W USA cenzurują do niedawna „postępowe” książki dla dzieci

Dr. Seuss Fot. Wikipedia

Wydawnictwo wstrzymało druk popularnych książek dla dzieci. Powodem są „rasistowskie ilustracje”. Chodzi o wydawcę książek Dr. Seuss. Na półkę odłożono 6 przeznaczonych do druku książek ze względu na „rasistowski” i „nieczuły” wydźwięk niektórych ilustracji. Wydawca uznał, że „książki ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób”.

Dr. Seuss Enterprises to organizacja zajmująca się dbaniem o spuściznę zmarłego w 1991 r. autora ponad 60 książek dla dzieci. W efekcie wstrzymana zostanie sprzedaż książek pt. „And to Think That I Saw It on Mulberry Street”, „If I Ran the Zoo”, „McElligot’s Pool”, „On Beyond Zebra!”, „Scrambled Eggs Super!”, i „The Cat’s Quizzer”.

„Wstrzymanie sprzedaży tych książek jest tylko częścią naszego zobowiązania i szerszego planu, by zapewnić że katalog Dr. Seuss Enterprises reprezentuje i wspiera wszystkie społeczności i rodziny” – napisano w komunikacie.

Dr. Seuss, a właściwie Theodor Seuss Geisel to jeden z najbardziej znanych autorów dziecięcych, którego książki słynące z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunków. Znane są przez niemal wszystkich Amerykanów. Na całym świecie sprzedano ponad 600 mln egzemplarzy jego książek w ponad 20 językach, w tym po polsku. Jego najpopularniejsze dzieło to „Kot Prot” (ang. „The Cat in the Hat”).

Część z jego dzieł doczekało w ostatnich dekadach hollywodzkich ekranizacji, w tym „Grinch”, „Lorax” i „Horton słyszy Ktosia”.

Na plus zalicza się, że w wielu jego książkach wyraźnie obecne są „motywy antynacjonalistyczne i antyrasistowskie”, ale na fali BLM krytycy zaczęli zwracać uwagę na karykaturalny sposób, w jaki przedstawiane są mniejszości etniczne, np. czarnoskórzy, czy Azjaci. No i do niedawna „postępowy” autor podpadł…

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

  1. Rok temu kupiłem całą serię tych książek nowych na ebay. Cena po kilka-kilkanaście pln za sztukę. transport jest niestety kosztem z usa. ale Warto! Świetne dla dzieci do nauki angielskiego. kapitalne poczucie humoru.

  2. Też mi nowość – od wielu lat cenzuruje się w USA i Anglii książki dla dzieci ! Dla mnie było szokiem, kiedy wiele lat temu ocenzurowano popularną książkę o doktorze Dolittle, Hugh Loftinga . Zrozumiałem wtedy, że to pierwszy krok do szaleństwa, a za nim pójdą następne ! I stało się !

  3. Z ciekawosci. Ja o murzynku ktory przed mydlem ucieka na drzewo uczylem sie w szkole. Ktos wie czy to jescze lektura obowiazkowa?

Comments are closed.