Zaskakująca korelacja – inteligencja spada, lewica zyskuje

Wykres, sondaż.
Zdj. ilustracyjne. (Fot. Gerd Altmann/Pixabay)
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Niedawny sondaż CBOS wskazuje na rekordowe poparcie dla lewicy wśród polskiej młodzieży. Tymczasem najnowsze badania naukowe donoszą, że z pokolenia na pokolenie obniża się średni iloraz inteligencji człowieka. Czyżby miało to ze sobą coś wspólnego?

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) 8 lutego opublikowało wyniki sondażu sprawdzającego deklarowane poglądy polityczne wśród Polaków w wieku od 18 do 24 lat. Tendencja, którą zaobserwowano, nie napawa optymizmem:

„W 2020 roku odsetek młodych Polaków (18-24 lata) o poglądach lewicowych wzrósł w stosunku do poprzedniego roku niemal dwukrotnie, osiągając najwyższy poziom w historii naszych badań (30%). Po raz pierwszy od niemal 20 lat lewicowe sympatie przeważały w tej grupie nad prawicowymi”.

Rzeczywiście, sympatie lewicowe odnotowały gwałtowny wzrost, ale – co istotne – kosztem centrum. Umiarkowane poglądy od kilku lat zanikają. Jeszcze w 2013 roku niemal 40 proc. młodych ludzi przyznawało się do „centryzmu”. W 2020 roku jest to już poniżej 25 proc. Niezdecydowani także topnieją w oczach, spadając poniżej 20 proc. Z kolei prawica zachowuje względną stałość z tendencją zwyżkową na przyszłość.

Z tej okazji lewicowe portale obwieściły sukces. „Po raz pierwszy od dwudziestu lat lewica osiągnęła w tej grupie wiekowej poziom wyższy niż prawica” – czytamy w poście „Krytyki Politycznej” zakończonym emotką płomienia. Bez wątpienia w polskim społeczeństwie narasta polaryzacja. Tworzą się dwa dobrze okopane obozy, których łupem sukcesywnie pada „ziemia niczyja”. Na razie w ofensywnie przodują rewolucjoniści, ale nie zapominajmy, że na odpowiednią reakcję nie będzie trzeba długo czekać.

Jesteśmy coraz głupsi?

Niedawno trafiłem na Facebooku na zabawny mem zestawiający nagłówki prasowe: jeden poświęcony omówionemu sondażowi i drugi odnoszący się do spadku ludzkiej inteligencji w kolejnych pokoleniach. Autorowi się udało, nie powiem. Zainspirował mnie do pogłębienia tematu, czego efektem jest m.in. niniejszy felieton. Do jakich informacji udało mi się dokopać?

POLECAMY BIBLIOTECE WOLNOŚCI

W czasopiśmie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowano analizę 730 tysięcy testów IQ wykonaną przez naukowców z Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa w Norwegii. Eksperci przyjrzeli się wynikom norweskich mężczyzn w wieku 18-19 lat (poddawani próbom przy okazji obowiązkowej służby wojskowej). Jak się okazuje, u ludzi urodzonych po 1975 roku IQ zaczęło się obniżać nawet o 7 punktów na pokolenie. Spadek widać również w obrębie tych samych rodzin, co raczej wyklucza czynnik genetyczny.

Czyżby chodziło zatem o wpływy kulturowe, sposób wychowania, system edukacji itd.? Takie pytanie można, a nawet wypada postawić. Odpowiedź jednak może okazać się wielce niepoprawna politycznie. Od czego jednak są niezależne gazety, jeśli nie od publikowania „kontrowersyjnych” opinii? Oczywiście weźmy poprawkę na dwie kwestie. Po pierwsze – badanie dotyczy Norwegów, a nie Polaków. Po drugie – istnieje coś takiego jak „zależność pozorna”, gdy związek między dwiema zmiennymi okazuje się fałszywy, i to mimo że sytuacja wydaje się logiczna.

Niemniej zaryzykujmy na potrzeby publicystyki: długi marsz przez instytucje realizowany od kilkudziesięciu lat w świecie Zachodu sukcesywnie przesyca system edukacji i wychowania, uniwersytety czy media ideologią marksistowską. Lewica zajmuje kolejne bastiony, umacniając własną hegemonię kulturową, czyli wpływy w sferze metapolitycznej (w skrócie: promowanie opinii, wzorców i przekonań). W efekcie upośledza kolejne pokolenia poddawane antykulturowemu praniu mózgów, napędzając sobie przy tym wyborców. Brzmi rozsądnie? Też tak uważam.

Norwegowie głosują na lewicę?

