Fala oburzenia na Warmii i Mazurach: „Zakopane się bawi, a Mazury zamykają”

Od 16 kwietnia nie będzie wolno wychodzić z domu bez maseczki. Foto: PAP
Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP

Od północy w woj. warmińsko-mazurskim obowiązują zaostrzone rygory epidemiczne, które mają na celu ograniczenie skali rozprzestrzeniania się koronawirusa w regionie. Zamknięte są m.in. kina, teatry, hotele i galerie handlowe. Taki stan ma trwać do 14 marca. Wprowadzenie obostrzeń wywołało w regionie wiele kontrowersji.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zaostrzenia rygorów sanitarnych w woj. warmińsko-mazurskim opublikowano w piątek wieczorem. Wynika z niego, że do 14 marca cały region został uznany za obszar szczególnie zagrożony zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

W związku z tym zamknięte zostały galerie handlowe, kina, teatry, baseny oraz hotele. Dzieci z klas 1-3 od poniedziałku powrócą do zdalnego nauczania.

Przed kilkoma dniami minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że obostrzenia mają wyhamować rozwój epidemii w regionie, w którym sytuacja epidemiczna pogarsza się stale od dwóch tygodni. Wskaźniki zakażeń na 10 tys. mieszkańców od wielu dni należą do najwyższych w kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w samym Olsztynie, gdzie od kilku dni brakuje miejsc na oddziałach cowidowych we wszystkich szpitalach, chorzy wymagający hospitalizacji przewożeni są do Mrągowa, Nidzicy, czy Kętrzyna tj. o 50-70 km. Kolejki do punktów wymazowych ustawiają się na długo przed ich otwarciem, na pobranie wymazu trzeba czekać co najmniej kilkadziesiąt minut.

Zapowiedź wprowadzenia obostrzeń wywołała falę oburzenia wśród branży hotelarskiej, która zapowiedziała składanie pozwów zbiorowych argumentując, że „Zakopane się bawi, a Mazury zamykają”. Poseł PO i były marszałek regionu Jacek Protas domagał się na konferencji prasowej wyjaśnień od premiera, na jakiej podstawie wprowadza się lokalny lockdown i podania, „gdzie jest próg, po przekroczeniu którego zamyka się region”. Protas argumentował, że wcześniej nie zamykano regionów o podobnie trudnej sytuacji epidemicznej.

Z opublikowanego rozporządzenia wynika, że baseny są zamknięte „z wyłączeniem basenów: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych”.

Kina, teatry, ośrodki kultury i miejsca rozrywki mogą prowadzić swoją działalność dla publiczności wyłącznie zdalnie. Muzea, czy galerie mogą prezentować te zbiory, które znajdują się na wolnym powietrzu. Do 14 marca 2021 r. dopuszczalne jest natomiast, ale bez udziału publiczności „prowadzenie działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia; nagrań fonograficznych i audiowizualnych; wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte będą także automaty do gier hazardowych oraz kasyna, „z wyłączeniem kasyn internetowych”.

Wskazano, że do 14 marca 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m kw. ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych w tym aptek lub punktów aptecznych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, lub kuponów gier losowych, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw.

Zgodnie z rozporządzeniem będą mogły działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, punkty optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, logistyczne oraz takie, których działalność polega na wydawaniu i odbieraniu przesyłek; punkty ubezpieczeniowe; naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, myjnie samochodowe; zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie, punkty gastronomiczne przygotowujące i podające żywność na wynos lub dostarczające innym podmiotom żywność. (PAP)

24 KOMENTARZE

 1. To taka taktyka polskojęzycznego (nie)rządu: Jednych zamknąć, innych otworzyć. Jedni będą szlochać ze szczęścia na „rząd”: hip hip hurrrra!” – bo ich otworzył. Drudzy będą warczeć, że zakazał otwarcia i wzbudzać w sobie zawiść wobec otwartych.

 2. Następnie rząd sprytnie odwróci sytuację i taka zabawa może trwać do usr..ej śmierci. To trochę przypomina nieustanną rewolucję komunistyczną, gdy trzeba co jakiś czas podsycać nienawiść jednych do drugich, aby utrzymać władzę. Bo nienawiść, dynamika rewolucyjna nie może wygasnąć.

