Bizancjum Banasia. Szef NIK rozdał swoim urzędnikom kilkadziesiąt milionów złotych nagród

Marian Banaś / Fot. PAP
Marian Banaś / Fot. PAP

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w dobie mniemanej pandemii rozdał urzędnikom 23 mln zł nagród. O sprawie donosi dziennik „Fakt”.

„Są tacy szefowie, którzy nawet w czasie pandemii nie muszą martwić się, skąd wziąć na wypłaty dla pracowników. Są pracownicy, którzy nie muszą co miesiąc drżeć o wypłaty, bo pensje, a nawet sute premie mają zapewnione nawet w kryzysie. Gdzie tak jest? W Najwyższej Izbie Kontroli” – informuje „Fakt”.

„Jak ustalił «Fakt», zarządzana przez Mariana Banasia instytucja w zeszłym roku rozdała pracownikom ekstra 23 miliony złotych!” – napisał dziennik.

Dodano, że każdy z 1566 pracowników NIK otrzymywał, oprócz pensji, dodatkowo 1224 zł nagrody.

„Jeszcze więcej wypłacono wiceprezesowi NIK – średnio 3700 zł miesięcznie. W sumie na nagrody przeznaczono 23 mln zł (…) To aż o 2 miliony złotych więcej niż w 2019 r., czyli jeszcze przed wybuchem pandemii!” – podaje „Fakt”.

Wypłatę nagród reguluje ustawa oraz porozumienie w sprawie podziału środków funduszu wynagrodzeń na rok 2020. Zawarte zostało 30 kwietnia 2020 r. pomiędzy prezesem NIK, a Zarządem Głównym ZZP Najwyższej Izby Kontroli – wyjaśnił wydział prasowy izby.

Gazeta zauważa, że „przeciętna płaca w instytucji Banasia to 8,6 tys. zł, a najlepiej opłacani pracownicy dostają ponad 14,2 tys. zł miesięcznie. Takich pensji dostają nie dwanaście w roku, ale aż trzynaście!” – zauważa „Fakt”.

„Eldorado ma zostać w tym roku ukrócone. Rząd bowiem skasował fundusz nagród i takie premie będą mogły być wypłacone w wyjątkowych sytuacjach – nie tylko w NIK, ale w całej sferze budżetowej” – donosi gazeta.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. Akurat na nik bym nie szczędził, ale premie bym im dawał zależnie od wykrytych niegospodarność. Byłby w końcu bat na biurowy urzędnicze

  2. I te bulwersujące informacje /jakby gdziekolwiek, na państwowym było inaczej/ „przypadkiem” wyciekły z Nowogrodzkiej. Jak się mają wydatki per persona na NIK, z kosztami tylko ochrony kulawej neo-bolszewickiej persony z Żoliborza?

  3. przecież to było do przewidzenia, Morawiecki zapowiadał działania przeciwko Banasiowi 2,3, a tu nic chyba razem wcześniej pracowali. Kontrola oświadczeń majątkowych tez cisza, Hotel na godziny tez cisza. Sami swoi rządzą.

Comments are closed.