Z zestawienia sondaży, które przeprowadzono głównie w styczniu 2021 roku z okazji zbliżających się wyborów parlamentarnych (wrzesień), wynika, że sporym poparciem cieszy się Partia Pracy, czyli… marksiści. Dość powiedzieć, że w latach 1919-1923 ugrupowanie należało do Międzynarodówki Komunistycznej (Komintern), a jego obecna młodzieżówka nosi nazwę Robotnicza Liga Młodzieży. W skrócie: nowocześni komuniści, oczywiście o tęczowym zabarwieniu. Wśród 10 badań jej najgorszy wynik to 17,5 proc., a najlepszy – 24,2 proc.

Zyskują również zieloni, czyli tzw. niedojrzali czerwoni. Partia Zielonych może liczyć w najgorszym przypadku na 1,8 proc., a w najlepszym – 6,4 proc. Przypomnijmy, że ugrupowania zielonych łączące socjalizm z ekologizmem zaczęły powstawać od lat siedemdziesiątych XX wieku z inicjatywy zwolenników Nowej Lewicy (rewolucja 1968 roku). Socjalistyczna Partia Lewicy (jak sama nazwa wskazuje) dysponuje poparciem w przedziale 5,9-8,9 proc., natomiast Red Party, która za cel stawia sobie utworzenie społeczeństwa bezklasowego, uzyska w nadchodzącej batalii parlamentarnej od 3,1 proc. do nawet 5,3 proc. głosów.

Inteligencja spada, coraz więcej osób głosuje na lewicę i jej oderwane od rzeczywistości pomysły… Może coś w tym jest. Osobiście czuję się przekonany. A jak Wy uważacie?

Jakub Zgierski


Najwyższy Czas.

43 KOMENTARZE

 1. Nie trzeba takich badań nawet, chociaż przydadzą się dla niedowiarków. To przecież widać gołym okiem. W Polsce gnoje przecież gotowe były pójść na wojnę, żeby zabijać dzieci w łonie matki. Sami mówili o wojnie, sami wykonali pierwsze kroki. Przecież to pokolenie idiotów, będą o suchym pysku siedzieć pod gołym niebem, ale wywalczą sobie możliwość zabijania dzieci. Katastrofa umysłowa.

  • Akurat oni mają wyższe iq, i nic dziwnego. Im mniej downów chodzi po ulicy, tym lepiej dla kraju. A gdy są zakazy, to kobiety boją się zachodzić w ciążę. Także wbrew pozorom, to są to racjonalni i bystrzejsi ludzie, w przeciwieństwie do emocjonalnych konserwatystów.

  • IQ nie mówi nic o standardach moralnych. Korwin ma wysokie IQ a uważa, że można sprzedawać dzieci i że pedofilia jest ok.

    • Co do zoofilii, to poglądy Korwina nie są dokładnie sprecyzowane, ale nie raz wypowiadał się, że koza Kowalskiego to jego własność i może z nią robić co chce. Nie tak dawno wypowiedział się też na swoim tweeterze że Jeśli uznajemy zasadę, że „Zwierzęta trzeba traktować tak samo, jak ludzi” – to zoofilia jest czymś naturalnym.

     Możesz go spytac przy nastepnych Q&A.

    • Sugerujesz że trzeba mieć kupens w głowie żeby kochać Korwina? To może być kontrowersyjny pogląd na tym forum. Ponadto obrażasz jego małżonkę.

     • Są różne rodzaje „miłości”. Twoja to jest taka jak zboczonego podglądacza maniaka, który wie, że podglądana osoba nie dopuści zboczeńca blisko siebie, więc ten maniak tylko obsesyjnie myśli i mówi o objekcie swoich chorych westchnień. Tak więc nie tylko w glowie masz kupens a raczej jesteś ty cały taki jaki się przedstawiasz czyli kupens totus.

     • @lolek

      Super.

      Wracając do tematu. Wydaje się, że przedmówcy nie za bardzo rozumieją sedno IQ. Jest to wynik testu na inteligencję, czyli pewnych standardowych zadań i łamigłówek, znajomości znaczenia słów itp. Test nie mierzy standardów moralnych cżłowieka więc wynik IQ nie przesądza o tym czy człowiek jest dobry czy zły, czy jest za aborcją czy przeciw. Przykład Korwina podałem, żeby rozmówcom łatwiej było zrozumieć. Z odpowiedzi wynika, że nie pomogło.

 2. IQ spada raczej z powodu ogłupiania ludzi przez media społecznościowe. A jeśli chodzi o korelację z poglądami, to badania jednoznacznie wskazują, że konserwatyści mają niższe IQ. Najwyższe IQ mają wolnościowcy i centrolewica, a najniższe narodowcy (zob. np. „Patterns and sources of the association between intelligence, party identification, and political orientations” z 2020).

