Polski rząd kupi szczepionki z Chin?

Prezydent Chin Xi Jinping Foto: PAP/EPA
Prezydent Chin Xi Jinping Foto: PAP/EPA

Szczepionki z Chin powoli wchodzą do Europy, bo rządy są coraz bardziej zdesperowane ograniczeniem dostaw. Chińskim preparatem firmy Sinopharm zaszczepił się węgierki premier Vitor Orban i prezydent Janos Ader. W Czechach sięgają po rosyjskiego „Sputnika V”.

Nie można wykluczyć, że chińska szczepionka trafi też do Polski.

Jak podaje PAP prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem m.in. o zakupie szczepionek z Chin. Wnioskował o to premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach – poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki „będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”.

Prezydent „z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego” – dodał minister Szczerski.

Z kolei prezydent Duda wskazał, że „solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii”.

Problem w tym, czy szczepionki „made in China” nie wystraszy się społeczeństwo. M.in. dlatego premier Węgier Orban przetestował ten produkt na sobie.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

 1. Chiny to jak strazek piroman ktory wpierw podpali szkole a pozniej biegnie z sikawka zeby ja ratowac…
  A swoja droga interesujace jest czym szczepionki eksportowane przez Chiny rozna sie od tych ktore uzywane sa w Chinach ..
  Bo Chiny wiedza ze idioci na zachodzie kupia wszystko – byleby bylo o 3 centy tansze..

 2. Bardziej bym już zaufał chińskiej szczepionce niż amerykańskiej ale choroba jest na tyle błaha że jak ktoś nie ma poważnych schorzeń przewlekłych to nie ma sensu się szczepić.
  Do tego szczepionki amerykańskie są nową technologią i nie wiadomo co jeszcze z nich wyniknie (np poważne choroby z autoagresji po zakażeniu wirusem w przyszłości).
  Chińskie są tradycyjnego typu.
  Oczywiście nie komentuję teorii spiskowych na temat szczepionek z chipami i podobnych bzdet.

  • Jednie czego się można bać to nie tyle co konsekwencje poszczepienne za n-lat albo jeszcze gorzej, będą właśnie do tych szczepionek coś dorzucać bo staniemy się za bardzo ufni przy szczepieniu.

 3. Dlaczego nie mamy naszej szczepionki. Białoruś ma swojego satelitę. Ale my mamy swojego satelitę w postaci braci z usa i izraela. Można można.

 4. Kogo będą tym szczepić uchodźców, kosmitów, wszystko inne co sie rusza i na drzewo nie ucieka? Pinokio wraz z psycholem-syntezatorem chwalili się, że kupili z 85 mln, Dudex załatwił u Trumpa (w lipcu 2020 pilotażowo kilka milionów, btw. ciekawe czy płyną na tratwach, karawana wiezie przez pustynie czy transportuje niezawodna poczta polska tow. sasina), taraz z Chin (pewnie z kilkanaście milionów, bo chinole lubią hurtowo). Słuszną linie ma polskojęzyczna (ale-nie-nasza) władza!!

Comments are closed.