Pod pretekstem walki z terroryzmem konta wszystkich Polaków będą inwigilowane? Rząd i Unia Europejska już nad tym pracują

Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu procedowany był rządowy projekt wdrażający unijną dyrektywę, który pod pretekstem walki z terroryzmem i przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy doprowadzi do pełnej inwigilacji kont wszystkich Polaków! Jeśli przepisy zostaną uchwalony to wszelkie uprawnione służby, będą mogły śledzić wszystkie konta obywateli.

„Pretekstem do wprowadzenia tej dyrektywy są zamachy zorganizowane przez islamskich radykałów – w Belgii i we Francji w 2015 i 2016 roku. Pod tym pretekstem Unia Europejska, ręka w rękę z polskim rządem, wprowadzają przepisy, które pozwolą wszystkim możliwym służbom na kontrolę przepływów finansowych na koncie każdego z nas” – podają politycy Konfederacji.

W tym celu powołane zostaną narzędzia, zdolne do śledzenia wszystkich kont bankowych Polaków. Mowa o mechanizmie weryfikacji danych zawartych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.

Tutaj – jak wskazują konfederaci – pojawia się szereg wątpliwości i zarzutów do ustawy, ze strony także instytucji państwowych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ale także ze strony stowarzyszeń, czy innych podmiotów prawnych.

M.in. Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności zarzuca niedookreślenia przeznaczenia Rejestru, co rodzi poważne ryzyko, w jakim celu będą wykorzystane dane zbierane w Rejestrze! Ustawa nie zawiera także jasnego katalogu środków bezpieczeństwa finansowego, co może pozwolić na jej dość dowolną interpretację!

Do analiz w Rejestrze (CRBR) dopuszczeni będą przedstawiciele służb specjalnych – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, które będą mogły wymieniać informację z Policją, Strażą Graniczną, Strażą Marszałkowską, Służbą Ochrony Państwa, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Krajową Administracją Skarbową, Żandarmerią Wojskową i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Ustawa wymierzona jest m.in. w:

– wykrywanie transakcji wykonywanych przy użyciu walut wirtualnych;

– ograniczenie wykorzystania anonimowych instrumentów przedpłaconych;

– zwiększenie transparentności informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym oraz porozumień prawnych.

„Zadajemy więc publicznie pytanie, czy akty terrorystyczne sprzed kilku lat z Zachodniej Europy, w których istnieje duże zróżnicowanie kulturowe, religijne, a nawet narodowościowe, wymagają reakcji w postaci inwigilacji kont bankowych wszystkich Polaków? Żądamy od rządu wycofania się z tej haniebnej ustawy!” – apelują politycy Konfederacji.

Źródło: Facebook/Konfederacja

13 KOMENTARZE

 1. Już widzę jak jakiś handlarz bronią podsuwa klientowi terminal żeby zapłacił albo prosi o przelew. Bzdura totalna.

 2. Po to sprowadzili islamistów do Europy.
  Problem, reakcja, rozwiązanie. Tworzą problem, aby wywołać reakcje i wdrożyć dawno zaplanowane rozwiązanie

  • Albo transakcje bezgotówkowe, ale bez wymiany krypto na tradycyjne waluty. Oczywiście nadal pozostanie problem prywatności transakcji, ale przynajmniej będzie mniejszy niż w obecnym systemie.

 3. Wydaje mi się, że muzułmanie mają też bardzo stary system przekazywania pieniędzy, poza światową kontrolą. Coś jak protobank. Ciekawe jak to skontrolują?

 4. Przy obecnych możliwościach badania przepływów finansowych problem terroryzmu mógłby zostać rozwiązany w miesiąc. Rzecz w tym, że właśnie o to chodzi, żeby co jakiś czas dochodziło do zamachów terrorystycznych, bowiem dzięki temu można zyskać pretekst do totalnej inwigilacji.

 5. „Zaprawdę, gdyby terroryzm nie istniał należałoby go wymyślić”
  „Trylogia husycka” A. Sapkowskiego. Polecam, lepsze niż „Wiedźmin.

Comments are closed.