  • Poziom IQ jest wielkością zmienną. W USA spada a w Wenezueli systematycznie rośnie, szczególnie u tych, którzy penetrują śmietniki w nadziei pozyskania resztek żywności. W latach 70tych poziom IQ gwałtownie wzrósł w Kambodży i osiągnął apogeum po zmianie nazwy państwa na Kampucza. Po śmierci Pol Pota poziom IQ zaczął gwałtownie spadać. Największe ośrodki naukowe na świecie są tym zaniepokojone i z niecierpliwością czekają na zmianę trendu.

 3. @Paweł Jamiołkowski, „im mniej downów chodzi po ulicy, tym lepiej dla kraju”!? Czy ty rozumiesz, co piszesz!? Przecież taka „logika” przyświecała Hitlerowi!
  Zwolennicy zabijania dzieci w łonach matek, wrzeszczący na ulicach „wyp*****lać”- mają wyższe IQ??? Od kogo? Od świń?

  • Korwin ma wysokie IQ i powiedział dokadnie to samo w kontekście koronawirusa. Im więcej umrze słabych ludzi tym lepiej dla kraju bo pozostana tylko ludzie o silnych genach. Ludzie z zespołem downa to ludzie o uszkodzonych genach więc zgodnie z logiką posła Konfederacji im mniej ludzi o uszkodzonych czy słabych genach, tym lepiej dla społeczeństwa. A usunięcie organizmu bez wykształconego systemu nerwowego nie jest zabiciem dziecka.

 4. Badania naukowe dowodzą, że ludzie o poglądach mocno lewicowych mają IQ wyższe aż o 11 pkt od tych o poglądach mocno prawicowych (SATOSHI KANAZAWA. London School of Economics and Political Science – Why Liberals and Atheists Are More Intelligent).

 5. Lewicowcy mają więcej istoty szarej w przednim zakręcie obręczy, obszarze mózgu odpowiedzialnym za tworzenie bardziej skomplikowanego obrazu świata na podstawie pozornie sprzecznych informacji. (healthland.time.com/2011/04/08/liberal-vs-conservative-does-the-difference-lie-in-the-brain/)

  • Powinno być: „Lewicowcy mają więcej istoty czerwonej, różowej i tęczowej w przednim zakręcie obręczy, obszarze mózgu odpowiedzialnym za tworzenie bardziej skomplikowanego obrazu świata…”

 6. Konserwatyści za to kierują się swoimi uprzedzeniami oraz strachem przed innością i mają powiększone ciało migdałowate oraz większa ilość istoty szarej w wyspie w dole bocznym mózgu odpowiedzialnej za uczucie obrzydzenia. (www.psychologytoday.com/us/blog/the-human-beast/201104/conservatives-big-fear-brain-study-finds)

  A korelacja to nie kauzacja.

 7. IQ to jest wielka manipulacja.Są dwa rodzaje ludzi,mądrzy i głupi.Trzeba być dobrym w tym co się robi,a nie dobrym w rozwiązywaniu testów.

 8. ja mam bardzo wysokie IQ,45-50 dlatego glosuję na partię żondzonco tera,one mnie dajo pinionc i wungiel i jedzenie.

 9. Wszędzie tam, gdzie wdziera się lewica wszystko upada. Lewicowość, to nieuleczalna choroba umysłowa. Lewicę „wymyślili” żydzi w jednym tyko celu: ogłupić i zdemoralizować świat po to, aby co się da przejąć za długi, pożyczki, kredyty itp lichwę. Wg żydów wszystko ma być żydowskie, a goje mają im służyć. Tylko ludzie bez wyobraźni dają się nabrać na ten niby-sprawiedliwy dobrobyt. Lewicowość to pułapka umysłu.

 10. To zatracenie wszelkich wartości wynikających z wrodzonej moralności Człowieka. Wszelkie instynkty demokratyczne prowadzą zawsze do ruiny i zagłady. Inaczej mówiąc/pisząc, wszystko to, co wymyślą w stosunku do nas żydzi, prowadzi do Naszego upadku.
  A choćby nawet Sars-Cov2. To on ma niby zabijać masy, a te masy zabija nie on, a rzeczywistość posunięć wytworzona przez kryminalną działalności rządów, czego skutkiem jest upadek lecznictwa. Ci zaś, robią to pod dyktat kretynów i zbrodniarzy z NWU.

