epidemia koronawirusa/zarażeni Koronawirusem. Izolacja. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Koronawirus. Izolacja. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Portugalscy epidemiolodzy twierdzą, że III fala mniemanej pandemii dobiegła końca. Mimo to tamtejszy rząd Antonia Costy ogłosił zniesienie restrykcji sanitarnych najwcześniej od 16 marca.

W sobotę portugalska minister zdrowia Marta Temido poinformowała, że sytuacja epidemiczna w kraju jest obecnie zbliżona do tej z jesieni. Wskazała, że podczas minionej doby zanotowano 1071 infekcji.

W ciągu ostatniej doby zmarły 33 osoby. To najniższy poziom zgonów notowanych w naszym kraju od października – wyjaśniła Temido. Przypomniała, że według epidemiologów trzecia fala Covid-19 dobiegła końca.

REKLAMA

Przedstawicielka resortu potwierdziła jednak deklaracje premiera Costy, że dopiero w drugiej połowie marca należy spodziewać się rozluźnienia restrykcji sanitarnych. Wskazała, że ryzyko nasilenia się epidemii wciąż jest duże.

W sobotnie popołudnie kilkuset manifestantów, w tym przedsiębiorców, domagało się od rządu w lizbońskiej dzielnicy Belem natychmiastowej likwidacji obostrzeń epidemicznych, m.in. godziny policyjnej i weekendowego zakazu opuszczania powiatów.

W Portugalii zamknięte są szkoły i uczelnie. Wychodzić z domu można tylko w uzasadnionych sytuacjach, takich jak zakupy czy praca. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy pracować zdalnie. W kościołach nie są odprawiane Msze święte z udziałem wiernych.

Źródła: PAP/nczas.com

REKLAMA