Szokujący pomysł PiS. Wielki Brat ZUS zamieni naszych sąsiadów w konfidentów?

Premier Mateusz Morawiecki. / Foto: PAP Shawn Thiew i Facebook/Goorsky
Premier Mateusz Morawiecki. / Foto: PAP Shawn Thiew i Facebook/Goorsky

Projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wzbudza sprzeciw prawników. Dzięki PiS ZUS zamieni się w Wielkiego Brata.

Rząd PiS pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Eksperci prawa pracy nie zostawiają na pomysłach władzy suchej nitki.

W wywiadzie dla RMF FM ekspertka prawa pracy Katarzyny Kalata wskazała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostanie praktycznie nieograniczone możliwości zbierania informacji o pobierających zasiłki – np. chorobowe.

Urzędnicy będą mogli sprawdzać, czy mamy prawo do zasiłku nawet wypytując sąsiadów.

– Nasz sąsiad, działając w dobrej albo złej wierze, odpowie na takie pismo, a ZUS wtedy oceni, czy my będziemy mieli prawo do takiego zasiłku czy nie – mówi Kalata. My natomiast nawet nie będziemy wiedzieli o kontroli do momentu, gdy stracimy zasiłek, albo co gorsza dostaniemy wezwanie do zwrotu pieniędzy z odsetkami.

Dotychczas w ustawie był art 61a, który mówił, że „W celu ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do przetwarzania danych i informacji niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłaty”.

Teraz pojawia się nowy podpunkt 2: „Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pozyskiwać dane i informacje, o których mowa w ust. 1, od ubezpieczonych, płatników składek, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób, które są w posiadaniu tych danych i informacji, a wymienione osoby i podmioty są obowiązane je udostępnić na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

Natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za przygotowanie projektu nowelizacji, nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Źródło: RMF

12 KOMENTARZE

 1. Jak zwykle , zrobią to co zapowiedzieli ,.tak było dotąd , jest i będzie ,.. we wszystkich , podobnych sytuacjach czytamy , że ktoś się nie zgadza , że to lub tamto,.. i co , ano nic,..dużo gadki , mało picia,.. można by podawać kolejne przykłady ,co to da,..???????? , więc to było by na tyle,…

 2. Na szczęście w ZUS nie pracują roboty tylko ludzie, którzy tez posiadają imię nazwisko adres i … niektórzy rodzine :) współczuje. Ale PiS coś gada, ze można się przebranżowić :)

 3. wielkie rzeczy, i tak wszystko wiedzą: telefony- ludzie ględzą o wszystkim, wszelkie aplikacje, gps, karta płatnicza- co, gdzie, kiedy, ile, ile razy, o której godzinie, internet- gdzie są wszystkie dane Polaka, urzędy, banki, przychodnie, praca, resztę niech sobie każdy sam dośpiewa

 4. W Anglii tak jest od dawna. Sąsiedzi jak nie chcą mieć wrogów to odpowiadają na takie pytania „nie wiem, nie znam tych ludzi, nie widziałem itd”.
  Często ostrzegą delikwenta, że ktoś się o niego pyta.
  Kumpel co tam mieszka mi mówił – sąsiad (Anglik) go ostrzegł.

 5. ,,Sumieniem niemieckiego obywatela jest drugi niemiecki obywatel”. Kiedyś potępialiśmy taką postawę. Dzisiejsza Polska to kraj obrzydliwych donosicieli, konfidentów. Trzeba wrócić do piętnowania donosicielstwa , inaczej staniemy się taką ,,trzecią rzeszą”.

 6. jakby Czesiek Siwy Łep dalej był moim sąsiadem tobym go chama z czystym sumieniem podkablował i jeszczek dodał coś od siebie

 7. Szanowny Panie Gestapo.
  Uprzejmnie zawiadamiam że Zenek Kuc będąc na chorobowem kosi trawę przy domu…

 8. Na zlodzieju czapka gore. ZUS to wg. mnie zorganizowana grupa przestepcza, ktorej celem jest osiaganie korzysci majatkowych poprzez oszustwa, ktorych dopyszczaja sie urzedasy zusowskie stajac sie tym samym zlodziejami. Uwazam, ze kazdy urzedas zusowski to oszust i zlodziej dzialajacy w zorganizowanej grupie przestepczej.

 9. Wstajecie? A gdzie wstajecie, bo może bym dołączył? Tylko gadacie, i to w Internecie, bo na ulicy to strach gadać…

 10. Instytucja ubezpieczeniowa ma sie zajac inwigilacja. Toz to ABSURD. Spuscic te polityczna holote wraz z gwnem w kiblu.

Comments are closed.