Sztuczna inteligencja, big data, biometria, chmury – słowa klucze roku 2021

Sztuczna inteligencja Źródło: Pixabay
komputer Źródło: Pixabay

Pandemia przyspieszyła cyfryzację, zmiany, jakie przyniosła w dużej mierze się utrwalą – ocenia wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego Beata Ostrowska. Jak dodaje, sztuczna inteligencja, big data, biometria, chmury – to trendy, które zyskają w 2021 r.

Widać wyraźnie, że w obecnym świecie dla gospodarki kluczowa jest łączność i cyfryzacja – zdalny dostęp do zasobów, możliwość interakcji na odległość, zdalna obsługa procesów – powiedziała Beata Ostrowska, szefująca również Sektorowej Radzie ds. Kompetencji – Informatyka.

W jej ocenie, rozwiązania ICT towarzyszą dziś praktycznie wszystkim rodzajom aktywności gospodarczej i muszą rosnąć razem z całą gospodarką , a nawet szybciej. „Stan rynku usług telekomunikacyjnych i informatycznych warunkuje kondycję całej gospodarki” – podkreśla Ostrowska.

Popyt na te rozwiązania będzie rósł z upowszechnianiem się rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 czy szerzej Gospodarki 4.0. Ostrowska przypomniała raport Fundacji Digital Poland, z którego wynika, iż najpopularniejszym obszarem specjalizacji w zakresie sztucznej inteligencji jest w Polsce eksploracja danych i analityka. Tą dziedziną zajmuje się 40 proc. zatrudnionych ekspertów od sztucznej inteligencji. Na drugim miejscu znajduje się robotyka i internet rzeczy, a na trzecim – rozpoznawanie obrazów.

Jak wskazuje wiceprezes PTI, w najbliższych latach bardzo silnie na strukturę i stan zatrudnienia w takich obszarach, które bazują na stosunkowo prostych rozwiązaniach informatycznych, wpłynie automatyzacja. Chodzi np. o centra outsourcingowe usług biznesowych (BPO i SCC), w których w Polsce pracuje ok. 250 tys. osób.

Większość wykonywanych tam czynności już dziś mogą wykonywać i wykonują tzw. roboty software’owe, podobnie dzieje się w bankowości, czy szerzej, w sektorze finansowym – oceniła. „Na pewno rozwiązania IT korzystające z zaawansowanych metod AI i uczenia maszynowego szybko zastępować będą pracę umysłową o charakterze odtwórczym i rutynowym” – dodała Beata Ostrowska.

Jej zdaniem, sam przebieg automatyzacji i wynikającej z niej konieczności przekwalifikowywania pracowników przypominać będzie scenariusze znane np. z przemysłu motoryzacyjnego. W sektorze tym przez minione 50-70 lat roboty przemysłowe stopniowo zastępowały pracowników przy taśmach produkcyjnych.

„Dziś w wielkoseryjnej produkcji samochodów już niemal nie ma ludzi w spawalniach i lakierniach nadwozi – bo to była praca rutynowa, żmudna, wyczerpująca i niebezpieczna” – przypomniała wiceprezes PTI. Zauważyła też, że podobne procesy zachodziły w ciągu ostatnich 30-40 lat w montażu samochodów, ale wymagało to projektowania np. silników samochodowych w sposób umożliwiający automatyzację ich montażu.

„Widoczna jest analogia: obecnie barierą automatyzacji procesów biznesowych jest ich niski stopień standaryzacji i formalizacji. Formalizacja ta najszybciej zachodzi we wspomnianym sektorze finansowym oraz usług BPO, co umożliwia szybką automatyzację” – oceniła Beata Ostrowska.

PTI przypomniało, że informatycy pozostają nieustannie w czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów. Według różnych oszacowań, w Polsce jeszcze przed pandemią na rynku pracy brakowało blisko 50 tysięcy specjalistów IT. Aby znacząco zmniejszyć te niedobory, studia kierunkowe musiałoby kończyć przynajmniej o 10 tysięcy absolwentów rocznie więcej niż obecnie, czyli o 70 proc. więcej – podkreśla Towarzystwo.
(PAP)

6 KOMENTARZE

 1. Na dworcu kolejowym w Renningen w Badenii-Wirtembergii otwarto cyfrowy minimarket czynny przez całą dobę. Model ten jest testowany w ramach projektu Deutsche Bahn (DB) i sieci spożywczej Edeka-Suedwest. Cyfrowy sklep radzi sobie bez pracowników. Zamiast tego mechaniczny system z technologią robotyczną wybiera pożądane towary, które następnie wydaje klientowi

  • „WOJNA NA GIEŁDZIE – AUTOMATY VS. Człowiek”
   Wśród całej tej rzeszy inwestorów, największy prym wiodą „DayTraderzy” (Dzienni Gracze)
   A na giełdzie FOREX liczy się:
   Pomysł, strategia, skuteczność automatu – czy jak to każdy z Was by nie nazwał – Szybkość, Szybkość,
   I jeszcze raz Szybkość

   • Konkurencja dla typowych graczy giełdowych stanowią automaty co można odczuć przede wszystkim na ciut tańszych spółkach, podczas gdy ich zlecenia są uprzedzane przez jakiś automat typu HFT

 2. To jest wszystko naprawdę bardzo fajne i wygodne.
  Jednak radość z osiągnięć technicznych psuje fakt, że służy to głównie opresji.

  • To Prawda
   „Koronawirus i Złoty Biznes Mafii”
   (01-06-2020)

   Nie tylko przejęcia biznesowe i wykup nieruchomości…

   Także inwestycje w akcje giełdowe,
   np. na spadek cen wybranych akcji, „Którego Są Pewni”…

   „Short Selling”, czyli granie na spadki polega na otwarciu pozycji krótkiej (nawet kilkuminutowej) w oczekiwaniu na spadek kursu akcji.

  • Opresji, to 1., ale 2. – jakoś nie widać, by ludzie od tego byli szczęśliwi.
   Jak to jest, że więcej radości daje ludziom spotkanie się np. przy ognisku, ugotowanie sobie czegoś w kociołku, posączenie piweczka niż jakieś miejskie rozrywki. Wszystkim? Nie, ale to dlatego, że inni nawet nie spróbowali tego „prymitywizmu”.
   Człowiek wciąż ucieka przed samym sobą i… Bogiem.

   Przecież telefonia komórkowa to genialny wynalazek, ale żeby pochłaniała ludziom 3-4 h codziennego życia??

Comments are closed.