 11. Lewicujące społeczeństwo, to efekt dziesiątków lat urabiania i ogłupiania mas. Podstawą tego „sukcesu” jest docelowo przygotowana edukacja. Profesorzy od lat alarmują, że studenci są coraz głupsi i muszą zmieniać profile nauczania oraz dydaktykę. Natomiast równolegle rosła lewicowość młodzieży. Lewicowość jest zaprzeczeniem inteligencji i logiki. Tak też wychowuje się przyszłych, wyzbytych Boga – zbrodniarzy. Ewentualne badania z wynikami w drugą stronę są fałszywe i na zamówienie.

 12. Niestety, świat nauki, to najczęściej ludzie bez kręgosłupów moralnych, którzy za synekury zrobią dosłownie wszystko. Wystarczy spojrzeć na sukcesy BigFarmy oraz prożydowską „niby-medycynę”, by wiedzieć jak to wszystko lewicowo działa. Dzięki tej właśnie lewicowości, która rozwala Cywilizację, jesteśmy w trakcie depopulacji Ludzkości.

 13. Wyjaśnienie jest proste – dobrobyt ogłupia i powoduje, że idioci rozmnażają się znacznie intensywniej od ludzi inteligentnych. Stąd spadek przeciętnej inteligencji w populacji. Jednocześnie idioci nie są aż tak głupi, żeby nie wiedzieć, że korzystny dla nich stan rzeczy mogą mogą utrzymać tylko głosując na lewicę. Ot i wszystko!

  • to też, ale też celowe ogłupianie, tv byłą całkiem nie zła do 1997, programy popularnonaukowe, i edukacyjne, teraz tylko seriale i reklamy, wieczorem co pokazują jakiś tam celebrytów, to się dawniej dzieci z 1 klasy podstawówki tak bawili

 14. Paweł Jamiołkowski, wysokie IQ i wysokie standardy cywilizacyjne to nie jest coś co cechuje cywilizację śmierci. Oczywiście zindoktrynowany człowiek jak Ty nie widzi w dehumanizacji nienarodzonego dziecka absolutnie żadnego problemu. Mało tego, takim komentarzem dowiodłeś jedynie, że jesteś nie tylko zindoktrynowany ale również zwyczajnie ślepy bowiem to, że od tego się zaczyna można zaobserwować praktycznie w całym zachodnim świecie. A cóż to takiego się zaczyna?

 15. Paweł Jamiołkowski cz2.
  Od mordowania rzekomo chorych dzieci, poprzez aborcję do 3 miesiąca aż do aborcji do momentu narodzin. Taki schemat mamy już w USA, rozpoczął się w ten sam sposób. Mało tego, zgodnie z danymi które przecież można samemu potwierdzić, w USA – globalnemu liderowi jeżeli chodzi o mordowanie nienarodzonych dzieci – mniej jak 1% aborcji dokonywanych jest z powodu uszkodzenia płodu, wad letalnych czy gwałtów. MNIEJ JAK 1%!!!

 16. Paweł Jamiołkowski cz3
  I to dane prosto z Planned Parenthood – największego obozu zagłady w historii ludzkości. Wiesz może o tym, że zgodnie z danymi z WHO każdego roku na świecie dokonuje się około 50.000.000 aborcji? 50 MILIONÓW! I są to dane oficjalne. Ile aborcji dokonuje się nielegalnie tego już nikt nie wie ale możliwe, że drugie tyle.

 17. Paweł Jamiołkowski cz4
  I Ty, tych ludzi, nieodpowiedzialnych, bezmyślnych, o zerowej moralności nazywasz ludźmi z wyższym IQ? Zwierzęta mają wyższe IQ niż ci ludzie.

  Pragnę na koniec przypomnieć jedną istotną ale najwyraźniej nie dla wszystkich zrozumiałą rzecz:
  ABORCJA TO NIE ANTYKONCEPCJA!

  Warto o tym pamiętać zanim rozłoży się przed kimś nogi.

  Pozdrawiam

  • Próbujesz emocjami dyskutować z faktami. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że lewicowcy i ateiści mają wyższe IQ.

   • A niby jak mogą to sprawdzać? Dali karteczkę i prosili naznaczyć krzyżyk przy ,,Tak Jestem mądry”? Panu myli się chyba inteligencją z mądrością, a IQ to smiema. Nawet Autorytety to potwierdzają

    • Artykuł jest na temat IQ. Badania naukowe są na temat IQ. Mądrości nie można zmierzyć, IQ tak. Założyłem, jak widać błędnie, że rozmówcy zrozumieli artykuł, który przeczytali. IQ nic Ci nie powie o pogladach na aborcję czy standardach moralnych.

     Ludzie, ogarnijcie się, śmiejecie się, że „lewaki są głupie” a nie rozumiecie podstawowych pojęć a odpowiadacie na poziomie „masz kupens w głowie”, „cały jesteś kupens” itd. No yhyhyhy!

Comments are closed.