Paszporty dla zaszczepionych już przed wakacjami? Wielki lobbing w Unii Europejskiej. Polski rząd jest na tak

Szczepionka Foto: PAP
Szczepionka. Foto: PAP

Czy „paszporty” dla zaszczepionych przeciw Covid-19 zaczną obowiązywać przed wakacjami? Kraje żyjące z turystyki lobbują w Unii Europejskiej.

W Brukseli rozgrywa się walka w tzw. paszporty dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19. Za ich wprowadzeniem opowiada się m.in. Polska.

Jednak największymi orędownikami wprowadzenia paszportów są kraje żyjące z turystyki. Wielki lobbing ruszył, bo już niebawem rozpocznie się okres wakacji.

Szczyt UE wezwał unijne instytucje do kontynuowania prac w zakresie wspólnego podejścia do świadectw szczepień. Jednak w Unii nie ma jednomyślności w tej sprawie.

Kraje jak Holandia czy Francja uważają, że taki paszport będzie oznaczać wprowadzenie tylnymi drzwiami obowiązku szczepień. Sama Komisja Europejska obawia, że uruchomi to dyskryminację osób, które z różnych względów nie mogą się zaszczepić.

Z drugiej strony Komisja Europejska obawia się, że kraje żyjące z turystyki zaczną wprowadzać własne dokumenty. Dlatego unijne państwa zgodziły się, by eksperci Komisji Europejskiej przygotowali spis minimalnych wymogów i kryteriów w celu opracowania takiego paszportu.

Zarys dokumentu ma powstać w ciągu 3 miesięcy. Bruksela nie nazywa go jednak paszportem, a certyfikatem medycznym.

Decyzje o tym, czy ów certyfikat / paszport będzie mógł być używany przy przekraczaniu granicy zamiast testów czy kwarantanny, może zapaść tuż przed wakacjami.

Wówczas będzie wiadomo, jaki procent społeczeństw Unii udało się zaszczepić oraz będą już potwierdzone informacje dot. tego czy zaszczepione osoby nie przenoszą wirusa.

Z kolei eurodeputowani największej frakcji w Parlamencie Europejskim – europejscy chadecy – chcą aby paszport / certyfikat uwzględniał tylko szczepienia preparatami zarejestrowanymi w UE.

Źródło: RMF

7 KOMENTARZE

 1. 16 I sprawia, że wszyscy:
  mali i wielcy,
  bogaci i biedni,
  wolni i niewolnicy
  otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
  kto nie ma znamienia –
  imienia Bestii
  lub liczby jej imienia.

Comments are closed.