  • Jack, nic dodać, nic ująć. Postmarksistowski system zarządzania kadrami. Jednym przywileje, drugim przykręcić śrubę. Wzbudzić zazdrość. Skłócić ludzi z ludźmi. Potem już tylko zarządzać nienawiścią. Nie trzeba już zajmować się niczym więcej.

 3. Dziel i rządź, POPiS cały czas realizuje ten scenariusz, a ludzie cały czas dają się na to nabierać i skaczą sobie do gardeł.

 4. Żeby bardziej udreczyc ludzi tak aby dobrowolnie dali się zarazić tzw szczepionka, teraz snują bajkę że tzw wirus przenosi się także poprzez oczy. Oczywiście będą nakazane oprócz masek także gogle.

 5. To chyba normalne, że większe ograniczenia są tam, gdzie jest najwięcej zakażeń!! Jako ozdrowieniec (3 tygodnie w szpitalu) radzę aby covida traktować poważnie!!

  • Dziękuj Bogu, żeś przeżył – będąc (nie)leczony zgodnie z procedurami! Są rzetelne doniesienia medyczne lekarzy-praktyków, że 3-4 kroplówki z askorbinianu sodu leczą covida w 3 dni! Istnieje też polska unikalna terapia oparta na askorbinianie, która jest skuteczna w 99%
   ( również przy sepsie), rozwinięta przez prof. med. z AM w Szczecinie. Jest jednak za dobra i za tania..

  • Nikt nie twierdzi że tej zmutowanej grypy nie ma ale patrząc na statystyki zarazen i zgonów to grypa była dużo gorszą i bardziej śmiertelną! Wszystko można sprawdzić! A do tego nie ma wiarygodnych informacjio zgonach zmutowanej grypa zwana kovid bo nikt nie robi sekcji tak że walą wszystkich nawet jak cegłówka spadnie na głowę!

  • Ozdrowieńcze, nas interesuje STATYSTYKA. Każdy chory na dowolną chorobę będzie przestrzegać. Zawałowiec przed siedzącym stylem życia, gość z nowotworem przed niezdrowym jedzeniem, i tak dalej. Ale jeśli na sam kowid umiera przez rok w 38-milionowej Polsce 6 tysięcy osób (~0,02%), w dodatku gros w okolicach +80, no to sam wiesz…

 6. A na koniec PIS wygra kolejne wybory …
  Bo ludzie nie będą głosować inaczej i niczego się nie uczą tak gdzieś od 89 …

 7. Tak se farśafiacy i śledzie zabezpieczają sterylność i bezpieczeństwo na daczach, w dworkach, na działkach mazurskich zanim ruszą z wiosną! Pachołki i sługusi sikować sie na przyjazd panów. Sklepikarze nie martwcie się papier toaletowy, żarcie i napoje otumaniające one zabierają ze stolicy. No jesce se przypomniałem ze jak warśafka sie ze śledziami sie bawi na Mazurach to chamy i inne autochtony mają nakaz siedzenia w domach i ze szmatami FFP-3 na ryju!

 8. A miejscowi i ich włodarze myślą, że to wszystko ma jakiś sens. Nie ma i nie będzie miało. Chodzi wyłącznie o zamordyzm i utrzymanie napięcia. Bo tak właśnie postępują psychopatyczni sadyści i zbrodniarze.

 9. Nie dajmy się tym sk… podzielić: Mazury-Podhale, zaszczepieni – nie zaszczepieni, seniorzy – młodzi, wszystkiego próbują aby nas skłócić. Trzeba czerwona zarazę od koryta odsunąć będzie spokój.

 10. Czy ten tytuł ma na celu zantagonizowanie Podhala z Mazurami???? Jeśli to nie jest celowa działalność a tylko głupota, to apeluję – pomyślcie zanim cos wysmażycie. Może, tak jak na wielu portalach, u was też każda notatka powinna być redagowana przez dwie osoby – jedna pisze, a druga czyta ze zrozumieniem. Z całym szacunkiem dla waszej pracy.

 11. Polska jest przygotowywana pod wrogie przejecie i przeżut dużej ilosci eskimosow do Polski w niedalekiej przyszlosci.Dlatego doprowadza sie do upadku hotele i restauracje zeby mogli sobie je wykupic za bezcen

Comments are closed.