Prof. Horban: Polacy powinni się przygotować na Wielkanoc w „częściowym lockdownie”.

Warszawa, 03.09.2020. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski (P) i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban (L) podczas konferencji prasowej poświęconej jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa, 3 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 03.09.2020. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski (P) i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban (L) podczas konferencji prasowej poświęconej jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa, 3 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Czyżby jednak szykował się nam lockdown na święta Wielkiejnocy? W ten sposób można zinterpretować słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

– Sytuacja jest tak niedobra, że w tej chwili praktycznie wszystkie powiaty są w czerwonej strefie. Różnicowanie na poziomie powiatów, wydaje się, nie ma teraz sensu. Mogło mieć, ale w styczniu – powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czy to oznacza, że już niedługo rząd zaostrzy ogólnopolski lockdown? Tak można odczytać słowa o wszystkich powiatach w czerwonej strefie.

Tymczasem doradca premiera prof. Andrzej Horban mówił, że Polacy powinni się przygotować na Wielkanoc w „częściowym lockdownie”.

– Spodziewaliśmy się trzeciej fali, niestety nadeszła i nie wiem, jaka ona będzie – mówił w Radiowej Trójce Horban. Pandemiczny ekspert twierdził, że rząd „radzi sobie na tyle, na ile może radzić sobie w tej sytuacji”.

Padło także pytanie o możliwą dynamikę zakażeń, na które Horban odparł, że „dobrze nie jest”. – To żeśmy też mówili już parę dni temu, że w tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych zakażeń (dziennie – przyp. red.) – stwierdził.

Pandemiczny doradca premiera odniósł się także do możliwych koronaobostrzeń podczas Świąt Wielkanocnych. – Nie potrafię powiedzieć, jak to będzie wyglądało, ale na pewno nie będą to normalne święta jeszcze – zaznaczył Horban. Przyznał, że rząd skłania się do „warunków półlockdownu, a nie całego lockdownu”.

– Można próbować pełnego lockdownu, ale to nie uda się z kilku powodów. Bardzo trudno jest zamknąć granicę, gospodarkę i wszystkich w domach. To, co możemy zrobić, to uprawiać politykę zmniejszania szkód – powiedział pandemiczny doradca premiera.

Najwyraźniej min. Niedzielski nie zgadza się z doradcą i byłby chętny, żeby spróbować całkowitego zamknięcia.

Źródło: Polskie Radio, NCzas, Radio Zet

9 KOMENTARZE

  1. „częściowy knockdown „to za mało. Trzeba zrobić całkowity. To lista osób do całkowitego lockdownu .Listę rozpoczyna 1. Prof. Horban 2. Niedzielski. 3. Morawiecki i tak dalej. Jak się ich zamknie to możemy drukować gazetki dla nich jak ta pandemonia jest straszliwa. My bez tych specjalistów od grozy , będziemy żyć sobie normalnie.

  2. A ile zrobili tych testów PCR? Czym więcej robią testów tym więcej rejestrują wyników pozytywnych i to publikują. To się praktykuje od początku plamdemi. Więc może jakieś statystyki porównawcze wyników pozytywnych (tych b. wątpliwych testów) do liczby wykonanych testów no i jeszcze ile z tych pozytywnych naprawdę się rozchorowało i na co, a ile umarło i na co. Bo od marca do grudnia 2020 zmarło na Covid 5 tys. a na raka umiera rocznie 100 tys.

  3. Co to za test kiedy robisz dwa w jednym momencie i jeden wychodzi ze masz drugi ze nie masz covidu po czym pytasz dwu lekarzy i obaj mówią ,nie przejmuj sie bo to juz tak musi byc , jesteś zdrowy .przyklad z rodziny tak sie stało dwa razy podczas dwu testowan w związku z wyjazdem za granicę .To w koncu jak mozna na podstawie tych wynikow cokolwiek twierdzic napewno?

  4. Znajoma z sanepidu doniosła, że od poniedziałku obowiązuje tajna wytyczna rządowa dla laboratoriów: Pisać covida wszystkim testowanym, bez względu na wynik rzeczywisty.

  5. Coś takiego! – dla odmiany polityka zmniejszania szkód. Jeśli mógłbym coś zasugerować, to wzięcie przykładu z rolników. Oni, wiedzeni tradycją i swoim prostym, chłopskim rozumem, w celu zmniejszania szkód po prostu likwidują szkodniki.

Comments are closed.