Czesi nie oglądają się na Unię. Prezydent wysłał list do Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin/rosyjska propaganda/. Foto: PAP/ITAR-TASS
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/ITAR-TASS

Premier Czech Andrej Babisz powiedział w niedzielę, że dla użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V wystarczy zgoda Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL). Wcześniej prezydent Milosz Zeman powiedział, że wysłał list do Rosji z prośbą o dostarczenie szczepionki.

Zdaniem premiera nie ma potrzeby czekać na rekomendację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wystarczający byłby certyfikat SUKL. Przed trzema tygodniami premier Babisz mówił, że Czechy nie planują zastosowania rosyjskiego preparatu bez zatwierdzenia przez instytucję europejską.

Jego zdaniem Czechy mogłyby kupić szczepionkę wcześniej, żeby uzyskać przewagę w sytuacji, gdy preparat zostanie zatwierdzony przez EMA.

We wtorek prezydent, premier, przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondraczek, minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek i minister obrony Lubomir Metnar zgodzili się, że w Czechach nie należy używać szczepionek, które nie zostaną zaakceptowane przez EMA.

W rozmowie opublikowanej w niedzielę przez jedną ze stacji TV Milosz Zeman powiedział, że wystosował list do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o dostawę szczepionki Sputnik V. List miał podpisać także premier.

„O ile jestem dobrze poinformowany, to nasza prośba zostanie spełniona, ale oczywiście będziemy potrzebować certyfikat” – powiedział prezydent i podkreślił, że dla niego wystarczająca byłaby rekomendacja SUKL.

PAP

3 KOMENTARZE

  1. Fajnie, kolejny kraj przekonuje się o skuteczności bandy unijnych pasożytów dopiero na własnej doopie. Ale pepiczki z tym kowidem i tak przeginają – jakby się ścigali z naszym nierządem o to, kto głupiej działa.

    • Faktycznie i namacalnie wręcz, głupich jest w Unii taka masa, że strach dosłownie tu żyć. Rozumu na szczeblach nie widać było nigdy. Jedynie knucie i podstęp.
      To już w reklamie Haribo inteligencji jest cały ogrom i do tego humorem tryska ! U „naszych” tryska jedynie poziom umysłowej depresji. Czas sobie uświadomić, że jesteśmy pod okupacją zdrajców Ojczyzny i to się nigdy nie zmieni. W każdym Państwie, ciemiężycielem społeczeństw są ich, przez nich wybrane – rządy.

    • Polska, Czechy, Słowacja i Austria robią to, co Makrela każe. Jedni sumiennie, inni tak sobie, ale efekt jest mniej więcej taki sam.

Comments are closed.