Iran zaatakował izraelski statek? „Izrael ocenia, że za operacją stoją Irańczycy”

Uszkodzenia izraelskiego statku. Foto: tter
Uszkodzenia izraelskiego statku. Foto: tter
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Z powodu wybuchu pod pokładem płynący w piątek Zatoką Omańską w kierunk(PAP)u Singapuru statek towarowy pod banderą Bahamów musiał skierować się do najbliższego portu. W eksplozji nikt nie ucierpiał, jej przyczyny na razie nie są znane – pisze AP. Izrael ocenia, że za atakiem stoją Irańczycy.

Agencja zajmująca się bezpieczeństwem morskim Dryad Global zidentyfikowała uszkodzony statek jako MV Helios Ray, towarową jednostkę typu roll-on-roll-off (przystosowaną do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów-PAP), należącą do firmy, mającej siedzibę w Tel-Awiwie.

Dane z witryny MarineTraffic.com, śledzącej ruch morski, wskazują, że statek prawie wypłynął z Zatoki Omańskiej na Morze Arabskie, ale nagle zawrócił i zaczął kierować się z powrotem w kierunku Cieśniny Ormuz. Jego miejscem docelowym miał być Singapur.

Lokalni urzędnicy, chcący zachować anonimowość, powiedzieli agencji AP, że statek po wybuchu miał dwie dziury na lewej burcie i dwa otwory na prawej burcie tuż nad linią wody. Nie jest jednak jasne, co wywołało eksplozję.

Według bazy danych ONZ statek należy do firmy Ray Shipping Ltd. z siedzibą w Tel Awiwie, której właścicielem jest 74-letni Abraham Ungar, jeden z najbogatszych ludzi w Izraelu, który dorobił się fortuny na transporcie i budownictwie. Obecnie ma on dziesiątki statków do przewozu samochodów i zatrudnia tysiące ludzi.

Tajemnicą poliszynela jest, że jest bliskim znajomym szefa izraelskiego Mosadu.

Chociaż okoliczności eksplozji pozostają niejasne, Dryad Global podejrzewa, że „wybuch był spowodowany aktywnością irańskiego wojska” w rejonie. Agencja przypomina przy tym ataki z 2019 roku na dwa tankowce w pobliżu Cieśniny Ormuz, o co USA obwiniały Iran i co doprowadziło do eskalacji napięć w regionie.

Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział, że „Izrael ocenia, że za operacją stoją Irańczycy. To moja ocena i będziemy to dalej sprawdzać.”

Władze w Teheranie zaprzeczały, że są odpowiedzialne za ataki, chociaż wiadomo, że zatrzymywały tankowce w cieśninie Ormuz – wąskim ujściu Zatoki Perskiej, przez które transportowane jest 20 proc. światowej ropy naftowej i 25 proc. skroplonego gazu ziemnego.

Źródło: PA, Jerusalem Post, tter

15 KOMENTARZE

 1. Tezy, podejrzenia, domysly, insynuacje, nieformalne oskarzenia, czy szukanie kozla ofiarnego to sposoby na ktore swiat sie juz daje nabierac od dawna. Ta sama metoda dotyczy wyludzenia naszego majatku narodowego. Przeciez my juz znamy to zmijowe plemie, tylo jeszcze nie potrafimy ich kochac. No bo za co?

 2. Oczywiście, że Irańczycy albo rowerzyści. No bo żydzi nie… Ewentualnie przez te anteny!

  Od niedawna bidet wzmaga aktywność militarną w tamtym regionie i żydy mu pomagają w motaniu Gleiwitz. Ewentualnie mogą mu walnąć boeingem w kolejną wieżę.

 3. Statek miał banderę Bahamów, a właściciel w dzisejszym rozmytym, globalnym świecie?
  Jesli mamy tak podchodzić, to obawiam się, że w wielu miastach Polski, splunąwszy na ulicy bez zastanowienia, można popełnić antysem-zm:), bo wiele miejsc/rzeczy/budynków jest ich/zostało im przekazane/mają wobec nich (u)roszczenia. I niekoniecznie ci z obywatelstwem izr.

  • Już są im nie potrzebni teraz wystarczy wojan informacyjna tv propagandzie jak kovid i nie trzeba nic więcej robić i wszycy potulni jak baranki

 4. Już pisałem że ja bidet będzie rządził to będzie jak za obamy bombka za bombką i widać już następny cel na horyzoncie

 5. żydolstwo przekonane o potędze swej propagandy dopuszcza się takiej fuszery, że nie tylko ślady wskazują na to wybuch nastąpił wewnątrz ładowni, to zbyt wysoko umieszczone ładunki nie pozwoliły na zatopienie jednostki. Znaczy się, żydo-naziolom kiepsko wyszło tak doszycie swego terrorystycznego ryja Iranowi, jak i wyłudzenie ekstra odszkodowania…

Comments are closed.