Niemcy się boją! Nie chcą przyjmować szczepionki firmy AstraZeneca. Powód: doniesienia o skutkach ubocznych

Niemcy boją się szczepionki AstraZeneca. Foto: Pixabay
Niemcy boją się szczepionki AstraZeneca. Foto: Pixabay

Podczas gdy miliony Niemców niecierpliwie czekają na szczepienie przeciw Covid-19, szczepionki firmy AstraZeneca leżą w magazynach – pisze Politico. Jak informuje, część Niemców nie chce się nią szczepić, a politycy opozycji obwiniają rząd federalny o niewłaściwą politykę informacyjną.

Portal wskazuje, ze rząd federalny znajduje się pod rosnącą presją, aby przyspieszyć szczepienia w obliczu niedoborów szczepionek w całej UE. Jednak według doniesień medialnych, część Niemców odmawia przyjęcia preparatu Oxford/AstraZeneca, gdy jest on oferowany. Powodem są doniesienia medialne m.in. o skutkach ubocznych jego podania.

„Zamieszanie wynika ze styczniowej decyzji niemieckiego Stałego Komitetu ds. Szczepień (STIKO), który zalecił, aby szczepionkę przyjmowały tylko osoby w wieku poniżej 65 lat ze względu na niewystarczające dane z badań klinicznych. Zbiegło się to z konsekwencjami oświadczenia AstraZeneca, że jej dostawy szczepionek do UE będą znacznie mniejsze, co doprowadziło do oskarżeń ze strony Brukseli i kontroli wywozu szczepionek przez UE” – czytamy.

Inną kwestią jest to – jak pisze Politico – że według dostępnych danych szczepionka Oxford/AstraZeneca jest nieco mniej skuteczna, niż szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna, które są również podawane w Niemczech.

Szef STIKO, Thomas Mertens przyznał w czwartek w programie BBC Radio 4 Today, że biorąc pod uwagę małe zainteresowanie, zalecenie, aby szczepionkę przyjmowały tylko osoby w wieku poniżej 65 lat, „może być częścią problemu”.

„[Chociaż] zawsze stwierdzaliśmy, że [nasza ocena] nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem szczepionki… nigdy nie krytykowaliśmy szczepionki jako niebezpiecznej” – powiedział.

Mertens zauważył, że w Niemczech jest obecnie 1,4 miliona dawek szczepionki Oxford/AstraZeneca, podczas gdy tylko około 240 tys. dawek zostało wykorzystanych. „Pracujemy dość ciężko… aby spróbować przekonać ludzi do przyjęcia szczepionki i zbudować zaufanie do szczepionki wśród populacji” – powiedział.

Rząd również chce zbudować to zaufanie, zapewniając obywateli, że szczepionka zapewnia niezawodną ochronę przed ciężkimi i śmiertelnymi przypadkami Covid-19.

„Jest bezpieczna i bardzo skuteczna” – napisał w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert na Twitterze. „Zapobiega wielu infekcjom i chroni przed poważnymi chorobami. Szczepienia mogą uratować życie” – dodał.

Zapytany w telewizji w środowy wieczór, czy szczepionka nie powinna być oferowana osobom starszym, jak to zrobiły niektóre inne kraje, minister zdrowia Jens Spahn powiedział jednak, że wolałby trzymać się zaleceń STIKO.

„Mamy wielu w grupach priorytetowych 1 i 2 – funkcjonariuszy policji na służbie, pracowników przedszkoli i szkół podstawowych – w wieku od 18 do 64 lat” – argumentował Spahn.

Politico wskazuje, że jest to zgodne z sugestią kanclerz Angeli Merkel, aby zmienić priorytety szczepień, tak aby personel szkół podstawowych i przedszkoli mógł otrzymać szczepionkę wcześniej niż pierwotnie planowano.

W środę berlińska minister ds. Socjalnych Elke Breitenbach zasugerowała, że bezdomni mogą otrzymać nadwyżki dawek – podają lokalne media.

„W obecnej sytuacji niedopuszczalne jest, aby dawki szczepionek leżały niewykorzystane” – powiedział Breitenbach, wskazując na pilną potrzebę wśród bezdomnych, z których wielu śpi w zatłoczonych schroniskach o podwyższonym ryzyku infekcji.

Niemcy nieufni. Szczepionka AstraZeneca nie dla osób 65+

PAP/NCzas

12 KOMENTARZE

 1. wszystkie te specyfiki to szuwaks, jawi mi się, że firma szajser ma lepszy (bardziej bezwzględny) marketing, ktoś pokazywał, że fejs uwali krytykę szajsera, ale już oksforda zostawi

 2. Ja zostalem zaszczepiony asta i nic. Zadnych objawow. Juz drugi tydzien. A mam 58 lat. Nie wiem od czego to zalezy. Wszyscy ktorych znam a ktorzy tez zaszczepieni Astra podobnie jak ja zero objawow negatywnych.

  • Ja tam nadal nie znam nikogo chorego, a jeszcze na sortowni kurierskiej robiłem i przerzucałem tysiące paczek i z chin, i Wietnamu każdego dnia przez 5 miesiecy

  • Zapaliłem ostatnio kilka papierosów i nic mi nie jest. Miom kolegom, którzy palili ze mną też nic nie jest. A tak straszyli rakiem, astmą. Głupoty gadali będę palić dalej, bo nic a nic nie szkodzi.

 3. „Zapobiega wielu infekcjom i chroni przed poważnymi chorobami” – i jeszcze odmładza i poprawia urodę. Jak marketing to marketing.

 4. A w ‚polsce’ spoko, właśnie dziadki po 65 dostaną szajs ad Astra. Przez komin! Bo co prawda PFIZER MACHT FREI ale ad Astra to przesyłka precyzyjnie adresowana!

  I też HAPPY ZUSS!

 5. Żaden preparat nie jest bezpieczny, bo żadne nie przeszedł do końca badań, które i tak powinny być zdyskwalifikowane ze wzgledu na brak badań na zwierzętach, sprawdzania interakcji z innymi lekami nie mówiąc o niedpouszczalnie krótkim okresie testowania.

Comments are closed.