Sommer: Co Jahwe i Chrystus powiedzieli o podatkach? ZDZIWISZ SIĘ! [VIDEO]

Foto: Tomasz Sommer Extra

Czy Jezus Chrystus i Jahwe popierali podatki? Co o tym mówi Stary i Nowy Testament?

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski stwierdził, że Jezus Chrystus był pierwszym socjalistą.

– Pierwszym socjalistą na świecie był Jezus Chrystus, to on mówił o równouprawnieniu, to on podał rękę słabszym, to on mówił, żeby nikogo nie wyklucza, to on był siewcą tolerancji. On budował mosty, a nie burzył porozumienia – powiedział poseł w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Twierdzenie posła Gawkowskiego oburzyło prawicę. Dlatego zaczęto wertować Nowy Testament, w poszukiwaniu kontrargumentów.

Dr Tomasz Sommer postanowił sprawdzić, jaki był stosunek Jezusa i Jahwe do podatków. Redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!” już w swojej pracy doktorskiej odnosił się do tej kwestii.

– Jahwe zesłał Mojżeszowi i jego ludowi system podatkowy – wskazał dr Sommer.

Księga Wyjścia 30.11.16: „I tak powiedział Pan do Mojżesza

I tak powiedział Pan do Mojżesza:

„Gdy będziesz liczyć Izraelitów, by dokonać spisu, każdy przy spisie złoży za swe życie okup Panu; w ten sposób nie spadnie na nich nieszczęście przy spisie. To zaś winni dać podlegli spisowi: pół sykla według wagi z przybytku, czyli dwadzieścia ger za jeden sykl; pół sykla na ofiarę Panu. Każdy podległy spisowi z synów Izraela, mający dwadzieścia i więcej lat, złoży tę ofiarę Panu. Bogaty nie będzie zwiększał, a ubogi nie będzie zmniejszał wagi pół sykla, aby złożyć ofiarę Panu na przebłaganie za swe życie. A wziąwszy te pieniądze jako przebłaganie od Izraelitów, obrócisz je na służbę w Namiocie Spotkania, i będą one na pamiątkę Izraelitom przed Panem jako ofiara zadośćuczynienia za ich życie”.

– Jahwe zaproponował podatek pogłówny. Każdy ma zapłacić za to, że jest, aby uniknąć nieszczęścia. Były pewne wątpliwości: czy bogatszy ma zapłacić więcej, a biedniejszy mniej. Jahwe te wątpliwości rozwiewa: „bogaty nie będzie zwiększał, a ubogi nie będzie zmniejszał” – zauważył dr Sommer.

– W tym opisie mamy zapis państwa minimum. Czym ma się zajmować Państwo minimum? Tym, żeby wszyscy sobie żyli, żeby ich nie spotkało nieszczęście – podstawowe nieszczęście – dodał dr Sommer.

Źródło: Tomasz Sommer Extra

19 KOMENTARZE

 1. panie tomaszu jak odmieniać jahwe
  odsyłam do kordiana słowackiego i innych wierszy
  do mickiweicza choćby hymn na dzień zwiastowania n p maryi
  czy nie boskiej komedii krasińskiego

 2. panie doktorze tomaszu
  chyba lepiej będzie jak zostanie pan przy ekonomi
  teologię
  przynajmniej na ty etapie
  lepiej zostawić innym

  • Biblia nie jest tylko tekstem teologicznym, a interdyscyplinarnym. I sprawa druga każda książka do historii myśli ekonomicznej wychodzi w zakresie myśli skarbowej od biblii bo tam są pierwsze doktryny prawa podatkowego i ekonomicznego.

   • dlatego ja nie ganię pana tomasza za sięganie do biblii tylko za dopasowywanie motywacji boga czy jezusa do swoich wyobrażeń

 3. W modlitwie w 15 wieku został zamieniony ciekawy zapis. Było „Odpuście winy naszym dłużnikom” a kto zna dobrze modlitwę, dobrze wie jaki teraz jest zapis … „Odpuście winę naszym winowjcom” Widać, więc, że kiedyś było nakazane aby odpuszczać długi, no ale plemieniu SOROSOWEMU przecież nie na tym zależy, aby go nie kroić …

 4. Nowy Testament został powaznie manipulowany przez wszystkie lata, dlatego powoływanie się na niego jest dużym błędem !

 5. Panie Sommer, ST to bajka nie mająca żadnego odniesienia w historii. Równie dobrze można się powoływać na to co powiedział Wilk do Czerwonego Kapturka.

 6. Chrystus powiedział coś takiego:
  „Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż człowiek bogaty wstąpi do Królestwa Bożego”.
  Z drugiej strony w opowieści o talentach pochwalił lichwę (bankowość).
  Z Pisma Świętego można wywieść dowolną teorię a za radą Chrystusa można również lekko/umiarkowanie wychłostać niewolnika, który coś źle zrobił nawet jak nie wiedział co jego pan oczekuje.

Comments are closed.