzbudzał krytykę. Chodziło o niezbyt przyjazny piłkarzom klimat, brak kultury kibicowskiej, a nawet doniesienia o korupcji. Według dziennika The Guardian, dodatkowo place budowy stadionów pochłonęły stanowczo zbyt dużo ofiar śmiertelnych.

Tygodniowo ginęło na nich średnio dwunastu sprowadzanych z zagranicy pracowników budowlanych. Oblicza się, że w ciągu dwunastu lat przygotowań życie straciło ponad 6500 pracowników, głównie obywateli innych krajów krajów azjatyckich.

Większość pochodziła z Indii lub Pakistanu, ale także z Nepalu, Bangladeszu i Sri Lanki. Rządy tych krajów podały nawet dokładne liczby ofiar z lat 2011-2020. Z zestawienia wynika, że chodzi dokładnie o 6751 robotników, którzy pochodzili z tych krajów.

Byłyby to i tak dane niepełne, bo także inne kraje wysłały wielu pracowników na budowy w Katarze. Zestawienie nie uwzględnia np. licznych tu obywateli Filipiny czy Kenii. Katar tłumaczył, że wypadkowość i śmiertelność na budowach nie odbiegała od światowej średniej.

Połowa nie zginęła, a podobno umarła naturalnie

FIFA, która broni swojej decyzji przyznania Mundialu Katarowi mówiła o „bardzo restrykcyjnych środkach bezpieczeństwa i higieny”. Federacja też oszacowała, że ​​„częstotliwość wypadków” w Katarze była „niska w porównaniu z innymi dużymi placami budowy na świecie”.

Dane udostępnione przez Katar mówią, że 80% hinduskich imigrantów i 48% pracowników z Nepalu zmarło nie na budowach, ale „śmiercią naturalną”. Okazałoby się, że na zagraniczne kontrakty wysyłano wyjątkowo schorowanych ludzi. Komentatorzy są tu dość zgodni. Dane podawane przez gospodarzy nie są do końca „przejrzyste”.

Katar wybudował siedem zupełnie nowych stadionów, kilka obiektów zmodernizowano, rozbudowano lotnisko, powiększono sieć dróg, powstały nowe hotele itd. MŚ 2022 to pierwszy turniej, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. To również pierwszy mundial, który zostanie rozegrany jesienią. W wyścigu o organizację Mundialu, Katar pokonał kandydatury takich krajów, jak Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone.

Źródło: Guardian/ VA

3 KOMENTARZE

 1. Ale co za problem? Imigrantów ci u nich dostatek.
  A poza tym, każdy z tych pracowników na pół godziny przed wypadkiem był zwolniony….

 2. „Okazałoby się, że na zagraniczne kontrakty wysyłano wyjątkowo schorowanych ludzi.”- ale kto wysyłał? To oni sami nie jechali? Tak! Sami sobie robotę załatwili, to nie eurokołchoz! Już widać, że nawet tu zapomina się jak normalny świat wygląda…

 3. czy piłkarze też będą klękać na jedno kolano
  może tym razem na dwa
  a może tak
  uczcijmy minutą ciszy śmierć tysięcy robotników dzięki którym teraz gramy te mecze
  i tak przed każdym meczem
  ale gdzie tam
  może choć jeden znajdzie się co nie ma wypalonego sumienia
  pecunia non olet

Comments are closed.