PILNE! Odnaleziono ciało Jana Lityńskiego

Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego.
Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego. (Zdj. PAP/Marcin Obara)

W sobotę odnaleziono ciało Jana Lityńskiego 200 metrów od miejsca, w którym złamał się lód; było uwięzione między korzeniami drzew na głębokości około 5 metrów – poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta mazowieckiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Były działacz opozycji w PRL Jan Lityński utonął w ostatnią niedzielę w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód.

Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego trwały od tygodnia. W sobotę włączyła się w nie Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Warszawie mł. bryg. Karol Kierzkowski poinformował PAP, że w sobotę odnaleziono ciało Jana Lityńskiego.

„Ciało odnaleziono 200 metrów od miejsca, w którym złamał się lód, było uwięzione między korzeniami drzew na głębokości około 5 metrów. Policjanci potwierdzili tożsamość Jana Lityńskiego” – powiedział Kierzkowski.

Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. był współzałożycielem „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Był wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. był współredaktorem „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do KSS „KOR”, był współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Był autorem uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym był internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.(PAP)

10 KOMENTARZE

  1. taaa zapewne zadzwonił spod tych konarów 5 metrów pod wodą i pod lodem :) jednego KOR-owca mniej jak wszystkich ich szlag trafi wtedy to będzie pilna wiadomość

  2. Pod wodą nie było tak źle, teraz trafi w ogień piekielny. Brakuje nam dzisiaj króla Francji Ludwika XII. Ten chrześcijański, a zarazem miłosierny władca, kazał łapać żydów, chrzcić i natychmiast wieszać. Dla ich dobra rzecz jasna, bo chrzest zmazywał grzechy, ale żyd na wolności zaraz by nagrzeszył, a tak trafiał czystym do raju.

  3. Lewacy mają nasrane w głowach. Nie potrafią ocenić ryzyka. A piesek został uratowany czy jest już pokarmem dla rybek. Lewacy zrobią z niego męczennika który poległl ratując psa.

  4. Nie wiem, ale jak zacząłem czytać ten krótki życiorys to pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy, że wartało by pogrzebać w IPN. Może przewrażliwiony jestem, ale coś mi nie pasuje w tym życiorysie. Nie potrafię tego uzasadnić.

  5. „w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.”
    Jaki komputer i jaki program?
    Prosze – nie robcie z ludzi idiotow!

Comments are closed.